Քննարկվել են հայ-իտալական ռազմական համագործակցությանն առնչվող հարցեր
4 Հունիսի, 2014 00:00Աշխատանքային այցով Բելգիայի Թագավորությունում գտնվող ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ս.թ. հունիսի 3-ին հանդիպում է ունեցել Իտալիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար տիկին Ռոբերտա Պինոտտիի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-իտալական երկկողմ ռազմական համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Իտալական կողմը բարձր է գնահատել Հայաստանի մասնակցությունը միջազգային կայունության և խաղաղության պահպանման գործողություններին` հատկապես ընդգծելով Հայաստանի` Լիբանանում իրականացվող ՄԱԿ-ի ՅՈՒՆԻՖԻԼ առաքելությանը ուժեր տրամադրելու պատրաստակամությունը: Կողմերն ընդգծել են, որ համատեղ մասնակցությունը միջազգային խաղաղապահ գործողությանը նոր խթան կհանդիսանա երկկողմ համագործակցության զարգացման համար, մասնավորապես ռազմական ոստիկանության, ռազմական կրթության և այլ բնագավառներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկումներ են ծավալվել նաև միջազային և տարածաշրջանային անվտանգության հարցերի շուրջ: Այս համատեքստում ՀՀ պաշտպանության նախարարը բարձր է գնահատել Իտալիայի կառուցողական և հավասարակշռված դիրքորոշումը տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ:
Հանդիպման ավարտին երկու երկրների պաշտպանության նախարարների կողմից ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Իտալիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության միջև Լիբանանում Միավորված Ազգերի Ժամանակավոր Ուժերի շրջանակներում համագործակցության և օժանդակության մասին» տեխնիկական համաձայնագիրը, որով կարգավորվում են ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ի իտալական զորախմբի կազմում հայկական խաղաղապահ դասակի ընդգրկման ընթացակարգերը:

Обсуждалисьвопросы, касающиеся армяно-итальянского военного сотрудничества
4 Июня, 2014 00:00Находящийся с рабочим визитом в Бельгии министр обороны РА Сейран Оганян 3 июня встретился с министром обороны Италии г-жой Робертой Пинотти. В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся армяно-итальянского двустороннего военного сотрудничества.
Итальянская сторона высоко оценила участие Армении в действиях по сохранению международного мира и стабильности, особо подчеркнув готовность Армении предоставить контингент для участия в миссии ООН UNIFIL в Ливане. Стороны подчеркнули, что совместное участие в международной миротворческой деятельности придаст новый импульс развитию двустороннего сотрудничества, в частности, в областях военной полиции, военного образования и других.
В ходе встречи стороны обсудили также вопросы международной и региональной безопасности.
В этом контексте министр обороны РА высоко оценил конструктивную и сбалансированную позицию Италии по региональным проблемам.
В завершение встречи министры обороны двух стран подписали техническое соглашение «О сотрудничестве и содействии между министерством обороны Республики Армения и министерством обороны Итальянской Республики в рамках Временных сил Организации Объединенных Наций в Ливане», которым регулируются процедуры включения армянского миротворческого взвода в состав итальянского контингента UNIFIL.