ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում
15 Ապրիլի, 2014 00:00Ապրիլի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում մասնակցեց Քաղաքական և գործընկերության կոմիտե + Հայաստան ձևաչափով հանդիպմանը, որը նախագահում էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ պաշտպանական քաղաքականության և պլանավորման հարցերով փոխտեղակալ Ջոնաթան Փերիշը:
Հանդիպման ընթացքում Դաշինքի անդամ և գործընկեր երկրների ներկայացուցիչներին Հայաստանի պատվիրակությունը ներկայացրեց Հայաստանում իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքն ու հեռանկարները, քննարկվեցին և համաձայնեցվեցին Պլանավորման և վերանայման գործընթացի շրջանակներում Հայաստանի 2014թ. Գործընկերության նպատակները: Բարձր գնահատվեց Հայաստանի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի գործողություններին, պաշտպանական կրթության, կառավարման, թափանցիկության ընդլայնման, զինված ուժերում մարդու իրավունքների և բարեվարքության ամրապնդման, ժողովրդավարական վերահսկողության և այլ բնագավառներում արձանագրված առաջընթացը, կարևորվեց պաշտպանական բարեփոխումների բնագավառում ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության շարունակականության ապահովումը:
Նույն օրը հանդիպում տեղի ունեցավ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ քաղաքական և անվտանգության հարցերով տեղակալ, դեսպան Ստամատոպուլոսի հետ: Փոխանակվեցին կարծիքներ ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության հեռանկարների, միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության շուրջ:

ARM MoD delegation at the NATO headquarters
On April 14, the delegation headed by the First Deputy Defence Minister of the Republic of Armenia Davit Tonoyan participated in “Political and Partnership Committee+Armenia” meeting in NATO headquarters, chaired by Jonathan Parish, Deputy Assistant Secretary General of the Defense Policy and Planning Division of NATO.
During the meeting, the Armenian delegation presented to representatives of member and partner states of the Alliance the process and prospects of defense reforms carried out in Armenia. Armenia`s 2014 Partnership objectives have been discussed and agreed upon within the Planning and Review Process (PARP). The participants hailed Armenia`s participation in NATO actions, the progress registered in development of defense education, management, expansion of transparency, promotion of human rights in the armed forces, democratic control and other fields. as well as enphasizing the importance of ensuring continuity of cooperation with NATO in the field of defence reforms. On the same day Davit Tonoyan also met with NATO Assistant Secretary General for Political Affairs and Security Policy, Ambassador Thrasyvoulos Terry Stamatopoulos. The sides exchanged opinions on prospects of cooperation with NATO as well as international and regional issues.