Տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի նիստ
25 Ապրիլի, 2014 00:00Ապրիլի 25-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում տեղի է ունեցել պաշտպանության նախարարին կից կոլեգիայի հերթական նիստը` նվիրված հակաօդային պաշտպանության կատարելագործման ուղիներին: Նիստը նախագահել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Կոլեգիայի նիստին մասնակցել են ՀՀ նախագահի խորհրդական, գլխավոր ռազմական տեսուչ, գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանը, ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, պաշտպանության նախարարի, ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալները, ՊՆ, ԶՈւ, ԶՈւ ԳՇ վարչությունների պետեր, զորամիավորումների հրամանատարներ և այլք:
Ներկայացնելով նիստի օրակարգում տեղ գտած հարցերը` պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը կարևորել է ՀՕՊ զորքերի դերը ազգային բանակի մարտունակության ապահովման համատեքստում: Պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը գոհունակությամբ փաստել է, որ ՀՕՊ զորքերն այսօր զինված ուժերի ամենամարտունակ ու կայացած զորատեսակներից են, իսկ նորագույն սպառազինության համալրվածությամբ հակաօդային պաշտպանության կարողությունները բացառիկ մակարդակի վրա են:
Նիստի ընթացքում հաշվետու զեկույցով հանդես է եկել ՀՀ ԶՈւ ՀՕՊ զորքերի վարչության պետ, գնդապետ Արմեն Վարդանյանը, ով կոլեգիայի անդամներին հանգամանալից ներկայացրել է ՀՕՊ համակարգի ներկայիս վիճակը և ուսումնանյութական բազայի կատարելագործման ուղիները: Գնդապետ Արմեն Վարդանյանի խոսքերով` վերջին շրջանում զգալի աշխատանքներ են տարվել սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի հուսալի և անխափան գործարկումն ապահովելու ուղղությամբ, համալրվել են ռազմատեխնիկական միջոցները, կատարելագործվել են անձնակազմի մասնագիտական կարողությունները:
ՀՕՊ զորքերի մարտական խնդիրների կատարման պատրաստականության, կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացման, սպառազինության ու ռազմական տեխնիկայի վերազինման ուղղությամբ ընթացիկ միջոցառումների և առաջիկա անելիքների, ոլորտում առկա խնդիրների և այլ հարցերի վերաբերյալ զեկույցներով ու առաջարկություններով հանդես են եկել վարչությունների պետեր, զորամիավորումների հրամանատարներ, այլ բարձրաստիճան սպաներ:
Կոլեգիայի նիստից հետո տեղի է ունեցել ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ստեփան Գալստյանի և ԶՈւ ավիացիայի վարչության սպաների զեկույց-հաշվետվությունների ներկայացումը` զորատեսակի անձնակազմի մասնագիտական պատրաստության կատարելագործման, արձանագրված ձեռքբերումների և հրատապ լուծում պահանջող խնդիրների վերաբերյալ:
Ի մի բերելով արծարծված հարցերը` պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հետագա անելիքների կազմակերպման վերաբերյալ տվել է համապատասխան հանձնարարականներ:

A board meeting washeld at the Ministry of Defence of the Republic of Armenia
25 April, 2014 00:00On April 25, a board meeting was held at the administrative building of the ARM MoD, focused on the improvement of the air defence. The meeting was chaired by Defense Minister Seyran Ohanyan.
The meeting was attended by the Advisor of the President of Armenia, Chief Military Inspector, Colonel-General Mikayel Harutyunyan, Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces, Colonel-General Yuri Khachaturov, Deputy Ministers of Defence and Deputy Chiefs of General Staff of the Armenian Armed Forces, heads of departments of the ARM MoD, GS and AAF Defense, commanders of military units and others.
In the presentation of the agenda of the meeting, Defense Minister Seyran Ohanyan emphasized the role of the air defense forces in ensuring the combat efficiency of the national army. Defense Minister noted with satisfaction that today the air defence forces are one of the more combat-efficient and enhanced branches of the Armeian Armed Forces , and with the latest given equipment, defence capabilities are on the exclusive level.
During the meeting, a report was given by the Head of the Air Defense Forces of the Armenian Armed Forces, Colonel Armen Vardanyan, who presented the current state of the Air Defence Systems and directions of improving the educational and materal base of the systems. According to Colonel Armen Vardanyan recently, significant work has been carried out to ensure the safe and smooth operation of weapons and military equipment while the military technical means are equipped, and there is an improvement of the professional skills of the personnel.
The reports on the combat capabilities of the air defense forces, improvement of the the efficiency of the control system, the current measures and further steps taken for modernization of armaments and military equipment, as well as the reports and proposals on the current issues of the field were given by the heads of departments, commanders of the military units and other senior-ranking officers.
After the end of the board meeting was a presentation summary reports Deputy Chief of Staff of RA Armed Forces, Lieutenant-General Stepan Galstyan and officers Aviation Administration Sun on improving the professional training of personnel of the armed forces , the achievements and problems requiring immediate solutions.
After the board meeting, the presentation of the summery reports of the Deputy Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces Lieutenant-General Stepan Galstyan and the officers of the Aviation Department of the AAF, regarding the improvement of the proffessional training of the personnel, recorded achievements and issues requiring immediate soluitions
Summing up the issues raised during the meeting, Defense Minister Seyran Ohanyan gave relevant instructions for the organization of the activities in the future.