6 Մայիսի, 2015 00:00
Տարածաշրջանային այցով Հայաստանում գտնվող Նորվեգիայի Թագավորության Ռազմաօդային ուժերի թագավորական ակադեմիայի պատվիրակությունը մայիսի 5-ին հյուրընկալվեց Պաշտպանության նախարարության Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտում:
Այցի նպատակն էր ծանոթանալու Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի՝ ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանի գործակցությամբ իրագործվող զարգացման հեռանկարներին, ուսումնասիրելու գիտակրթական համագործակցության հնարավորությունները: Պատվիրակության կազմում էին Նորվեգիայի Թագավորության Ռազմաօդային ուժերի թագավորական ակադեմիայի Ռազմաօդային ուժերի հետազոտությունների վարչության պետ, փոխգնդապետ Դագ Հենրիկսենը, Ակադեմիայի ուսումնական մասի դեկան, դոկտոր, պրոֆեսոր Կառլ Էրիկ Հաուգը, Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի ներկայացուցչության գրասենյակի ղեկավար Ուիլյամ Լահյուն, Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի Փոխգործակցության գրասենյակի ՆԱՏՕ-ի (գործընկերության) ծրագերի ավագ խորհրդատու Սվեյն Ամունդսենը: Հանդիպմանը մասնակցում էին Ինստիտուտի պետի տեղակալ-Վերլուծական կենտրոնի պետ, պատմական գիտությունների թեկնածու Բենիամին Պողոսյանը, Ինստիտուտի պետի տեղակալ ուսումնական մասի գծով, հոգեբանական գիտությունների դոկտոր, դոցենտ գնդապետ Վազգեն Մարգարյանը, Ինստիտուտի պետի տեղակալ գնդապետ Արմեն Զաքարյանը, Ինստիտուտի Տեղեկատվական անվտանգության բաժնի պետ, փոխգնդապետ Գևորգ Սարուխանյանը, Վերլուծական կենտրոնի Ռազմավարական խաղերի խմբի պետ, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Միքայել Ավետիսյանը, Կիբեռանվտանգության խմբի պետ Արման Գրիգորյանը, Վերլուծական կենտրոնի ավագ գիտնական-վերլուծաբան, պատմական գիտությունների թեկնածու Դավիթ Մանասյանը, գիտնական-վերլուծաբան, քաղաքական գիտությունների թեկնածու Կարեն Գալոյանը: Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետի տեղակալ Բենիամին Պողոսյանը նորվեգացի գործընկերներին հանգամանորեն ներկայացրեց Ինստիտուտի ձեռքբերումները, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի Պաշտպանական ազգային համալսարանի ակադեմիական խորհրդատվությամբ և Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի պետ, քաղաքական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, գեներալ-մայոր Հայկ Քոթանջյանի գիտական ղեկավարությամբ իրականացվող Ինստիտուտի կերպափոխմամբ` 2015 թվականին մեկնարկելիք Պաշտպանական ազգային հետազոտական համալսարանի ստեղծման ծրագիրը: Քննարկվեցին նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր: Հյուրերը ներկայացրեցին Նորվեգիայի Թագավորության Ռազմաօդային ուժերի թագավորական ակադեմիայի գործունեությունը կրթական և հետազոտական ոլորտներում:

6 May, 2015 00:00Throughout their trip to Armenia, the delegation of the Royal Norwegian Air Force Academy (RNoAFA) was received on May 5 at the Institute for National Strategic Studies (INSS).
The visit was aimed at acquainting themselves with development perspectives for the INSS’ National Defense University, implemented by the Academic Council of the US National Defense University, and exploring scientific and educational cooperation possibilities.
The delegation consisted of Lieutenant Colonel Dag Henriksen, Head of the Department of Airpower and Technology at the RNoAFA, Prof. Dr. Karl Erik Haug, Dean of Academics at the RNoAFA, William Lahue, NATO Liaison Officer to the Caucasus, and Svein Amundsen, Senior Adviser on NATO Partnership Programs, NATO Liaison Office Georgia.
The meeting was attended by the Executive Director of the Political Science Association (PSAA) Benjamin Poghosyan, Doctor of Psychological Sciences, Associate Professor, Colonel Vazgen Margaryan, Deputy Head of the Institute, Colonel Armen Zakaryan, Head of the Institute’s Information Security Department, Lieutenant Colonel Gevorg Saroukhanyan, Head of the Institute’s Analytical Center of Strategic Games, Michael Avetisyan, Senior researcher-analyst of the Institute’s Analytical Center, Candidate of Historical Sciences Karen Galoyan, and Head of Cyber Security Group Arman Grigoran.
Deputy Head of INSS Benjamin Poghosyan thoroughly presented his Norwegian guests with the achievements of the institute, as well as the plan to establish the National Defense University in 2015, implemented by the Academic Council of the US National Defense University and INSS Head and political advisor to the ARM Defense Minister, Major-General Hayk Kotanjyan. The parties also discussed matters of mutual interest. The guests presented the RNoAFA’s achievements in the fields of education and research.