Տեղի է ունեցել միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը
4 Մարտի, 2015 00:00Ս.թ. մարտի 4-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում անցկացվեց ՀՀ Նախագահի կարգադրությամբ ձևավորված Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացը համակարգող միջգերատեսչական հանձնաժողովի հերթական նիստը:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի նախագահությամբ անցկացված նիստին մասնակցում էին ռազմավարական վերանայման գործընթացին ներգրավված պետական կառավարման բոլոր մարմինները` նախարարների տեղակալների և փորձագետների մակարդակով, ինչպես նաև պաշտպանության նախարարության և զինված ուժերի բարձրաստիճան պաշտոնյաները:
Ռազմավարական վերանայման 4-րդ փուլում միջանկյալ բնույթ կրող ընթացիկ հանդիպումը նպատակաուղղված էր Հայաստանի Հանրապետության Զորային կառույցի մշակման գործում միջգերատեսչական փոխգործակցության հստակեցմանը և վերջնանպատակների, ուղիների ու միջոցների նախանշմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով նիստի բոլոր մասնակիցներին` համատեղ ակտիվ ջանքերի համար, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հատուկ կարևորեց հատկապես արդի ժամանակաշրջանում պաշտպանության ռազմավարական վերանայման ամբողջ գործընթացի նշանակությունը: Նշվեց, որ վերանայումն ընձեռում է Հայաստանի Հանրապետության դեմ ռազմական ագրեսիայի դեպքում պետական կառավարման բոլոր մարմինների խնդիրները հստակեցնելու ու ներդաշնակեցնելու բացառիկ հնարավորություն:
Հիշեցնենք, որ Պաշտպանության ռազմավարական երկրորդ վերանայումը կիրականացվի մինչև 2015թ. վերջը և նպատակաուղղված կլինի Հայաստանի շուրջ ձևավորված անվտանգության միջավայրի երկարաժամկետ գնահատման հիման վրա պաշտպանության և անվտանգային դինամիկ համակարգի` մինչև 2020թ. հեռանկարային զարգացման ապահովմանը:

A regular session of the Interdepartmental Committee
4 March, 2015 00:00Today, the regular session of the interdepartmental committee was held in the ARM Ministry of Defence, dedicated to Armenia’s Defence Strategic Review Process by the decree of the President of the Republic of Armenia.
The session presided by ARM Defence Minister Seyran Ohanyan was attended by all agencies involved in the management of the defence strategic review process: deputy ministers and experts, as well as high-ranking officials of the Ministry of Defence and the Armed Forces.
The 4th stage of the defence strategic review was aimed at the endorsement of cooperation amongst the interdepartmental committee members for the development of Armenia’s military organization, as well as the identification of future objectives and the means of achieving them.
Defence Minister Seyran Ohanyan extended his gratitude to the attendants for their mutual cooperation and emphasized on the importance of the defence strategic review process, especially during the current period of time. It was also noted that this process gives a unique opportunity to discern and harmonize the issues of all state agencies, in case of military aggression against the Republic of Armenia.
The second defence strategic review process will be implemented before the end of 2015 and will be aimed at the development of Armenia’s long-term secure environment assessment, until 2020, based on a reliable dynamic defence system.