ՀՀ պաշտպանության նախարարի այցը Ֆրանսիական համալսարան
14 Հոկտեմբերի, 2014 00:00Հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ռեկտոր Ժան-Ժակ Մոնտուայի հրավերով այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարան, հանդիպել է համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը ուսանողների և համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ուշադրությանն է ներկայացրել զինված ուժերում ընթացող բարեփոխումները, ձեռքբերումներն ու առաջիկա անելիքները, հայկական բանակի զարգացման փուլերը: Անդրադառնալով հասարակություն-բանակ համագործակցության կարևորությանը, պաշտպանական գերատսչության ղեկավարն այդ համատեքստում առանձնահատուկ ընդգծել է բուհերի սերտ կապը բանակի հետ: Շեշտելով, որ 2014 թվականը զինված ուժերում հռչակվել է որպես փողոցային արատավոր բարքերի դեմ պայքարի տարի, Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ երիտասարդության շրջանում բարձր ու վեհ գաղափարների, ազգային արժեքների կերտման հարցում անշուշտ կարևոր է ուսուցիչ-մանկավարժների, դասախոսների դերը:
Սեյրան Օհանյանը պատասխանել է նաև Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի ուսանողներին և դասախոսներին հետաքրքրող հարցերին: Հանդիպման ավարտին Պաշտպանության նախարարը պատվոգրեր, գերատեսչական մեդալներ և արժեքավոր նվերներ է հանձնել համալսարանի մի շարք դասախոսների և ուսանողների: Պաշտպանության նախարարը խրախուսել է նաև հանդիպմանը մասնակցող Ֆրանսիական համալսարանի երկու ուսանողների, ովքեր այժմ ժամկետային զինծառայողներ են: Զինծառայողներին շնորհվել է կարճաժամկետ արձակուրդ:

14 октября министр обороны РА Сейран Оганян по приглашению ректора Жан-Жака Монтуа посетил Французский университет Армении, где встретился с профессорско-преподавательским составом и студентами вуза.
В ходе встречи министр представил вниманию студентов и профессорско-преподавательского состава осуществляемые в Вооружённых силах реформы, достижения и предстоящую работу, а также этапы становления и развития армянской армии. Обратившись к важности сотрудничества армии и общества, руководитель оборонного ведомства в этом контексте особенно подчеркнул тесную связь вузов с армией. Акцентировав, что 2014 год в Вооружённых силах объявлен годом борьбы с порочными уличными нравами, Сейран Оганян отметил, что в вопросе воспитания в среде молодёжи высоких и величественных идей и национальных ценностей, несомненно, важна роль учителей-педагогов, преподавателей. Сейран Оганян ответил также на интересующие студентов и преподавателей Французского университета Армении вопросы. По завершении встречи министр обороны вручил ряду преподавателей и студентов университета почётные грамоты, медали и ценные подарки. Глава оборонного ведомства поощрил также принявших участие во встрече двух студентов Французского университета Армении, которые в данное время являются солдатами срочной службы. Военнослужащие удостоились краткосрочных отпусков.