Անցկացվել են երկկողմ պաշտպանական քննարկումներ
16 Ապրիլի, 2014 00:00Ապրիլի 15-ից 16-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության և Ֆրանսիայի ԶՈՒ երկկողմ ռազմական համագործակցության վարչության ներկայացուցիչների միջև ՀՀ-ում հավատարմագրված Ֆրանսիայի ռազմական կցորդի մասնակցությամբ անցկացվել են երկկողմ պաշտպանական քննարկումներ:
Քննարկումները հիմնականում վերաբերել են հայ-ֆրանսիական երկկողմ ռազմական համագործակցությանը և տարածաշրջանային ու միջազգային անվտանգության հարցերին:
Ապրիլի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանն ընդունել է քննարկումների համար Երևանում գտնվող Ֆրանսիայի ՊՆ պատվիրակությանը և ՀՀ-ում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան, պարոն Անրի Ռենոյին: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ համագործակցությանը` մասնավորապես ռազմական կրթության, ռազմական առողջապահության և խաղաղապահ գործողությունների բնագավառներում:
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լ.Այվազյանը և Ֆրանսիայի Հանրապետության ԶՈՒ երկկողմ ռազմական համագործակցության վարչության պետ Ֆրանսիայի ռազմածովային ուժերի 1-ին կարգի կապիտան Ա.Վիլլերը ստորագրել են Հայաստանի Հանրապետության և Ֆրանսիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունների միջև 2014թ. պաշտպանական բնագավառում երկկողմ համագործակցության լրամշակված պլանը:

Проведены двусторонние оборонные обсуждения
В министерстве обороны РА с 15-го по 16-е апреля между представителями управления оборонной политики МО РА и управления двустороннего военного сотрудничества вооруженных сил Франции состоялись двусторонние оборонные обсуждения с участием аккредитованного в РА военного атташе Франции.
Обсуждения в основном касались армяно-французского двустороннего военного сотрудничества и вопросов международной и региональной безопасности. 16-го апреля первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян принял делегацию министерства обороны Франции, находящуюся в Ереване для обсуждений и Чрезвычайного и Полномочного посла Французской Республики в Республике Армения г-на Анри Рено. В ходе встречи обсуждались вопросы двустороннего военного сотрудничества, в частности, в областях военного образования, военного здравоохранения и миротворческих операций. По окончании встречи начальник управления оборонной политики МО РА Л. Айвазян и начальник управления двустороннего военного сотрудничества ВС Французской Республики капитан 1-го ранга военно-морских сил Франции А. Виллер подписали дополненный план двустороннего сотрудничества в области обороны между министерствами обороны Республики Армения и Французской Республики на 2014 год.