Ստորագրվել է հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանումը Քաբուլում վերատեղակայման խնդիրները կարգավորող համաձայնագիրը
14 Մայիսի, 2014 00:00Ս.թ. մայիսի 12-ից 13-ը ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի գլխավորությամբ Պոտսդամում (Գերմանիա) մասնակցել է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի կողմից իրականացվող ԱՅՍԱՖ առաքելության Հյուսիսային հրամանատարությանը ուժեր տրամադրող երկրների ռազմաքաղաքական պլանավորման համաժողովին:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են Աֆղանստանում 2015 թվականի հունվարից մեկնարկող ՆԱՏՕ-ի «Վճռական աջակցություն» առաքելության պլանավորմանն առնչվող հարցեր: Համաժողովին մասնակցող 19 երկրների կողմից համաձայնեցվել է Աֆղանստանի հյուսիսում ստեղծվելիք հրամանատարության կառուցվածքի, զորային պլանավորման և ապահովման հայեցակարգը: Հայկական կողմը Հյուսիսային հրամանատարության ղեկավար պետություն հանդիսացող Գերմանիային վերահաստատել է «Վճռական աջակցություն» առաքելությանը մասնակցելու հանձնառությունը:
Համաժողովի շրջանակներում Լևոն Այվազյանը և ԳԴՀ ՊՆ ռազմավարության և գործողությունների դեպարտամենտի ղեկավար, դերծովակալ Թոմաս Յուգելը ստորագրել են հայկական մեկ խաղաղապահ ստորաբաժանումը Քաբուլի Քեմփ Քասաբա զինավանում վերատեղակայման և ապահովման խնդիրները կարգավորող միջգերատեսչական տեխնիկական համաձայնագիրը:

Подписано соглашение, регулирующее вопросы передислокации армянского миротворческого подразделения в Кабуле
14 Мая, 2014 00:00Делегация Министерства обороны Армении, возглавляемая начальником Управления оборонной политики МО Армении Левоном Айвазяном, 12-13 мая с.г. приняла участие в форуме военно-политического планирования государств, предоставляющих силы Северному командованию миссии Международных сил содействия безопасности (ISAF) в Афганистане в Потсдаме (Германия).
На форуме обсуждались вопросы планирования стартующей с января 2015 года миссии НАТО «Решительное содействие». 19 стран, принявших участие в форуме, согласовали концепцию структуры командования, создаваемой на севере Афганистана, военного планирования и обеспечения. Армянская сторона вновь подтвердила возглавляющей Северное командование Германии взятое обязательство по участию в миссии «Решительное содействие».
В рамках мероприятия Левон Айвазян и начальник Департамента стратегии и военных операций МО ФРГ контр-адмирал Томас Югель подписали техническое межведомственное соглашение, регулирующее вопросы передислокации и обеспечения армянского миротворческого подразделения в военный городок Кемп-Касаба Кабула.