Անակնկալ այց սահմանային զորամաս
20 Հոկտեմբերի, 2014 00:00Հոկտեմբերի 19-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն անակնկալ այցով եղել է երրորդ բանակային զորամիավորման ենթակա սահմանամերձ զորամասերից մեկում:
Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարին ուղեկցել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Գառնիկ Հայրապետյանը, բանակային զորամիավորման հրամանատար, գնդապետ Օնիկ Գասպարյանը և այլք:
Սեյրան Օհանյանը շրջայց է կատարել զորամասում, զրուցել զինծառայողների հետ, ծանոթացել զորամասի անձնակազմի սոցիալ-կենցաղային պայմաններին, ստուգել է զորամասի կիրակնօրյա հատուկ օրակարգը և ընդհանուր առմամբ` ծանոթացել ծառայության կազմակերպման առանձնահատկություններին: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը ստուգել է նաև պահակային ծառայության կազմակերպումը, տվել է համապատասխան ցուցումներ և հանձնարարականներ:
Ստուգայցն ավարտվել է զորամասի ճաշարանի սանիտարահիգիենիկ պայմանների և զինծառայողների սննդակարգի ստուգմամբ: Պաշտպանության նախարարը նախաճաշել է զինվորների հետ, հետաքրքրվել, թե գոհ են արդյոք զինծառայողները հատկացվող սննդի որակից, տեսականիից և սահմանված չափաբաժիններից:
Սեյրան Օհանյանը մասնակցել է նաև զորամասում կազմակերպված բանակ-հասարակություն կապի ամրապնդմանը միտված կիրակնօրյա միջոցառմանը: Պաշտպանության նախարարն անձնակազմին է ներկայացրել զինված ուժերի հաջողությունները, ձեռքբերումներն ու առաջիկա անելիքները, շնորհակալություն է հայտնել բարեխղիճ ու անձնվեր ծառայության համար, օրինակելի վարքի և ծառայության համար պարգևատրել մի շարք սպաների և զինվորների:
Զորամաս կատարած շրջայցից հետո պաշտպանության նախարարը եղել է հարավարևելյան սահմանագոտում տեղակայված մարտական հենակետերում, ստուգել է պաշտպանական և ինժեներական կառույցների ամրությունն ու հուսալիությունը: Սեյրան Օհանյանը զրուցել է դիրքապահ զինծառայողների հետ, ծանոթացել նրանց պատրաստությանն ու զինանձնակազմի շրջանում տիրող բարոյահոգեբանական մթնոլորտին:
Նույն օրը պաշտպանության նախարարը եղել է նաև Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերքաբեր համայքնում, զրուցել է բնակիչների հետ, ծանոթացել է նրանց խնդիրներին և պատասխանել հուզող հարցերին:

Неожиданный визит в приграничную войсковую часть
20 Октября, 2014 00:0019 октября министр обороны РА Сейран Оганян с неожиданным визитом посетил одну из приграничных войсковых частей Третьего армейского корпуса.
Главу оборонного ведомства сопровождали руководитель аппарата министерства обороны РА Гарник Айрапетян, командующий армейским войсковым соединением полковник Оник Гаспарян и другие.
Сейран Оганян обошёл войсковую часть, поговорил с военнослужащими, ознакомился с социально-бытовыми условиями личного состава войсковой части, проверил особый воскресный распорядок дня в/ч и ознакомился с особенностями организации службы в целом. Руководитель оборонного ведомства проверил также организацию караульной службы, дал соответствующие указания и поручения. Обход завершился проверкой санитарно-гигиенических условий столовой в/ч и рациона питания солдат. Министр обороны позавтракал с солдатами, поинтересовался, довольны ли они качеством, ассортиментом и установленным размером рациона.
С.М.Оганян принял участие также в организованном в войсковой части воскресном мероприятии, направленном на упрочение связи армия-общество. Министр обороны представил личному составу успехи, достижения и предстоящую работу Вооружённых сил, поблагодарил за добросовестную и самоотверженную службу, а также наградил ряд офицеров и военнослужащих за примерную дисциплину и службу.
После визита в войсковую часть министр обороны побывал на боевых опорных пунктах, расположенных на юго-восточном направлении линии государственной границы РА с Азербайджанской Республикой, проверил прочность и надёжность оборонных и инженерных сооружений. Сейран Оганян побеседовал с находящимися в дозоре военнослужащими, ознакомился с их подготовленностью и морально-психологической атмосферой в среде личного состава.
В тот же день министр обороны побывал также в приграничном селе Беркабер Тавушской области (Марза), побеседовал с жителями, ознакомился с их проблемами и ответил на волнующие жителей вопросы.