ՀՀ պաշտպանության նախարարության 2010 թվականի գերակա խնդիրների և միջոցառումների իրականացման ամփոփիչ արդյունքներ
19 Հունվարի, 2011 00:00ՀՀ կառավարության 2009 թվականի դեկտեմբերի 24-ի N 1523-Ն որոշմամբ հաստատված ՀՀ կառավարության 2010 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագրի 37-րդ, 38-րդ, 39-րդ և 40-րդ կետերի համաձայն ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից 2010 թվականի ընթացքում ենթակա էին ՀՀ կառավարություն ներկայացման Հայաստանի Հանրապետության հետևյալ օրենքների նախագծերը
1) «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կարգապահական կանոնագիրքը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Օրենքի նախագիծը ներկայացվել է ՀՀ կառավարություն, հավանության արժանացել ՀՀ կառավարության կողմից և ներկայացվել է ՀՀ Ազգային ժողով: Նախագիծն ընդգրկվել է ՀՀ Ազգային ժողովի աշնանային նստաշրջանի մեծ օրակարգում, քննարկվել ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովում, որի կողմից առաջարկություն է ներկայացվել մինչև նախագիծն 1-ին ընթերցմամբ քննարկելը` այն ներկայացնել միջազգային փորձաքննության: Ներկայումս օրենքի նախագիծը ներկայացված է միջազգային փորձաքննության:
2) «Այլընտրանքային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Օրենքի նախագիծը ներկայացվել է ՀՀ կառավարություն, քննարկվել ՀՀ կառավարության կողմից, որի արդյունքներով այն հետ է վերադարձվել լրամշակման: Ներկայումս օրենքի նախագիծը ներկայացվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության պետական փորձագիտական եզրակացությանը:
3) «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ներքին ծառայության կանոնագիրքը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Օրենքի նախագիծը ներկայացվել է ՀՀ կառավարություն, հավանության արժանացել ՀՀ կառավարության կողմից և ներկայացվել է ՀՀ Ազգային ժողով:
4) «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կայազորային ու պահակային ծառայությունների կանոնագիրքը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին»:
ՀՀ կառավարության 2010 թվականի գերակա խնդիրների ցանկի 15-րդ, 16-րդ և 17-րդ կետերի համաձայն ՀՀ պաշտպանության նախարարության ուղղությամբ գերակա խնդիրներ են ճանաչվել`
- ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման իրականացումը,
- ՀՀ զինված ուժերի համալրման և հաստիքակառուցվածքային համակարգի կատարելագործումը` խաղաղ և պատերազմի ժամանակ,
- սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի արդիականացումը:
Նշված գերակա խնդիրների իրականացման ուղղությամբ նախատեսված համապատասխան աշխատանքները կատարվել են ամբողջությամբ, իրականացվել է ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման հերթական փուլը, զինված ուժերի համալրման և հաստիքակառուցվածքային համակարգում կատարվել են փոփոխություններ, գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների արդյունքում արդիականացվել են սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի մի շարք տեսակներ:

The Concluding Implementation Outcomes of the ARM MoD 2010 Major Issues and Events
19 January, 2011 00:00According to the 37, 38, 39 and 40 points of the 2010 Activity Event Program of the ARM Government approved by the ARM GOV 24 December, 2009 N 1523-Ն decision, the following law drafts of the Republic of Armenia were subject to be presented to the ARM Government by the ARM Ministry of Defence during 2010
1) The draft of the ARM “Law on Approving the Discipline Charter of the ARM Armed Forces”.
The draft was presented to the ARM GOV, was approved by the Government, and was taken to the ARM National Assembly. The draft was included in the big schedule of the fall session of the ARM National Assembly, was discussed in the ARM NA Defence, National Security and Internal Affairs Permanent Committee, which suggested that the draft be taken to international expertise before it is discussed on first reading. Today the draft is presented to international expertise.
2) Draft of the ARM “Law on Amending and Complementing the ARM “Law on Alternative Service””.
The draft was presented to the ARM GOV, was discussed by the Government, and as a result it was returned to be revised. Today the draft is taken to state expertise of the ARM Ministry of Justice.
3) Draft of the ARM ”Law on Amending and Complementing the ARM “Law on Approving the Internal Service Charter of the ARM Armed Forces”
The draft was presented to ARM GOV, was approved by the Government and was taken to National Assembly.
4) Draft of the ARM “Law on Amending and Complementing the ARM “Law on Approving the Garrison and Guard Service Charter of the ARM MoD Armed Forces”
The draft was presented to ARM GOV and approved by the Government and was taken to National Assembly.
According to 15,16,17 points of the ARM GOV 2010 list of major issues, such issues for the ARM Ministry of Defence were recognized:
- implementation of the ARM Strategic Defence Review
- improvement of the ARM AF recruitment and structural system in war and peace
- modernization of armament and military equipment.
The relevant work for the implementation of the abovementioned major problems was done completely, the recurrent stage of the ARM Strategic Defence Review was implemented, changes were made in the AF recruitment and structural system, due to scientific and expert- constructional work a number of armament and military equipment were actualized.