ՀՀ պաշտպանության նախարարի մամուլի քարտուղար Դավիթ Կարապետյանի մեկնաբանությունը Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած հայտարարության կապակցությամբ, ըստ որի հայկական զինված ուժերի կրակի
30 Հունիսի, 2011 00:00Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության տարածած այն տեղեկությունը, թե իբր հայկական զինված ուժերի կրակի հետևանքով Նախիջևանի հատվածում ադրբեջանցի զինծառայող է վիրավորվել, չի համապատասխանում իրականությանը: Հայկական զինված ուժերը խստորեն պահպանում են հրադադարի ռեժիմը: Իսկ ադրբեջանական կողմի համար հրադադարի խախտումներով իրավիճակը սրելու փորձերը դարձել են ամենօրյա գործունեություն. օրինակ, միայն հունիսի 29-ին Ադրբեջանը հրադադարը խախտել է 29 անգամ, այդ թվում` դիպուկահար զինատեսակից 5 անգամ:
Եթե ադրբեջանական կողմում իսկապես զինծառայող է վիրավորվել, ապա դա կարող է լինել ինքնավնասման կամ զինծառայողների միջև անհանդուրժողականության հետևանք: Եթե ադրբեջանական կողմը այլ փաստարկ ունի, ապա կարող է դիմել միջազգային համապատասխան կառույցին` հետաքննություն իրականացնելու համար:

The Comment of the Press Secretary of the ARM Defense Ministry Davit Karapetyan on the Statement of the Azerbaijani Defense Ministry According to Which Armenian Armed Forces Wounded an Azerba
30 June, 2011 00:00The spread of disinformation by the Azerbaijani Defense Ministry that Armenian armed forces allegedly have wounded an Azerbaijani soldier in the Nakhichevan region doesn’t correspond to reality. Armenian armed forces strictly adhere to the maintenance of the ceasefire. On the other hand the exacerbation of the situation by ceasefire violations has become a part of Azerbaijani daily routine. For instance Azerbaijan violated the ceasefire for 29 times only on July 29, including the use of sniper rifle for 5 times.
If an Azerbaijani soldier has really been wounded then it could have been a result of self-injury or intolerance among soldiers. If the Azerbaijani side has got another argument then it can present it to the appropriate international institution.