5 Դեկտեմբերի, 2014 00:00Դեկտեմբերի 5-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է ՀՀ-ում Լիբանանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ժան Մաքարոնին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՄԱԿ-ի ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելության կազմում Լիբանանում հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանման տեղակայմանը և Հայաստանի և Լիբանանի միջև ռազմական համագործակցության զարգացման հեռանկարներին առնչվող հարցեր: Նշվել է, որ Լիբանանում հայ խաղաղապահների տեղակայումից հետո երկու երկրների միջև հարաբերությունները թևակոխել են նոր ժամանակաշրջան, ինչը նոր հնարավորություններ է ընձեռում ռազմական բնագավառում համագործակցության զարգացման համար:
Կողմերը հաստատել են երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների փոխայցելությունների անհրաժեշտությունը և կարևորել դրանց ընթացքում ակնկալվող քննարկումները:

5 Декабря, 2014 00:005 декабря министр обороны РА Сейран Оганян принял Чрезвычайного и полномочного посла Ливана в РА Жана Макарона.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся размещения армянского миротворческого подразделения в составе миссии Временных сил ООН в Ливане (UNIFIL) и военного сотрудничества между Арменией и Ливаном.
Было отмечено, что после размещения армянских миротворцев в Ливане отношения между двумя странами вступили в новый период, что создает новые возможности для развития сотрудничества в военной сфере.Стороны подтвердили необходимость взаимных визитов руководителей оборонных ведомств двух стран и придали важность ожидаемым в ходе визитов обсуждениям.