Տեղի է ունեցել Հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի ընդլայնված նիստը
Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում` պաշտպանական գերատեսչության ղեկավար Սեյրան Օհանյանի նախագահությամբ, տեղի ունեցավ Հանրապետական զորակոչային հանձնաժողովի ընդլայնված նիստը, որի ընթացքում ամփոփվեցին 2014 թվականի ամառային զորակոչի արդյունքները և քննարկվեցին ձմեռային զորակոչի պլանավորման աշխատանքները: Նիստին մասնակցում էին շահագրգիռ ՀՀ գերատեսչությունների ղեկավարները, մարզպետները, ՊՆ, ԶՈՒ, ԶՈՒ ԳՇ ղեկավար կազմը, բժշկական հանձնաժողովների ներկայացուցիչներ և այլք:
Ողջունելով նիստի մասնակիցներին` պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը կարևորեց միջոցառման անհրաժեշտությունը, նշելով, որ զինված ուժերի համար կարևորագույն գործընթացներից մեկը զորակոչի շրջանակում նրա համալրումն է: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը փաստեց, որ վերջին տարիներին զորակոչին մասնակցող բոլոր կառույցների համատեղ ջանքերի շնորհիվ առավել բարձր հիմքերի վրա է դրվել զորակոչի գործընթացի իրականացումը: Նիստի ընթացքում հիմնական հաշվետու զեկույցով հանդես եկավ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը: Խոսելով նախորդ զորակոչի արդյունքների և առաջիկա զորակոչի խնդիրների մասին, գեներալ-գնդապետը ներկայացրեց թե դրական միտումները և թե արձանագրված որոշակի բացթողումները: Անդրադարձ եղավ զորակոչվածների թվաքանակին, ծառայությանը ոչ պիտանի ճանաչվածների վիճակագրական տվյալներին, զինկոմիսարիատների և բուժհանձնաժողովների կողմից կատարված աշխատանքներին: Նիստի ժամանակ քննարկվեցին նախորդ զորակոչի ընթացքում տեղ գտած իրավախախտումների, երիտասարդների կցագրմանը և հաշվառմանը, բուժհետազոտությանը, հիվանդության պատճառով բանակից զորացրվածների, զորակոչից խուսափողների նկատմամբ պատժամիջոցների ու վարչական տույժերի կիրառմանը, ինչպես նաև գործընթացին առնչվող այլ հարցեր: Ամառային զորակոչն արդյունավետ կազմակերպելու գործընթացում ակտիվ մասնակցություն ցուցաբերած մի շարք պատասխանատուներ և զինծառայողներ պաշտպանության նախարարի կողմից պարգևատրվեցին գերատեսչական մեդալներով, պատվոգրերով և արժեքավոր նվերներով: Ամփոփելով խորհրդակցության աշխատանքները և շնորհակալություն հայտնելով ներկաներին համատեղ աշխատանքի համար` ՀՀ պաշտպանության նախարարը հույս հայտնեց, որ զորակոչի համար պատասխանատու բոլոր օղակների սերտ համագործակցության արդյունքում հերթական զորակոչի աշխատանքները ևս կիրականացվեն բարձր մակարդակով, այն կանցնի կազմակերպված ու առանց խոչընդոտների: Հնարավոր կոռուպցիոն ռիսկերի ուղղությամբ իրականացվող հետևողական պայքարի, զորակոչային բուժհետազոտությունների նկատմամբ խիստ վերահսկողություն սահմանելու և ընդհանուր առմամբ ձմեռային զորակոչը հստակ կազմակերպելու և անցկացնելու առումով պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարի կողմից տրվեցին նաև որոշ ցուցումներ և հանձնարարականներ:

Состоялось расширенное заседание Республиканской призывной комиссии
17 Октября, 2014 00:0017 октября в административном комплексе МО РА под председательством руководителя оборонного ведомства Сейрана Оганяна состоялось расширенное заседание Республиканской призывной комиссии, в ходе которого были подведены итоги летнего призыва 2014 года и обсуждены работы по планированию зимнего призыва.
В заседании участвовали руководители заинтересованных ведомств РА, губернаторы, руководящий состав МО, ВС, ГШ ВС РА, представители медицинских комиссий и другие.
Приветствуя участников заседания, министр обороны Сейран Оганян подчеркнул важность необходимости мероприятия, отметив, что одним из важнейших процессов для Вооружённых сил РА является их пополнение в рамках призыва. Руководитель оборонного ведомства констатировал, что благодаря совместным усилиям всех участвующих в призыве структур за последние годы процесс призыва в армию проходит на высоком уровне.
В ходе заседания с основным отчётным докладом выступил начальник ГШ ВС Армении генерал-полковник Юрий Хачатуров. Говоря о результатах предыдущего призыва и проблемам предстоящего призыва, генерал-полковник представил как позитивные тенденции, так и зафиксированные определённые упущения. Был затронут вопрос числа призванных в ВС, статистическим данным признаных негодными к службе, работ, проведенных военкоматами и медкомиссиями. п На заседании были обсуждены вопросы, касающиеся выявленных в ходе предыдущего призыва правонарушений, приписки и учета молодежи, медобследования, демобилизованных из армии из-за болезни военнослужащих, применения мер наказания и административных штрафов в отношении тех, кто избегает призыва и др. Ряд ответственных лиц и военнослужащих, проявивших активное участие в процессе эффективной организации летнего призыва, министром обороны были награждены ведомственными медалями, почетными грамотами и ценными подарками.
Подводя итоги заседания и выражая благодарность присутствующим за совместную работу, министр обороны РА выразил надежду, что в результате тесного сотрудничества всех ответственных за призыв звеньев зимний призыв также будет проведён на высоком уровне, и что он пройдет организованно и без препятствий. Глава оборонного ведомства дал указания и поручения в направлении последовательной борьбы, установления строгого контроля за проведением призывных медобследований и для чёткой организации и проведения зимнего призыва.