Անցկացվել են երկկողմ պաշտպանական քննարկումներ
16 Ապրիլի, 2014 00:00Ապրիլի 15-ից 16-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության և Ֆրանսիայի ԶՈՒ երկկողմ ռազմական համագործակցության վարչության ներկայացուցիչների միջև ՀՀ-ում հավատարմագրված Ֆրանսիայի ռազմական կցորդի մասնակցությամբ անցկացվել են երկկողմ պաշտպանական քննարկումներ:
Քննարկումները հիմնականում վերաբերել են հայ-ֆրանսիական երկկողմ ռազմական համագործակցությանը և տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգության հարցերին:
Ապրիլի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է քննարկումների համար Երևանում գտնվող Ֆրանսիայի ՊՆ պատվիրակությանը և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, պարոն Անրի Ռենոյին: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ համագործակցությանը` մասնավորապես ռազմական կրթության, ռազմական առողջապահության և խաղաղապահ գործողությունների բնագավառներում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լ.Այվազյանը և Ֆրանսիայի Հանրապետության ԶՈՒ երկկողմ ռազմական համագործակցության վարչության պետ Ֆրանսիայի ռազմածովային ուժերի 1-ին կարգի կապիտան Ա.Վիլլերը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության և Ֆրանսիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունների միջև 2014թ. պաշտպանական բնագավառում երկկողմ համագործակցության լրամշակված պլանը:

Bilateral discussions on defence
Over April 15-16, bilateral defence discussions were held between the representatives of the ARM Defense Ministry and the Ministry of the Bilateral Military Cooperation of the French Armed Forces.
Discussions mainly focused on the Armenian-French bilateral military cooperation as well as regional and international security issues. On April 16, the First Deputy Defense Minister of the Republic of Armenia Davit Tonoyan received French Defence Ministry Delegation which was in Yerevan for discussions and French Ambassador to Armenia Henry Reynaud. During the meeting, the parties touched upon the bilateral cooperation, in particular issues related to military education, military health and peacekeeping activities. At the end of the meeting, the Head of the Defence Policy Department Levon Ayvazyan and the Head of the Bilateral Military Cooperation Department of the French Armed forces, the French Navy 1st Class Captain A. Villere signed an amended plan of bilateral cooperation of 2014 in the field of defence between the Ministries of Defense of the Republic of Armenia and the Republic of France.