2 Ապրիլի, 2015 00:00
ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում ամփոփվել է «Ռազմական ղեկավարում» մասնագիտությամբ 45-օրյա բարձրագույն սպայական հավաք-դասընթացը, որին ընդգրկված էին ՀՀ ՊՆ, ԶՈւ և ԶՈՒ ԳՇ մի շարք վարչությունների, առանձին բաժինների, ինչպես նաև բանակային զորամիավորումների ղեկավար կազմերի ներկայացուցիչները:
Փետրվարի 9-ից մինչև ապրիլի 1-ը անցկացված հավաք-դասընթացը ղեկավարում էր ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հրամանով արդեն երկրորդ անգամ անցկացվող հավաք-դասընթացի շրջանակում այս տարի տեղ էին գտել որոշ փոփոխություններ, ուսումնական ծրագրում ավելացել են շուրջ 20 նոր թեմաներ, որոնց յուրացումն առավել բարձրացնում է դասընթացում ընդգրկված սպաների մասնագիտական պատրաստվածությունը: Դասախոսությունների և սեմինարների միջոցով անցկացված հավաք-դասընթացի մասնակիցներն ուսումնասիրել են ժամանակակից և հիբրիդային պատերազմների բնույթը, ռազմարվեստի պատմությունը, անդրադարձել են մարտական առանձին գործողությունների վերլուծությանը: 45-օրյա հավաք-դասընթացի ավարտին` ապրիլի 1-ին, ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել հավաստագրերի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը: Ողջունելով և բարձր գնահատելով անցկացված հավաքների դերը զինված ուժերի սպայակազմի մասնագիտական ունակությունների բարձրացման գործում` ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը նկատել է, որ դեռևս նախապատրաստական փուլում հատուկ ուշադրություն է դարձվել հավաքի մասնակիցների ընտրությանը և ներգրավվել են առավել պատրաստված, փորձառու և խոստումնալից սպաները: ԶՈւ ԳՇ պետը փաստել է նաև, որ ռազմաքաղաքական ներկա անկայուն իրավիճակում, երբ հակառակորդը չի հրաժարվում իր նկրտումներից, խաղաղության պահպանման միակ երաշխիքը սպայական արհեստավարժ հրամկազմով և փորձառու զինծառայողներով համալրված մարտունակ բանակն է:

The spiecialized “Military management” 45-day call-up training for senior officers, which included ARM MoD, AF and GS AF representatives of various departments, separate branches, and army formations, has concluded in the ARM MoD administrative complex.
From February 9 to April 1, the call-up training was led by the Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces, Colonel-General Yuri Khachaturov. By the decree of ARM Defence Minister Seyran Ohanyan, within the frame of the second call-up training, 20 extra topics were added to this year’s curriculum, which further improves the officers’ professional skills. Through lectures and seminars, the participants were able to study the nature of hybrid and modern warfare, and analyze separate combat operations. At the end of the 45-day call-up training, on April 1, a certificate awarding ceremony was conducted in the ARM MoD administrative complex. Colonel-General Yuri Khachaturov praised the efficiency of these training events, improving the professional skills of the officer staff, and noted that, special attention was given to the selection of participants, involving the most trained, experienced, and promising officers. The Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces also stated that, in the present unstable military-political situation, when the enemy does not give up its aspirations, only an army formed of a professional officer staff and combat-experienced servicemembers may guarantee the preservation of peace.