ՀՀ զինված ուժերի ներկայացուցիչները մասնակցում են «Աչալուրջ պահապան» զորավարժությանը
5 Օգոստոսի, 2014 00:00Հայաստան-Կանզաս Նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում ս.թ. օգոստոսի 4-ից պաշտոնական այցով ԱՄՆ-ի Կանզաս նահանգում է գտնվում ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի ընթացքում կայացել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի հանդիպումները Կանզասի նահանգապետ Սեմ Բրաունբաքի և Կանզասի ադյուտանտ գեներալ Լի Թաֆանելիի հետ: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են Հայաստան-Կանզաս Նահանգային գործընկերության ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և Կանզասի ազգային գվարդիայի միջև համագործակցությանը և դրա հետագա ընդլայնմանն առնչվող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին ի նշանավորումն Հայաստանի Հանրապետության և Կանզաս նահանգի միջև ավելի քան մեկ տասնամյակի պատմություն ունեցող գործընկերության շրջանակներում արձանագրված հաջողությունների, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության, արտակարգ իրավիճակների նախարարությունների և Կանզասի ազգային գվարդիայի միջև գոյություն ունեցող յուրահատուկ հարաբերությունների, Կանզասի նահանգապետ Սեմ Բրաունբաքի կողմից ստորագրվել է հռչակագիր:
Այցի ընթացքում նախատեսվում է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալի մասնակցությունը «Աչալուրջ պահապան» բժշկական զորավարժության բարձրաստիճան հյուրերի օրվան: Նշված զորավարժությանը ամերիկյան կողմի հետ մասնակցում են նաև ՀՀ զինված ուժերի ռազմաբժշկական վարչության հինգ ներկայացուցիչներ:

5 August, 2014 00:00In the framework of Armenia- Kansas State partnership program the delegation led by Davit Tonoyan First Deputy Minister of Defense, is in the State of Kansas, USA on an official visit from August 4.
During the visit the First deputy had meetings with Major General Lee Tafanelli, Adjutant General of Kansas, and Mr.Sam Brownback, Governor of the State of Kansas discussing the cooperation of between the Armed Forces of Armenia and the Kansas National Guard under Armenia- Kansas State partnership program and possibilities of expanding it.
At the end of the meetingKansas Governor Sam Brownback issued a proclamation in acknowledgment of more that10 years of successful cooperation between the Armenian Armed Forces and the Kansas National Guard, and special relations the Ministries of Defenseand Emergency Situations of Armenian and the Kansas National Guard enjoy.
The First Deputy Minister of Armenia was also among the distinguished visitors on hand to tour Crisis City during Vigilant Guard, where 5 delegates from Armenia also were participating.