ՀՀ պաշտպանության նախարարն ընդունել է Դրաստամատ Կանայանի զինակցին
Փետրվարի 19-ին պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մասնակից, Դրաստամատ Կանայանի զինակից, ֆրանսահայ բարերար 92-ամյա Մուշեղ Մելիքի Չալոյան-Մարտիրոսյանին:
Ողջունելով ավելի քան 70 տարի առաջ՝ Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ գերի ընկած, կյանքի բազմաթիվ դժվարությունների մեջ թրծված, սակայն անսահման լավատես և հայրենասեր հայորդուն՝ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել նրան հայապահպանության գործում իր ներդրումն ունենալու համար՝ բարեմաղթելով քաջառողջություն և անսպառ եռանդ: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը հույս է հայտնել, որ Սյունյաց աշխարհում ծնված մեր հայրենակիցը այսուհետ ևս կշարունակի զբաղվել հայ մշակույթը ամբողջ աշխարհում ներկայացնելու ազգանվեր գործով: Հայաստանից հեռու ապրող, սակայն հայրենիքի հաջողություններով ու ցավով ապրող հայորդին իր հերթին նշել է, որ հայը ուր էլ լինի, անկախ դժվարություներից պետք է շարունակի հայ մնալ՝ չկորցնելով իր ազգային նկարագիրը, մեջբերելով զինակից Դրոյի խոսքերը՝ «Ուր էլ լինեք, ողջ մնացեք: Հայրենիքը մշտապես ձեր կարիքը կունենա»: Ֆրանսիահայ համայնքում հայապահպանության գործում ունեցած մեծ ավանդի, ինչպես նաև ԶՈւ կազմավորման 23-րդ տարեդարձի առթիվ Սեյրան Օհանյանը Մուշեղ Չալոյան-Մարտիրոսյանին պարգևատրել է «Դրաստամատ Կանայան» գերատեսչական մեդալով:

The ARM Minister of Defence receives Drastamat Kanayan’s comrade in arms
The Minister of Defence greeted the war veteran, who was held in captivity 70 years ago and has encountered many difficulties throughout his life, yet remains optimistic and patriotic. The Minister also expressed his gratitude for M. Chaloyan-Martirosyan’s contribution in the preservation of our country and extended his best wishes. Seyran Ohanyan hopes that the war veteran will continue introducing the Armenian culture throughout the world.
The Armenian war veteran also noted that, despite the struggles encountered by the Armenian people, we must always stay true to our country, in order to preserve our national identity. Quoting his brother in arms Drastamat Kanayan, he said “No matter where you are, you must stay alive. Your country will always need you.”
Defence Minister Seyran Ohanyan awarded Mushegh Chaloyan-Martirosyan with the administrative medal of “Drastamat Kanayan” for his great contribution in the promotion of our country within the French-Armenian community and also on the occasion of the 23rd anniversary of the formation of the Armenian Armed Forces.