Կլոր սեղան-քննարկում` նվիրված տեղեկատվական անվտանգության ապահովման խնդիրներին
15 Մայիսի, 2014 00:00Մայիսի 15-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել տեղեկատվատեխնիկական անվտանգության ապահովման արդյունավետության բարձրացմանը նվիրված կլոր սեղան-քննարկում` տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում հանրապետությունում գործող գիտական, մասնագիտական և գործնական աշխատանքներով զբաղվող հիմնարկ-ձեռնարկությունների մասնագետների մասնակցությամբ:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Լ. Մնացականյանը, ՀՀ ՊՆ, ԶՈւ և ԶՈւ ԳՇ վարչությունների և առանձին բաժինների պետեր, գիտահետազոտական կենտրոնների տնօրեններ, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի ընկերությունների ղեկավարներ և մասնագետներ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը` ընդգծելով, որ միջոցառումը հրավիրվել է տեղեկատվական անվտանգության, այդ թվում նաև կիբերանվտանգության ոլորտում Հայաստանի առջև ծառացած սպառնալիքները, ռիսկերն ու մարտահրավերները գնահատելու, առկա թերացումները վերհանելու և դրանց լուծման ուղիները բացահայտելու նպատակով:
«Տեղեկատվական-տեխնիկական անվտանգության հարցերին մեծ կարևորություն է տրվում ՀՀ պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացում, որի առաջին փուլի շրջանակներում գնահատել ենք Հայաստանի դեմ ծառացած այնպիսի սպառնալիքներ, ինչպիսին է, օրինակ, տեղեկատվական պատերազմը: Պետական կառավարման, գիտահետազոտական և ձեռնարկատիրական ոլորտների համատեղ ջանքերը պետք է ուղղենք այդ սպառնալիքների չեզոքացման եղանակների, ձևերի, մեթոդների ու անհրաժեշտ ռեսուրսների բացահայտմանը, տեղեկատվության հասանելիության, ամբողջականության ու անվտանգության երաշխավորմանը»,-նշեց Դ. Տոնոյանը:
Հիմնական զեկուցող` «Արմինկո» ընկերության ղեկավար Գրիգոր Սաղյանը ներկայացրեց համակարգչային անվտանգության ընդհանուր դրույթները: Զեկույցում ընդգծվեցին տեղեկատվական անվտանգություն հասկացության մեկնաբանությունները, տարբեր երկրներում տեղեկատվական անվտանգության ապահովման մեթոդները և մոտեցումները, ինչպես նաև դրանց վերաբերյալ ընդունված օրենսդրական ակտերը:
Քննարկմանը մասնակցող գիտահետազոտական և ձեռնարկատիրական ոլորտների մասնագետների ելույթներում հստակեցվել է Հայաստանի, մասնավորապես` պաշտպանական համակարգի դեմ կիրառվող տեղեկատվական ու կիբեր սպառնալիքների բնույթը: Հնչել են առաջարկություններ սպառնալիքների դեմ պայքարում համագործակցության ուղիների, նորագույն տեխնոլոգիաների կիրառման, ինչպես նաև գիտական կենտրոնների և հատկապես երիտասարդության հետ մասնագիտական փորձի փոխանակման վերաբերյալ:
Ամփոփելով խորհրդակցության ադյունքները, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը կարևորել է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի գիտական, մասնագիտական և գործնական աշխատանքներով զբաղվող հիմնարկ-ձեռնարկությունների մասնագետների հետ նման քննարկումները: Վստահեցնելով, որ հանդիպման ընթացքում հնչած առաջարկները և տեսակետները մանրամասն կքննարկվեն պաշտպանական գերատեսչությունում, Դավիթ Տոնոյանը հույս է հայտնել, որ ոլորտի ձեռնարկությունների և մասնագետների հետ առաջիկայում կծավալվի արդյունավետ համագործակցություն:

Круглый стол, посвященный задачам обеспечения информационной безопасности
15 Мая, 2014 00:0015-го мая в административном комплексе МО РА состоялся круглый стол, посвященный повышению эффективности обеспечения информационно-технической безопасности с участием специалистов предприятий, занимающихся научной, профессиональной и практической деятельностью в сфере ИТ.
В мероприятии приняли участие первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян, начальники отделов и управлений МО, ВС и Генштаба ВС РА, директоры научно-исследовательских центров, руководители и специалисты компаний в сфере ИТ.
С приветственным словом выступил первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян, который подчеркнул, что мероприятие организовано для выявления стоящих перед Арменией угроз, рисков и вызовов в сфере информационной безопасности, в том числе и кибербезопасности, а также определения имеющихся недостатков и путей их решения.
«В процессе стратегического пересмотра обороны РА большое значение придается вопросам информационно-технической безопасности, в рамках первого этапа которого мы оценили стоящие перед страной такие опасности, как, например, информационная война. Совместные усилия государственного управления, научно-исследовательской и бизнес-сфер должны быть направлены на выявление способов, видов, методов и необходимых ресурсов для нейтрализации этих угроз, обеспечение информационной доступности, целостности и безопасности», - отметил Д. Тоноян.
Основной докладчик, руководитель компании «Арминко» Григор Сагян представил общие положения компьютерной безопасности. В докладе были подчеркнуты трактовки понятия информационной безопасности, методы и подходы ее обеспечения в разных странах, а также законодательные акты, принятые в данной области. В выступлениях участвующих в обсуждении специалистов научно-исследовательской и бизнес-областей были уточнен характер применяемых в отношении Армении, в частности, ее оборонного комплекса информационных и киберугроз.
Прозвучали предложения, касающиеся путей взаимодействия, применения новейших технологий, а также обмена опытом с научными центрами и особенно – молодежью.
Подводя итоги совещания, первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян отметил важность подобных обсуждений со специалистами предприятий, занимающихся научной и практической работой. Заверив, что все озвученные в ходе встречи мнения и предложения будут подробно обсуждены в оборонном ведомстве, г-н Тоноян выразил надежду, что в ближайшем будущем развернется эффективное сотрудничество с предприятиями и специалистами сферы.