ՀՀ պաշտպանության նախարարության 2010 թվականի գերակա խնդիրների և միջոցառումների իրականացման ամփոփիչ արդյունքներ
19 Հունվարի, 2011 00:00ՀՀ կառավարության 2009 թվականի դեկտեմբերի 24-ի N 1523-Ն որոշմամբ հաստատված ՀՀ կառավարության 2010 թվականի գործունեության միջոցառումների ծրագրի 37-րդ, 38-րդ, 39-րդ և 40-րդ կետերի համաձայն ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից 2010 թվականի ընթացքում ենթակա էին ՀՀ կառավարություն ներկայացման Հայաստանի Հանրապետության հետևյալ օրենքների նախագծերը
1) «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կարգապահական կանոնագիրքը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Օրենքի նախագիծը ներկայացվել է ՀՀ կառավարություն, հավանության արժանացել ՀՀ կառավարության կողմից և ներկայացվել է ՀՀ Ազգային ժողով: Նախագիծն ընդգրկվել է ՀՀ Ազգային ժողովի աշնանային նստաշրջանի մեծ օրակարգում, քննարկվել ՀՀ Ազգային ժողովի պաշտպանության, ազգային անվտանգության և ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովում, որի կողմից առաջարկություն է ներկայացվել մինչև նախագիծն 1-ին ընթերցմամբ քննարկելը` այն ներկայացնել միջազգային փորձաքննության: Ներկայումս օրենքի նախագիծը ներկայացված է միջազգային փորձաքննության:
2) «Այլընտրանքային ծառայության մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Օրենքի նախագիծը ներկայացվել է ՀՀ կառավարություն, քննարկվել ՀՀ կառավարության կողմից, որի արդյունքներով այն հետ է վերադարձվել լրամշակման: Ներկայումս օրենքի նախագիծը ներկայացվել է ՀՀ արդարադատության նախարարության պետական փորձագիտական եզրակացությանը:
3) «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի ներքին ծառայության կանոնագիրքը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Օրենքի նախագիծը ներկայացվել է ՀՀ կառավարություն, հավանության արժանացել ՀՀ կառավարության կողմից և ներկայացվել է ՀՀ Ազգային ժողով:
4) «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի կայազորային ու պահակային ծառայությունների կանոնագիրքը հաստատելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին»:
ՀՀ կառավարության 2010 թվականի գերակա խնդիրների ցանկի 15-րդ, 16-րդ և 17-րդ կետերի համաձայն ՀՀ պաշտպանության նախարարության ուղղությամբ գերակա խնդիրներ են ճանաչվել`
- ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման իրականացումը,
- ՀՀ զինված ուժերի համալրման և հաստիքակառուցվածքային համակարգի կատարելագործումը` խաղաղ և պատերազմի ժամանակ,
- սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի արդիականացումը:
Նշված գերակա խնդիրների իրականացման ուղղությամբ նախատեսված համապատասխան աշխատանքները կատարվել են ամբողջությամբ, իրականացվել է ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման հերթական փուլը, զինված ուժերի համալրման և հաստիքակառուցվածքային համակարգում կատարվել են փոփոխություններ, գիտահետազոտական և փորձակոնստրուկտորական աշխատանքների արդյունքում արդիականացվել են սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի մի շարք տեսակներ:

Заключительные результаты приоритетных задач и реализованных мероприятий МО РА на 2010г.
19 Января, 2011 00:00Согласно пунктам 37, 38, 39 и 40 Программы мероприятий на 2010г. правительства РА, утвержденной решением правительства N 1523-Ն от 24.12.2009г., в течение 2010г. Министерством обороны РА надлежало представить в правительство РА следующие законопроекты:
1) Проект закона РА “Об утверждении дусциплинарного устава вооруженных сил Республики Армения”.
Законопроект был представлен в правительство РА, был одобрен правительством РА и представлен в Национальное Собрание РА. Проект был включен в большой регламент осенней сессии НС РА, обсужден в постоянной комиссии по обороне, национальной безопасности и внутренних дел НС РА, со стороны которой было представлено предложение представить проект на международную экспертизу перед обсуждением на первом чтении. На данном этапе законопроект представлен на международную экспертизу.
2) Проект закона РА “Об изменениях и дополнениях в законе Республики Армения “Об альтернативной службе” ”.
Законопроект был представлен в правительство РА, был обсужден в правительстве РА и по результатам был возвращен на доработку. На данном этапе законопроект представлен на государственное экспертное заключение Министерства юстиции РА.
3) Проект закона РА “Об изменениях и дополнениях в законе Республики Армения “Об утверждении устава внутренней службы вооруженных сил Республики Армения” “.
Законопроект был представлен в правительство РА, был одобрен правительством РА и представлен в Национальное Собрание РА.
4) “Об изменениях и дополнениях в законе Республики Армения “Об утверждении устава гарнизонной и сторожевой службы вооруженных сил Республики Армения” “.
Согласно пунктам 15, 16, 17 списка приоритетных задач на 2010г. правительства РА, по части Министерства обороны РА приоритетными задачами признаны:
- осуществление стратегического пересмотра обороны РА,
- усовершенствование комплектации и штатно-структурной системы вооруженных сил РА, в мирное и военное время,
- модернизация вооружения и военной техники.
Соответствующие работы, предусмотренные для осуществления намеченных приоритетных задач, выполнены полностью: был осуществлен очередной этап стратегического планирования обороны РА, сделаны изменения в комплектования и штатно-структурной системе вооруженных сил, в результате научно-исследовательских и экспериментально-конструкторских работ модернизирован ряд видов вооружения и военной техники.