ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Դավիթ Կարապետյանի մեկնաբանությունը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հայտարարության կապակցությամբ, ըստ որի հայկական զինված ուժերի կրակի
30 Հունիսի, 2011 00:00Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած այն տեղեկությունը, թե իբր հայկական զինված ուժերի կրակի հետևանքով Նախիջևանի հատվածում ադրբեջանցի զինծառայող է վիրավորվել, չի համապատասխանում իրականությանը: Հայկական զինված ուժերը խստորեն պահպանում են հրադադարի ռեժիմը: Իսկ ադրբեջանական կողմի համար հրադադարի խախտումներով իրավիճակը սրելու փորձերը դարձել են ամենօրյա գործունեություն. օրինակ, միայն հունիսի 29-ին Ադրբեջանը հրադադարը խախտել է 29 անգամ, այդ թվում` դիպուկահար զինատեսակից 5 անգամ:
Եթե ադրբեջանական կողմում իսկապես զինծառայող է վիրավորվել, ապա դա կարող է լինել ինքնավնասման կամ զինծառայողների միջև անհանդուրժողականության հետևանք: Եթե ադրբեջանական կողմը այլ փաստարկ ունի, ապա կարող է դիմել միջազգային համապատասխան կառույցին` հետաքննություն իրականացնելու համար:

Комментарий пресс-секретаря министра обороны РА Д.Карапетяна по поводу распространенного заявления МО Азербайджана
30 Июня, 2011 00:00Распространенное Министерством обороны Азербайджана сообщение о том, что якобы из-за огня армянских вооруженных сил в районе Нахичевана был ранен один азербайджанский военнослужащий, не соответствует действительности. Армянские вооруженные силы строго соблюдают режим прекращения огня. А для азербайджанской стороны попытки обострить ситуацию нарушениями режима прекращения огня стали ежедневной практикой. Например, только 29 июня Азербайджан нарушил режим прекращения огня 29 раз, в том числе из снайперского оружия – 5 раз.
Если в азербайджанской стороне действительно был ранен военнослужащий, это может быть следствием самотравмирования или нетерпимости между военнослужащими. Если у азербайджанской стороны есть другой аргумент, то может обратиться всоответствующую международную структуру для осуществления следствия.