Մամուլի hաղորդագրություն
9 Մարտի, 2015 00:00Մարտի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվող Լիբանանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության պատվիրակությանը` բրիգադի գեներալ Մանուել Քիրեջյանի գլխավորությամբ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Լիբանանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան Մաքարոնը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև պաշտպանական բնագավառում համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Մասնավորապես, ՀՀ պաշտպանության նախարարը ընդգծել է բարձր մակարդակի ռազմաքաղաքական հարաբերություններ հաստատելու անհրաժեշտությունը և հյուրերին ներկայացրել համագործակցության հնարավոր առաջնահերթ ուղղությունները: Լիբանանյան կողմը նույնպես կարևորել է երկու երկրների միջև առկա ջերմ բարեկամական հարաբերությունները համագործակցային դաշտ տեղափոխելու պատրաստակամությունը:
Նույնը օրը պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի լայն շրջանակ: Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել մի շարք ոլորտներում փորձի փոխանակման վերաբերյալ, ինչի արդյունքում մոտ ապագայում համագործակցությանը կհաղորդվի գործնական բնույթ: Քննարկվել են նաև երկու երկրների միջև 2001 թվականին ստորագրված ռազմական համագործակցության մասին համաձայնագրի արդիականացմանը և 2015 թվականի երկկողմ համագործակցության պլանին առնչվող հարցեր:

9 марта министр обороны РА Сейран Оганян принял находящуюся в Ереване с рабочим визитом делегацию министерства обороны Ливана во главе с бригадным генералом Мануэлем Киреджяном. На встрече также присутствовал Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Ливан в Республике Армения Жан Маакарон.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся сотрудничества двух стран в сфере обороны. В частности, министр обороны РА подчеркнул необходимость установления военно-политических отношений высокого уровня и представил гостям возможные приоритетные направления сотрудничества. Ливанская сторона также выразила готовность перенести теплые дружественные отношения между двумя странами в область сотрудничества. В тот же день ливанскую делегацию принял первый заместитель министра обороны Армении Давит Тоноян. В ходе встречи был обсужден широкий круг представляющих взаимный интерес вопросов. Были достигнуты договоренности об обмене опытом в ряде сфер, в результате чего в ближайшем будущем сотрудничествубудет придан более практический характер. Был обсужден также вопрос обновления Договора о военном сотрудничестве от 2001 года и вопросы, касающиеся плана двустороннего сотрудничества на 2015 год.