19 Սեպտեմբերի, 2014 00:00
Ս. թ. սեպտեմբերի 17-ից 18-ը ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի հրավերով Հայաստան էր այցելել «Խաղաղապահական գործողությունների մարտահրավերների» միջազգային ֆորումի պատվիրակությունը` տնօրեն Աննիկա Հիլդինգ-Նորբերգի գլխավորությամբ: Այցելության նպատակն էր քննարկել ֆորումի հետ Հայաստանի համագործակցության խորացման խնդիրը:
Սեպտեմբերի 17-ին պատվիրակության անդամները ՀՀ ՊՆ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտում հանդիպեցին ինստիտուտի պետ, գեներալ-մայոր, ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական Հայկ Քոթանջյանի հետ: Հանդիպմանը մասնակցում էր նաև Քաղաքական գիտության Հայաստանի ասոցիացիայի գործադիր տնօրեն Բենիամին Պողոսյանը: «Խաղաղապահական գործողությունների մարտահրավերների» միջազգային ֆորումի հետ Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների ինստիտուտի համագործակցությունն սկսվել է 2014 թ. գարնանը: Ֆորումն զգալի աջակցություն է ցուցաբերել Երևանում ս. թ. հուլիսի 1-ից 2-ը ՀՀ ՊՆ ԱՌՀի-ի կազմակերպած` խաղաղապահության հիմնախնդիրներին նվիրված միջազգային ռազմավարական քաղաքական համաժողովի անցկացմանը: Սեպտեմբերի 18-ին պատվիրակության անդամները ԱՌՀԻ-ի պետ Հ. Քոթանջյանի և ՔԳՀԱ-ի գործադիր տնօրեն Բ. Պողոսյանի ուղեկցությամբ այցելեցին «Զառ» զինավարժարան, որտեղ հանդիպեցին ՀՀ ՊՆ խաղաղապահ բրիգադի հրամանատար գեներալ-մայոր Արթուր Սիմոնյանի հետ, ներկա գտնվեցին խաղաղապահ բրիգադի վարժանքին: Նույն օրը պատվիրակության անդամները հանդիպեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանի և ԱԳՆ ՆԱՏՕ-ի բաժնի պետ Գագիկ Հովհաննիսյանի, ինչպես նաև ՀՀ Պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի հետ: Հանդիպումներին մասնակցում էին նաև ԱՌՀԻ-ի պետ, գեներալ-մայոր Հ. Քոթանջյանն ու ՔԳՀԱ-ի գործադիր տնօրեն Բ. Պողոսյանը: Դ. Տոնոյանի հետ հանդիպման ընթացքում հանգամանորեն քննարկվեց ֆորումի հետ Հայաստանի և, մասնավորապես, ՀՀ Պաշտպանության նախարարության համագործակցության սերտացման հնարավոր ուղիների հարցը: Դ. Տոնոյանը և Աննիկա Հիլդինգ-Նորբերգը շեշտեցին համագործակցությունը խորացնելու երկկողմ պատրաստակամությունը:

19 Сентября, 2014 00:00
С 17 по 18 сентября с. г. по приглашению Института национальных стратегических исследований МО РА с визитом Армению посетила делегация международного форума “Вызовы миротворческих операций” во главе с директором Форума Анной Хилдинг-Норберг. Целью визита было обсуждение вопроса углубления сотрудничества между Арменией и Форумом.
17 сентября члены делегации в Институте национальных стратегических исследований МО РА встретились с начальником ИНСИ, советником Министра Обороны РА генерал-майором Гайком Котанджяном. На встрече также присутствовал Исполнительный директор Ассоциации политической науки Армении (АПНА) Бениамин Погосян. Сотрудничество ИНСИ с Международным форумом “Вызовы миротворческих операций” началось весной 2014 года. Форум оказал существенное содействие в организации Международного стратегического политического форума по вопросам миротворчества, проведенного ИНСИ МО РА 1-2 июля с. г. в Ереване. 18 сентября 2014 года члены делегации в сопровождении начальникa ИНСИ Гайка Котанджяна и Исполнительного директора АПНА Бениаминa Погосяна посетили военный учебный центр “Зар”, где встретились с командиром миротворческой бригады РА, генерал-майором Артуром Симоняном и присутствовали на учениях миротворческой бригады. В тот же день члены делегации встретились с заместителем Министра иностранных дел РА Ашотом Овакимяном и главой отдела НАТО МИД РА Гагиком Оганесяном, а также с Первым заместителем Министра Обороны РА Давидом Тонояном. Во встречах также приняли участие начальник ИНСИ, генерал-майор Гайк Котанджян и Исполнительный директор АПНА Бениамин Погосян. В ходе встречи с Давидом Тонояном состоялось всестороннее обсуждение возможных путей расширения сотрудничества между Форумом и Арменией, и в частности Министерством обороны. Давид Тоноян и Анника Хилдинг-Норберг подчеркнули обоюдную готовность к углублению сотрудничества.