Պաշտպանության նախարարության իրավապահ մարմինների խորհրդակցություն
15 Հունվարի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում անցկացվել է քննչական վարչության և ռազմական ոստիկանության 2010 թվականի աշխատանքների ամփոփիչ խորհրդակցություն:
Զեկույցով հանդես են եկել ՊՆ ռազմական ոստիկանության պետ, գնդապետ Արամ ՏԵր-Սահակյանը, քննչական վարչության պետ, գեներալ-մայոր Արմեն Հարությունյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր ելույթում նշել է, որ զինված ուժերում հանցագործությունները նվազեցնելու համար առավել մեծ աշխատանք պետք է տանել կանխարգելման ուղղությամբ` շեշտը դնելով դաստիարակության լավագույն մեթոդների կիրառման, զինծառայողների մասնագիտական գիտելիքների կատարելագործման և զինվորական բարեկրթության պահպանման վրա: Նախարարն ասել է, որ կարգապահության հարցերը 2011 թվականի առաջին կիսամյակում լինելու են պաշտպանության նախարարության ղեկավարության հատուկ ուշադրության ներքո, որպեսզի բոլոր խնդիրներն իրենց հիմնավոր լուծումները ստանան` բարձրացնելով զինված ուժերում կարգապահության մակարդակը:
Անդրադառնալով վերջին շրջանում հանրային հնչեղություն ստացած` զորամասի հրամանատարի և մի խումբ քաղաքացիների միջև տեղի ունեցած միջադեպին` ՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնավորապես ասել է. «Ունենալով արցախյան պատերազմին մասնակցի մարտական ուղի` ես առանձնահատուկ հարգանք ունեմ պատերազմի բոլոր մասնակիցների նկատմամբ: Սակայն կարծում եմ, որ արցախյան պատերազմի մասնակից լինելը նաև շատ պարտավորեցնող է, և բնական է, որ մեր հասարակությունը ակնկալում է, որպեսզի պատերազմին մասնակից սպաները իրենց վարքով ու գործողություններով լինեն օրինակելի:
Մենք այսուհետ ևս անհանդուրժող կերպով ենք արձագանքելու ցանկացած օրինախախտման, որպեսզի մեր նահատակված ընկերների կյանքի գնով ձեռքբերված հաջողությունները լինեն շարունակական, իսկ այն ապահովող բանակը` կարգապահ: Զինված ուժերում գործող կանոնակարգերը բոլորի համար են և ենթակա են պարտադիր կատարման»:
Ելույթով հանդես են եկել նաև պաշտպանության նախարարի տեղակալ, գեներալ-մայոր Վլադիմիր Գասպարյանը և ՀՀ զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանը:

Conference of the Law Enforcement Bodies of the Ministry of Defence
15 January, 2011 00:00A concluding conference of the 2010 work of the Investigation Services and the Military Police was held in the ARM Ministry of Defence.
Head of the MoD Military Police, Colonel Aram Ter-Sahakyan, Head of Investigation Services, Major-General Armen Harutyunyan made speeches.
ARM Minister of Defence Seyran Ohanyan mentioned in his speech that in order to decrease crimes in the Armed Forces, greater prevention work should be done, emphasizing the use of the best educational methods, the improvement of the professional knowledge of servicemen, and the preservation of good military manners. The Minister said that discipline issues are going to be in the center of attention for the MoD leadership in the first half of 2011,so that all the problems can be solved, increasing the discipline level in the Armed Forces.
Talking about the incident between a detachment commander and a number of citizens, which was recently much spoken about, Mr. Ohanyan particularly mentioned, “With the combat experience of an Artsach war participant, I feel special respect towards all the participants of the war. But I believe that being an Artsakh war veteran is very binding, too. And it’s natural that our society expects all the war participant officers to be good influence.
Henceforward, we are going to be intolerant towards any legal violation, so that the success achieved by life of our fallen comrades can last longer, and the Army providing this success can be disciplined. AF rules are for everyone to follow.
Deputy of Ministry of Defence, Major-General Vladimir Gasparyan and ARM Military Prosecutor Gevorg Kostanyan also made speeches..