Պաշտպանության նախարարության իրավապահ մարմինների խորհրդակցություն
15 Հունվարի, 2011 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում անցկացվել է քննչական վարչության և ռազմական ոստիկանության 2010 թվականի աշխատանքների ամփոփիչ խորհրդակցություն:
Զեկույցով հանդես են եկել ՊՆ ռազմական ոստիկանության պետ, գնդապետ Արամ ՏԵր-Սահակյանը, քննչական վարչության պետ, գեներալ-մայոր Արմեն Հարությունյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր ելույթում նշել է, որ զինված ուժերում հանցագործությունները նվազեցնելու համար առավել մեծ աշխատանք պետք է տանել կանխարգելման ուղղությամբ` շեշտը դնելով դաստիարակության լավագույն մեթոդների կիրառման, զինծառայողների մասնագիտական գիտելիքների կատարելագործման և զինվորական բարեկրթության պահպանման վրա: Նախարարն ասել է, որ կարգապահության հարցերը 2011 թվականի առաջին կիսամյակում լինելու են պաշտպանության նախարարության ղեկավարության հատուկ ուշադրության ներքո, որպեսզի բոլոր խնդիրներն իրենց հիմնավոր լուծումները ստանան` բարձրացնելով զինված ուժերում կարգապահության մակարդակը:
Անդրադառնալով վերջին շրջանում հանրային հնչեղություն ստացած` զորամասի հրամանատարի և մի խումբ քաղաքացիների միջև տեղի ունեցած միջադեպին` ՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնավորապես ասել է. «Ունենալով արցախյան պատերազմին մասնակցի մարտական ուղի` ես առանձնահատուկ հարգանք ունեմ պատերազմի բոլոր մասնակիցների նկատմամբ: Սակայն կարծում եմ, որ արցախյան պատերազմի մասնակից լինելը նաև շատ պարտավորեցնող է, և բնական է, որ մեր հասարակությունը ակնկալում է, որպեսզի պատերազմին մասնակից սպաները իրենց վարքով ու գործողություններով լինեն օրինակելի:
Մենք այսուհետ ևս անհանդուրժող կերպով ենք արձագանքելու ցանկացած օրինախախտման, որպեսզի մեր նահատակված ընկերների կյանքի գնով ձեռքբերված հաջողությունները լինեն շարունակական, իսկ այն ապահովող բանակը` կարգապահ: Զինված ուժերում գործող կանոնակարգերը բոլորի համար են և ենթակա են պարտադիր կատարման»:
Ելույթով հանդես են եկել նաև պաշտպանության նախարարի տեղակալ, գեներալ-մայոր Վլադիմիր Գասպարյանը և ՀՀ զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանը:

Совещание правоохранительных органов Министерства обороны
15 Января, 2011 00:00В Министерстве обороны было проведено заключительное совещание по работам 2010г. Следственного управления и Военной полиции.
С докладами выступили начальник Военной полиции МО, полковник Арам Тер-Саакян, начальник Следственного управления, генерал-майор Армен Арутюнян.
Министр обороны РА Сейран Оганян в своем выступлении отметил, что для уменьшения преступлений в вооруженных силах необходимо провести намного больше работы в направлении предупреждения, делая акцент на применение лучших методов воспитания, усовершенствование профессиональных знаний военнослужащих и сохранение благовоспитанности. Министр сказал, что вопросы дисциплины будут под особым вниманием руководства Министерства обороны в первом полугодии 2011г., чтобы все проблемы получили свое основательное решение, повышая уровень дисциплины в вооруженных силах.
Касаясь инцидента между командиром воинской части и группой граждан, который получил широкую огласку, министр обороны РА в частности сказал: “Имея боевой путь участника Арцахской войны, у меня особое уважение ко всем участникам войны. Однако считаю, что быть участником Арцахской войны – это также обязывает, естественно, что наша общественность ожидает, чтобы офицеры-участники войны были примерными в своем поведении и действиях. И впредь мы будем нетерпимо реагировать на любое правонарушение, чтобы удачи, приобретенные ценой жизни наших товарищей, были продолжительными, а обеспечивающая эти удачи армия – дисциплинированной. Действующие в вооруженных силах уставы – для всех и подлежат обязательному выполнению”.
Выступили также заместитель министра обороны, генерал-майор Владимир Гаспарян и военный прокурор РА Геворг Костанян.