Ամփոփվել են ցուցադրական զորավարժության արդյունքները
Ապրիլի 11-ին ՀՀ առողջապահության նախարարությունում տեղի ունեցավ Արարատ բժշկական կենտրոնի հենքի վրա փետրվարի 25-ին անցկացված ցուցադրական զորավարժության արդյունքների ամփոփումը:
Ամփոփմանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանը, առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Դերենիկ Դումանյանը, ՀՀ գլխավոր ռազմական տեսուչ, գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանը, բարձրաստիճան զինվորականներ, առողջապահության ոլորտի պատասխանատուներ: ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Դերենիկ Դումանյանն իր խոսքում փաստեց, որ զորավարժության արդյունքում ամրապնդվել են բժշկական կենտրոնի անձնակազմի տեսական և գործնական գիտելիքները: Նա ընդգծեց նաև, որ բոլոր բուժհաստատությունները պետք է պատրաստ լինեն հնարավոր պատերազմական իրավիճակի դեպքում գործելու որպես զինվորական հոսպիտալներ և կատարել առաջադրված խնդիրները: ՀՀ գլխավոր ռազմական տեսուչ, գեներալ-գնդապետ Միքայել Հարությունյանն էլ, մատնանշելով զորավարժության խնդիրներն ու առանձնահատկությունները և ընդհանուր առմամբ բավարար գնահատելով զորախաղի վերջնական արդյունքը, ընդգծեց, որ բժշկական կենտրոնն ունակ է սահմանված ժամկետում բացազատվելու որպես թիկունքային հոսպիտալ` գործելով ՊՆ ենթակայության ներքո: Միևնույն ժամանակ Միքայել Հարությունյանը վերհանեց զորավարժության ընթացքում արձանագրված բացթողումները: Ողջունելով ներկաներին և շնորհակալություն հայտնելով զորախաղին ներգրավված անձնակազմին ակտիվ մասնակցության համար` պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանը փորձի փոխանակման տեսանկյունից կարևորեց նմանաբնույթ միջոցառումների անցկացումը և հավաստիացրեց, որ զորավարժության խնդիրները կատարվել են բարձր մակարդակով: Սեյրան Օհանյանը նաև նշեց, որ զորախաղի արդյունքում ձևավորվել է միասնական մոդել` առաջիկայում այլ բուժհաստատություններում կիրառելու համար: Եզրափակելով ելույթը` Սեյրան Օհանյանը հույս հայտնեց, որ երկու գերատեսչությունների` առողջապահության և պաշտպանության նախարարությունների հետևողական աշխատանքի արդյունքում առաջիկայում կլուծվեն զորավարժության ընթացքում արձանագրված բոլոր բացթողումները: Այս առումով երկու ոլորտների պատասխանուների կողմից հնչեցին մի շարք առաջարկներ: Հանդիպումը եզրափակվեց զորավարժությանը ներգրավված մասնակիցներին, պահեստազորի բուժծառության սպաներին պաշտպանության և առողջապահության նախարարների կողմից հերթական զիվորական կոչումներ և պատվոգրեր հանձնելու արարողությամբ: Արարատ բժշկական կենտրոնի հենքի վրա փետրվարի 25-ին անցկացված ցուցադրական մարտավարամասնագիտական զորավարժության նպատակն էր ստուգել բուժհաստատության մարտական պատրաստականության տարբեր աստիճանների բերման պլանի իրատեսությունը` պատերազմական հնարավոր իրավիճակի դեպքում քաղաքացիական բուժհաստատությունները որպես զինվորական հոսպիտալներ բացազատելու և ՊՆ ենթակայությանը հանձնելու նպատակով:

Подведены итоги показательных учений
11 Апреля, 2014 00:00В Министерстве здравоохранения Армении 11-го апреля состоялось подведение итогов проведенных 25-го февраля на базе Араратского медицинского центра показательных учений.
На подведении итогов присутствовали и.о. министра обороны Сейран Оганян, и.о. министра здравоохранения Дереник Думанян, главный военный инспектор генерал-полковник Микаэл Арутюнян, высокопоставленные военные, представители сферы здравоохранения.
И.о. министра здравоохранения Дереник Думанян отметил в своем выступлении, что в результате учений углубились теоретические знания и практические навыки персонала медцентра. Он также подчеркнул, что все медучреждения должны быть готовы работать в качестве госпиталей в случае возможной войны и выполнять поставленные задачи.
Сейран Оганян также отметил важность подобного мероприятия с точки зрения обмена опытом и заверил, что поставленные на учениях цели выполнены на высоком уровне. А главный военный инспектор РА генерал-полковник Микаэл Арутюнян, указав на задачи и ососбенности учений и в целом оценив их результаты как удовлетворительные, подчеркнул, что медцентр в состоянии в установленный срок развернуться как тыловой госпиталь, действующий в подчинении МО. В то же время Микаэл Арутюнян выявил зафиксированные в ходе учений упущения.
Приветствуя присутствующих и выражая благодарность вовлеченному в учения персоналу за активное участие, и.о. министра обороны Сейран Оганян отметил важность проведения подобных мероприятий с точки зрения обмена опытом и заверил, что задачи учений были выполнены на высоком уровне.
С.М. Оганян также отметил, что в результате проведенных учений сформирована единая модель для применения в ближайшем будущем в других медучреждениях.
Завершая выступление, Сейран Оганян выразил надежду, что в результате последовательной работы двух ведомств – министерств здравоохранения и обороны в ближайшем будущем будут устранены все упущения, зафиксированные в ходе учений. В этом плане прозвучал ряд предложений со стороны представителей двух областей.
Встреча завершилась церемонией присвоения очередных воинских званий и вручения почетных грамот вовлеченным в учения участникам, офицерам запаса медслужбы со стороны министров обороны и здравоохранения.
Целью проведенных 25-го февраля на базе Араратского медцентра показательных тактико-специальных учений являлась проверка реальности плана приведения медучреждения к различным степеням боеготовности с целью его развертывания как военного госпиталя и передачи в подчинение МО в случае возможной войны.