ՀՀ զինված ուժերի ներկայացուցիչները մասնակցում են «Աչալուրջ պահապան» զորավարժությանը
5 Օգոստոսի, 2014 00:00Հայաստան-Կանզաս Նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում ս.թ. օգոստոսի 4-ից պաշտոնական այցով ԱՄՆ-ի Կանզաս նահանգում է գտնվում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի ընթացքում կայացել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի հանդիպումները Կանզասի նահանգապետ Սեմ Բրաունբաքի և Կանզասի ադյուտանտ գեներալ Լի Թաֆանելիի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Կանզաս Նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի միջև համագործակցությանը և դրա հետագա ընդլայնմանն առնչվող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին ի նշանավորումն Հայաստանի Հանրապետության և Կանզաս նահանգի միջև ավելի քան մեկ տասնամյակի պատմություն ունեցող գործընկերության շրջանակներում արձանագրված հաջողությունների, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների և Կանզասի ազգային գվարդիայի միջև գոյություն ունեցող յուրահատուկ հարաբերությունների, Կանզասի նահանգապետ Սեմ Բրաունբաքի կողմից ստորագրվել է հռչակագիր:
Այցի ընթացքում նախատեսվում է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի մասնակցությունը «Աչալուրջ պահապան» բժշկական զորավարժության բարձրաստիճան հյուրերի օրվան: Նշված զորավարժությանը ամերիկյան կողմի հետ մասնակցում են նաև ՀՀ զինված ուժերի ռազմաբժշկական վարչության հինգ ներկայացուցիչներ:

Представители Вооруженных Сил РА участвуют в учениях «Бдительный страж»
5 Августа, 2014 00:00В рамках программы сотрудничества Армения-Канзас с 4-го августа с.г. в штате Канзас США с официальным визитом находится делегация во главе с заместителем министра обороны РА Давидом Тонояном.
В ходе визита состоялись встречи с губернатором Канзаса Сэмом Браунбеком и адъютант-генералом Канзаса Ли Тафанелли. На встречах обсуждались вопросы, касающиеся расширения сотрудничества между Вооруженными Силами Республики Армения и национальной гвардией Канзаса и его дальнейшего расширения.
В заключение встречи в ознаменование успехов, достигнутых в рамках более чем десятилетнего сотрудничества между Республикой Армения и штатом Канзас, особых отношений, существующих между министерствами обороны и чрезвычайных ситуаций Республики Армения и национальной гвардией Канзаса губернатором Канзаса Сэмом Браунбеком была подписана декларация.
В рамках визита также предусмотрено участие первого заместителя министра обороны РА в Дне высокопоставленных гостей в рамках медицинских учений «Бдительный страж». В указанных учениях наряду с американской стороной принимают участие пять представителей военно-медицинского управления Вооруженных Сил РА.