ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում
15 Ապրիլի, 2014 00:00Ապրիլի 14-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի գլխավորած պատվիրակությունը ՆԱՏՕ-ի կենտրոնակայանում մասնակցեց Քաղաքական և գործընկերության կոմիտե + Հայաստան ձևաչափով հանդիպմանը, որը նախագահում էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ պաշտպանական քաղաքականության և պլանավորման հարցերով փոխտեղակալ Ջոնաթան Փերիշը:
Հանդիպման ընթացքում Դաշինքի անդամ և գործընկեր երկրների ներկայացուցիչներին Հայաստանի պատվիրակությունը ներկայացրեց Հայաստանում իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքն ու հեռանկարները, քննարկվեցին և համաձայնեցվեցին Պլանավորման և վերանայման գործընթացի շրջանակներում Հայաստանի 2014թ. Գործընկերության նպատակները: Բարձր գնահատվեց Հայաստանի մասնակցությունը ՆԱՏՕ-ի գործողություններին, պաշտպանական կրթության, կառավարման, թափանցիկության ընդլայնման, զինված ուժերում մարդու իրավունքների և բարեվարքության ամրապնդման, ժողովրդավարական վերահսկողության և այլ բնագավառներում արձանագրված առաջընթացը, կարևորվեց պաշտպանական բարեփոխումների բնագավառում ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության շարունակականության ապահովումը:
Նույն օրը հանդիպում տեղի ունեցավ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ քաղաքական և անվտանգության հարցերով տեղակալ, դեսպան Ստամատոպուլոսի հետ: Փոխանակվեցին կարծիքներ ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցության հեռանկարների, միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության շուրջ:

Делегация МО РА в штаб-квартире НАТО
15 Апреля, 2014 00:0014-го апреля возглавляемая первым замминистра обороны РА Давитом Тонояном делегация приняла участие во встрече в формате Комитет по политике и партнерству + Армения в штаб-квартире НАТО, которая прошла под председательством заместителя помощника Генерального секретаря НАТО по вопросам оборонной политики и планирования Джонатана Периша.
На встрече делегация Армении представила представителям стран-членов и партнеров Альянса процесс и перспективы реализуемых в Армении оборонных реформ, также были обсуждены и согласованы цели Партнерства с Арменией на 2014 год в рамках Процесса планирования и анализа.
Были высоко оценены участие Армении в операциях НАТО, прогресс, зафиксированный в сферах оборонного образования, управления, расширения транспарентности, укрепления прав человека и благопристойного поведения в вооруженных силах, демократического контроля и других, стороны отметили важность обеспечения непрерывности сотрудничества с НАТО в сфере оборонных реформ.
В тот же день состоялась встреча возглавляемой Давитом Тонояном делегации с помощником генерального секретаря НАТО по политическим вопросам и политике безопасности Послом Терри Стаматопулосом.
Стороны обменялись мнениями о перспективах сотрудничества с НАТО, вопросах международной и региональной безопасности.