10 Ապրիլի, 2014 00:00
Ապրիլի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց ՌԴ ԶՈՒ օդատիեզերային պաշտպանության զորքերի շտաբի պետ-օդատիեզերային պաշտպանության զորքերի հրամանատարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Պավել Կուրաչենկոյին, ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի քարտուղար Ալեքսանդր Սինայսկուն և ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսանդր Ստուդենիկինին, ովքեր Հայաստան էին ժամանել ԱՊՀ ՄՊ ՀՕՊ հարցերով համադրման կոմիտեի հերթական 40-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ստեփան Գալստյանը և ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ՀՕՊ միացյալ համակարգի հետագա զարգացմանն ուղղված հարցեր, ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՀՕՊ բնագավառում երկկողմ և բազմակողմ ռազմական համագործակցության ամրապնդման, ինչպես նաև ԱՊՀ ՄՊ հակաօդային պաշտպանության ինտեգրման և կատարելագործման խնդիրները: Քննարկումներից հետո Սեյրան Օհանյանը մասնակցեց համադրման կոմիտեի նիստի բացման արարողությանը` հանդես գալով ողջույնի խոսքով:

10 April, 2014 00:00On April 9 Acting Minister of Defense Seyran Ohanyan received the Chief of Staff - First Deputy Commander of the Aerospace Defense of the Armed Forces of the Russian Federation Lieutenant General Paul Kurachenko, Secretary of the Council of Ministers of Defense (CMD) of the CIS member states Alexander Sinayski and the Chief of the Joint Staff of the CSTO Lieutenant General Alexander Studenikin who arrived in Armenia to participate in the 40th meeting of the Coordinating Committee on the CIS Air Defense.
The meeting was also attended by the Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces, Colonel-General Yuri Khachaturov, First Deputy Defense Minister Davit Tonoyan, Deputy Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces, Lieutenant-General Stepan Galstyan and the Head of Defense Policy Department of the ARM MoD Levon Ayvazyan.
The participants discussed issues of further development of the combined air defense system, as well as the task of strengthening bilateral and multilateral military cooperation in the sphere of air defence of the CIS countries, the integration and improvement of the CIS air defense system at the meeting after which the ARM Defence Minister Seyran Ohanyan took part in the opening ceremony of the Coordinating Committee session opening itwith a welcoming speech.