4 Հունիսի, 2015 00:002015թ. հունիսի 3-ին Ղրղզստանի Հանրապետության Չոլպոն Աթա քաղաքում կայացած ԱՊՀ-ի մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի (ԱՊՀ-ի ՊՆԽ) հերթական նիստին մասնակցել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
ԱՊՀ-ի ՊՆԽ նիստի օրակարգի համաձայն` դիտարկվել է շուրջ 20 հարց` համագործակցության տարբեր ուղղություններով: Նախանշվել են ԱՊՀ-ի մասնակից պետությունների զինված ուժերի 2016թ. համատեղ միջոցառումները, այդ թվում զինծառայողների դաշտային (օդային, ծովային) հմտությունների կատարելագործմանն ուղղված միջազգային մրցումների կազմակերպում:
Նիստի ավարտին ընդունվել են հստակ որոշումներ` ԱՊՀ-ի մասնակից պետությունների պաշտպանական գերատեսչությունների միջև բազմակողմ համատեղ գործունեության հետագա ակտիվացման ուղղությամբ:
Հաջորդ օրը` հունիսի 4-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գլխավորած պատվիրակությունը մասնակցել է Դուշանբեում (Տաջիկստանի Հանրապետություն) կայացած ՀԱՊԿ-ի անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստին:
ՊՆԽ նիստն անցել է նեղ և ընդլայնված ձևաչափերով: Նիստի ընթացքում ամփոփվել են ս.թ. մայիսին կայացած ՀԱՊԿ-ի օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի ազգային ստորաբաժանումների` նախատեսված խնդիրների կատարման պատրաստության ստուգման արդյունքները, ինչպես նաև քննարկվել են մի շարք հարցեր, ուղղված ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացմանը:

On June 3, the delegation headed by ARM Defense Minister Seyran Ohanyan participated in the Council of Defense Ministers of CIS member states, which took place in the city of Cholpon-Ata of the Kyrgyz Republic.
In accordance with the agenda of the Council of Defense Ministers of CIS member states, around 20 issues of cooperation were treated upon. The 2016 joint activities for CIS member states have been predetermined, including the organization of international competitions aimed at perfecting soldiers’ basic skills (at air and sea). At the end of the session, clear decisions were adopted by the Defense Ministers of CIS member states for further intensification of multilateral cooperation. On June 4, the delegation headed by ARM Defense Minister Seyran Ohanyan attended the Council of Defense Ministers of CSTO member states in Dushanbe (Republic of Tajikistan). The Council of Defense Ministers of CSTO member states was conducted in narrow and expanded formats. Throughout the session, the parties discussed the results of CSTO Collective Rapid Reaction Forces surprise inspections, held in May, as well as several issues on further development of the CSTO military component.