Փոխվել է Հումանիտար ականազերծման կենտրոնի իրավական կարգավիճակը
17 Փետրվարի, 2011 00:00ՀՀ կառավարության փետրվարի 17-ի որոշմամբ ստեղծվել է «Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն» պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունը (ՊՈԱԿ)։
ՀՀ կառավարության փետրվարի 17-ի որոշմամբ ստեղծվել է «Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն» պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունը (ՊՈԱԿ)։
Այս որոշմամբ փոխվում է դեռեւս 2002 թվականին հիմնադրված Հումանիտար ականազերծման կենտրոնի իրավական կարգավիճակը: Ստանալով ՊՈԱԿ-ի կարգավիճակ` ականազերծման կենտրոնը կարող է ավելի ճկուն գործունեություն ծավալել եւ ընդգրկվել միջազգային տարբեր ծրագրերում:
Կանոնադրությամբ ամրագրված խնդիրների արդյունավետ իրականացման համար իրավասուբյեկտությամբ օժտված և իրավաբանական անձի կարգավիճակ ունեցող Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոնը հնարավորություն կունենա իր անունից վարել բանակցություններ հումանիտար ականազերծման գործունեություն իրականացնող միջազգային կազմակերպությունների, տարբեր հիմնադրամների հետ, նրանց հետ կնքել համագործակցության և այլ պայմանագրեր, ստանալ վերոնշյալ կազմակերպությունների և հիմնադրամների ինչպես մասնագիտական խորհրդատվությունը, այնպես էլ նյութական աջակցությունը:

The New Legal Status of the Humanitarian De-Mining Center
17 February, 2011 00:00By the 17 February decision of the ARM Government “Humanitarian De-Mining and Expert Center” State Non-Commercial Organization (SNCO) was created.
By the 17 February decision of the ARM Government “Humanitarian De-Mining and Expert Center” State Non-Commercial Organization (SNCO) was created.
In fact, this decision changes the legal status of the Humanitarian De-Mining Center, established in 2002. Becoming an SNCO, the de-mining center can realize more flexible activities and get involved in different international programs.
In order to effectively realize the tasks mentioned in the charter, “Humanitarian De-Mining and Expert Center”, which has a status of juridical person and is a legal subject, will be able to hold negotiations on its behalf, with international organizations doing humanitarian de-mining activities and with different funds. It can sign cooperation and other treaties with them, and receive professional consultations, as well as material assistance from the abovementioned organizations and funds.