16 Ապրիլի, 2014 00:00
Ապրիլի 16-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Անջելո Գնեդինգերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգությանը, հայ-ադրբեջանական ուժերի շփման գծում հրադադարի խախտումներին, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացին առնչվող հարցերին: ՀՀ պաշտպանության նախարարը մտահոգություն է հայտնել, որ ԵՍԶՈՒ պայմանագիրը և Վիեննայի 2011թ. փաստաթուղթը չեն հանդիսանում զսպող գործոններ, ինչը հանգեցնում է սպառազինությունների մրցավազքի: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև ՀՀ պաշտպանական բարեփոխումների ուղղությամբ ԵԱՀԿ շրջանակներում իրականացվող մարդու իրավունքների, բարեվարքության, թափանցիկության, բանակ-հասարակություն կապի և այլ ծրագրերի իրականացմանը վերաբերող հարցեր:

16 Апреля, 2014 00:00
16-го апреля с.г. министр обороны РА Сейран Оганян принял делегацию, возглавляемую специальным представителем действующего председателя ОБСЕ по вопросам Южного Кавказа Анджело Гнедингером.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся региональной безопасности, нарушений режима перемирия на линии соприкосновения армянских и азербайджанских сил, процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ. Министр обороны РА выразил свою озабоченность в связи с тем, что Договор об обычных вооруженных силах в Европе и Венский документ 2011 г. не являются сдерживающими факторами, что приводит к гонке вооружений. Во время встречи также обсуждались вопросы оборонных реформ РА, касающиеся реализации осуществляемых в рамках ОБСЕ программ по правам человека, благопристойному поведению, транспарентности в ВС, связи армия-общество и других.