ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է ԵրՄՄԳԻ
Մարտի 28-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այցելել է Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտում գործող կիբեռանվտանգության գերազանցության կենտրոն, որը հարթակ կծառայի պաշտպանական համակարգում կիբեռանվտանգության խնդիրների բացահայտման և նորարական լուծումների մշակման համար: Այցի նպատակն էր ծանոթանալ կենտրոնի ծրագրերին, նպատակներին և խնդիրներին:
Ապահովել պաշտպանական համակարգում բարձր տեխնոլոգիական լուծումներ, մշակել նախազորակոչային տարիքի երիտասարդների գիտելիքների և հմտությունների զարգացման ծրագրեր, ինչպես նաև պատրաստել բարձրակարգ մասնագետներ պաշտպանական համակարգում հետազոտական նախագծեր իրականացնելու համար: Սրանք կիբեռանվտանգության գերազանցության կենտրոնի առաջնային խնդիրներից ընդամենը մի քանիսն են, որոնց կյանքի կոչման գերնպատակը մեկն է` ինովացիոն տեխնոլոգիական շունչ հաղորդել պաշտպանական համակարգում իրականացվող բարեփոխումներին: Այս և մի շարք այլ հարցերի, ինչպես նաև ուսումնական նոր կենտրոնի հետ պաշտպանության նախարարության համագործակցության եզրերի քննարկմանն էլ նվիրված էր ԵրՄՄԳԻ-ում կազմակերպված խորհրդակցությունը, որի ընթացքում ուսումնական կենտրոնի ղեկավար կազմն ու տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատար մասնագետները, հիմնական զեկույցներից բացի, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին ներկայացրին մի շարք երկկողմ փոխշահավետ ծրագրային առաջարկություններ: Շնորհակալություն հայտնելով կատարված մեծածավալ աշխատանքի համար և անչափ կարևորելով գիտելիքահենք տնտեսություն-ազգային բանակ գաղափարները` պաշտպանության նախարարը վստահություն հայտնեց, որ համագործակցելով տեխնոլոգիական առաջատար միջազգային ընկերությունների հետ՝ կենտրոնն իսկապես կծառայի իր նպատակին: Երևանի մաթեմատիկական մեքենաների գիտահետազոտական ինստիտուտ կատարած այցի ընթացքում Սեյրան Օհանյանը շրջեց նաև «Առողջապահություն և Դեղագործություն EXPO 2015» 14-րդ միջազգային մասնագիտացված ցուցահանդեսի տաղավարներում, ծանոթացավ տեղական և արտասահմանյան մի շարք ընկերությունների կողմից ներկայացված բժշկական սարքավորումներին ու ծառայություններին: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը եղել է նաև ինստիտուտի տարածքում նոր կառուցվող ՊՆ ռազմարդյունաբերական արտադրանքի շնորհանդեսային կենտրոնում, հայկական պլանշետների արտադրության մասնաշենքում` տեղում ծանոթանալով իրականացվող աշխատանքներին և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի նորարարություններին:

The ARM Defence Minister visits the YerACSSRI
Today ARM Defence Minister Seyran Ohanyan visited Yerevan Automated Control Systems Scientific Research Institute’s (YerACSSRI) cybersecurity center of excellence, which will serve as a platform within the defence system, identifying problems and developing innovative solutions for cybersecurity. The purpose of the visit was to get acquainted with the center’s programs, objectives and issues.
DIV class="mat_main_text" align="justify">Provide high-tech solutions and shape highly qualified specialists for research projects, within the defence system, develop programs intended for the imporvement of pre-draftees’ knowledge and skills – these are just a few of the priority tasks of the cybersecurity center of excellence. Their primary objective is to integrate the innovative technologies within the defence reforms. The following issues and several other matters, including the terms of cooperation between the Defence Ministry and cybersecurity center of excellence, were discussed throughout the conference held in YerACSSRI, during which the executive personnel of the training center and tech industry’s leading experts presented Defence Minister Seyran Ohanyan with a number of bilateral program proposals. The Minister of Defence expressed gratitude for the tremendous work and is certain that the center of excellence will reach its goals by collaborating with leading international technological companies. During his visit to the YerACSSRI, Seyran Ohanyan also attended the 14th International Specialized Exhibition “Healthcare and Pharmaceutical EXPO 2015” and acquainted himself with a number of local and international companies’ equipments and services. The Minister of Defence was also present at the MoD military-industrial product presentation center, which is stil under construction, where he was presented with the innovations of ongoing activities and information technology.