ՀՀ պաշտպանության նախարարի այցը Ֆրանսիական համալսարան
14 Հոկտեմբերի, 2014 00:00Հոկտեմբերի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ռեկտոր Ժան-Ժակ Մոնտուայի հրավերով այցելել է Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարան, հանդիպել է համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի և ուսանողների հետ:
Հանդիպման ընթացքում նախարարը ուսանողների և համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ուշադրությանն է ներկայացրել զինված ուժերում ընթացող բարեփոխումները, ձեռքբերումներն ու առաջիկա անելիքները, հայկական բանակի զարգացման փուլերը: Անդրադառնալով հասարակություն-բանակ համագործակցության կարևորությանը, պաշտպանական գերատսչության ղեկավարն այդ համատեքստում առանձնահատուկ ընդգծել է բուհերի սերտ կապը բանակի հետ: Շեշտելով, որ 2014 թվականը զինված ուժերում հռչակվել է որպես փողոցային արատավոր բարքերի դեմ պայքարի տարի, Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ երիտասարդության շրջանում բարձր ու վեհ գաղափարների, ազգային արժեքների կերտման հարցում անշուշտ կարևոր է ուսուցիչ-մանկավարժների, դասախոսների դերը:
Սեյրան Օհանյանը պատասխանել է նաև Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի ուսանողներին և դասախոսներին հետաքրքրող հարցերին: Հանդիպման ավարտին Պաշտպանության նախարարը պատվոգրեր, գերատեսչական մեդալներ և արժեքավոր նվերներ է հանձնել համալսարանի մի շարք դասախոսների և ուսանողների: Պաշտպանության նախարարը խրախուսել է նաև հանդիպմանը մասնակցող Ֆրանսիական համալսարանի երկու ուսանողների, ովքեր այժմ ժամկետային զինծառայողներ են: Զինծառայողներին շնորհվել է կարճաժամկետ արձակուրդ:

14 October, 2014 00:00
On October 14, RA Defence Minister Seyran Ohanyan was invited by Rector Jean-Jacques Montois to visit the French University in Armenia and meet with the teaching staff and students.
During the meeting, the Minister presented the course of reforms within the armed forces, their achievements and future plans, as well as the development stages of the Armenian Army, to the teachers and students of the university. The Minister of Defence stressed the importance of the army-society relationship and emphasized on the army’s close ties with universities. Mr.Seyran Ohanyan also underlined that 2014 has been a year of struggle against ill-mannered conduct for the armed forces and noted that the role of teachers is crucial in shaping national values and imposing lofty ideas within the youth. Minister Ohanyan also answered questions asked by students and teachers. At the end of the meeting, the Defence Minister awarded several students and teachers with certificates, departmental medals and valuable gifts. Mr.Ohanyan also fostered two students from the French University who are currently carrying out their military service and granted them a short-term vacation.