Աշխատանքային այցով Իրանում էր ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի գլխավորած պատվիրակությունը
26 Մայիսի, 2015 00:00Մայիսի 24-ից 25-ը աշխատանքային այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում էր գտնվում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի հիմնական նպատակն էր հստակեցնել պաշտպանության ոլորտում հայ-իրանական երկկողմ համագործակցության օրակարգը, նախանշել առաջիկայում իրականացվելիք միջոցառումները:
Այցի ընթացքում կայացել են պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի հանդիպումները Իրանի պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցության նախարար, բրիգադի գեներալ Հոսեյին Դեհղանի և վերջինիս տեղակալ, բրիգադի գեներալ Ֆիրուզ Մասիհ Փուրի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են միջազգային ու տարածաշրջանային անվտանգությանը, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շուրջ վերջին զարգացումներին առնչվող հարցեր: Դավիթ Տոնոյանը ԻԻՀ պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցության նախարարին է փոխանցել ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրավերը` Հայաստան այցելելու վերաբերյալ: Բրիգադի գեներալ Հոսեյին Դեհղանին սիրով ընդունել է Սեյրան Օհանյանի հրավերը, և խոստացել Հայաստան այցելել ընթացիկ տարում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև Մալեք-Աշթար գիտատեխնոլոգիական համալսարան, Իրանի ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոն, ինչպես նաև Էթկա ընկերություն: Այցելությունների ընթացքում կայացել են հանդիպումներ ԻԻՀ պաշտպանության և զինված ուժերի աջակցման նախարարի տեղակալ - «Մալեք Աշթար» համալսարանի ղեկավար, բրիգադի գեներալ Ռեզա Մոզաֆարի Նիայի, ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի պետ, պաշտպանության նախարարի նախկին տեղակալ Նասրոլլահ Քալանթարի և Էթկա ընկերություն ղեկավարության հետ: Հանդիպումների ժամանակ քննարկվել են ռազմական կրթության բնագավառում հայ-իրանական երկկողմ համագործակցության ընդլայնման, թիկունքային ապահովման, մասնավորապես` մատակարարումների ոլորտում համագործակցության զարգացման հնարավորություններին առնչվող հարցեր:

Делегация во главе с первым заместителем министра обороны РА Давитом Тонояном находилась в Иране с рабочим визитом
26 Мая, 2015 00:00
С 24-го по 25-е мая делегация во главе с первым заместителемминистра обороны Республики Армения Давитом Тонояном находилась с рабочим визитом в Исламской Республике Иран.
Основная цель визита заключалась в уточнении повестки армяно-иранского двустороннего сотрудничества в оборонной сфере и предстоящих в ближайшее время мероприятий. В ходе визита состоялись встречи первого заместителя министра обороны сминистром обороны и содействия Вооруженных сил Ирана бригадным генералом Хосейном Дехгани и его заместителем бригадный генералом Фирузом Масихом Пуром. В ходе встреч стороны стороны обсудили вопросы региональной и международной безопасности, а также последние события вокруг нагорно-карабахского конфликта. Давит Тоноян передал Хоссейну Дегхануприглашение министра обороны Сейрана Оганян посетить Армению. Бригадный генерал Дехгани принял приглашение с благодарностью и пообещал посетить Армению в этом году. Возглавляемая первым замминистра обороны РА делегация также посетила научно-технологический университет «Малек-Аштар», Центр стратегических исследований Ирана и организацию «Этка». В ходе посещенийсостоялись встречи с заместителем министра обороны и содействия ВС Ирана-руководителем университета «Малек-Аштар» бригадным генералом Реза Мозафари Ниа, начальником Центра стратегических исследований, бывшим замминистра обороны Ирана Насролла Калантаром и другими лицами. В ходе встреч стороны рассмотрели возможности расширения армяно-иранского сотрудничества в сфере военного образования и в области тылового обеспечения, в частности, в области поставок.