Հրատարակվել է հայրենասիրական դաստիարակության ուղեցույց-ձեռնարկը
1 Նոյեմբերի, 2014 00:00Նոյեմբերի 1-ին Երկրապահ կամավորակաների միության կենտրոնական գրասենյակում տեղի ունեցավ հանրակրթական դպրոցներում 2014-2015 ուսումնական տարում «Պատանի երկրապահ» ակումբների ձևավորմանը և հայրենասիրական դաստիարակությանն ուղղված միջոցառումների ուղեցույց-ձեռնարկի շնորհանդեսը:
Նախքան ձեռնարկի շնորհանդեսը` ՀՀ պաշտպանության, կրթության և Գիտության նախարարներ Սեյրան Օհանյանն ու Արմեն Աշոտյանը, ԵԿՄ նախագահ Մանվել Գրիգորյանը ծաղիկներ դրեցին սպարապետ Վազգեն Սարգսյանի կիսանդրու առջև, եղան ԵԿՄ թանգարանում, ծանոթացան 5-րդ բրիգադի անցած մարտական ուղուն և ներկայացված ցուցանմուշներին:
Ողջունելով միջոցառման մասնակիցներին` ԵԿՄ անդամ Վարդան Դևրիկյանը նկատեց, որ ձեռնարկի լույս ընծայումը տրամաբանական արգասիքն է ՀՀ պաշտպանության, կրթության և գիտության նախարարությունների և ԵԿՄ հասարակական կազմակերպության միջև սույն թվականի սեպտեմբերի 9-ին կնքված փոխըմբռնման հուշագրի: Հուշագրի շրջանակում կողմերը պարտավորվել են խթանել հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում աշակերտների հայրենասիրական դաստիրակությունը, յուրաքանչյուր ուսումնական տարվա համար համատեղ մշակել և հաստատել այդ նպատակին միտված միջոցառումների ցանկն ու ժամանակացույցը: Ըստ հուշագրի` հանրակրթական բոլոր դպրոցներում ստեղծվելու են պատանի երկրապահների ակումբներ:
Միջոցառման ընթացքում ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Վարդան Ավետիսյանը համառոտ ներկայացրեց ուղեցույցի բովանդակությունը, նախատեսված միջոցառումների ցանկը, խնդիրներն ու նպատակները:
Ձեռնարկի շնորհանդեսի կապակցությամբ շնորհավորելով միջոցառման մասնակիցներին` ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն իր խոսքում շեշտեց, որ հարկ է մեկընդմիշտ պարտական լինել և արժևորել մեր հաղթանակները կերտած հերոսների սխրանքը, քանի որ միայն անցյալի արժևորմամբ ու գնահատմամբ մենք կարող ենք կերտել մեր արժանավայել ապագան: Պաշտպանության նախարարի համոզմամբ` անչափ գնահատելի է այն իրողությունը, որ ուղեցույցի շնորհիվ անցյալի արժևորմանն ու հիշատակմանը միտված միջոցառումներն այսուհետև դպրոցական ուսումնական ծրագրի մասն են կազմելու:

1 November, 2014 00:00Today, in the central office of the Yerkrapah Volunteer Union (YVU) a presentation was held dedicated to upbringing events and the formation of “Young defenders” clubs within public schools during the academic year of 2014-2015.
Before the presentation, RA Ministers of Defence and, Education and Science, Seyran Ohanyan and Armen Ashotyan, and Chairman of YVU Manvel Grigoryan put flowers in front of the statue of Vazgen Sargsyan, visited the YVU museum, acquainted themselves with the combat history of the 5th brigade and attended the exhibits.
YVU member Vardan Devrikyan welcomed the attendees and noted that the publication of the manual of patriotism resulted from the memorandum of understanding between the RA Ministries of Defence and, Education and Science, as well as the YVU, signed on September 9. Within the framework of the memorandum, the parties undertook the responsibility of promoting the patriotic education of students in secondary educational institutions and elaborating a list and schedule of events for every academic year, aimed at achieving the patriotic upbringing. According to the memorandum, “Young defenders” clubs will be established in all secondary schools.
During the event, RA MoD Chief of Information and Public Relations department, Vardan Avetisyan briefly presented the content of the manual, a list of scheduled events, as well as their tasks and objectives.
RA Defence Minister Seyran Ohanyan congratulated the participants on the occasion of the presentation of the manual of patriotism and emphasized on the importance of appreciating and indebting ourselves to the courage of those heroes who have brought victory to our nation, for our bright future may only be created through the appreciation and evaluation of our past. The Defence Minister believes that through this patriotic manual, the appreciation and commemoration of past events will become a part of the school curriculum.