Փոխվել է Հումանիտար ականազերծման կենտրոնի իրավական կարգավիճակը
17 Փետրվարի, 2011 00:00ՀՀ կառավարության փետրվարի 17-ի որոշմամբ ստեղծվել է «Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն» պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունը (ՊՈԱԿ)։
ՀՀ կառավարության փետրվարի 17-ի որոշմամբ ստեղծվել է «Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոն» պետական ոչ առեւտրային կազմակերպությունը (ՊՈԱԿ)։
Այս որոշմամբ փոխվում է դեռեւս 2002 թվականին հիմնադրված Հումանիտար ականազերծման կենտրոնի իրավական կարգավիճակը: Ստանալով ՊՈԱԿ-ի կարգավիճակ` ականազերծման կենտրոնը կարող է ավելի ճկուն գործունեություն ծավալել եւ ընդգրկվել միջազգային տարբեր ծրագրերում:
Կանոնադրությամբ ամրագրված խնդիրների արդյունավետ իրականացման համար իրավասուբյեկտությամբ օժտված և իրավաբանական անձի կարգավիճակ ունեցող Հումանիտար ականազերծման եւ փորձագիտական կենտրոնը հնարավորություն կունենա իր անունից վարել բանակցություններ հումանիտար ականազերծման գործունեություն իրականացնող միջազգային կազմակերպությունների, տարբեր հիմնադրամների հետ, նրանց հետ կնքել համագործակցության և այլ պայմանագրեր, ստանալ վերոնշյալ կազմակերպությունների և հիմնադրամների ինչպես մասնագիտական խորհրդատվությունը, այնպես էլ նյութական աջակցությունը:

Изменился юридический статус Гуманитарного центра по разминированию
17 Февраля, 2011 00:00Решением правительства РА от 17 февраля создана государственная некоммерческая организация “Центр гуманитарного разминирования и экспертизы” (ГНКО).
Решением правительства РА от 17 февраля создана государственная некоммерческая организация “Центр гуманитарного разминирования и экспертизы” (ГНКО).
Этим решением изменяется юридический статус созданного еще в 2002г. Гуманитарного центра разминирования.
Получив статус ГНКО, Центр разминирования может развивать более гибкую деятельность и включиться в разные международные проекты. Для эффективного осуществления уставных задач, “Центр гуманитарного разминирования и экспертизы”, будучи юридическим суб’ектом и имеющего статус юридического лица, будет иметь возможность вести переговоры от своего имени с международными организациями, осуществляющие деятельность гуманитарного разминирования, различными фондами, заключать с ними договоры по сотрудничеству и другие договоры, получать от вышензаванных организаций и фондов как профессиональные консультации, так и материальное содействие.