10 Ապրիլի, 2014 00:00
Ապրիլի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանն ընդունեց ՌԴ ԶՈՒ օդատիեզերային պաշտպանության զորքերի շտաբի պետ-օդատիեզերային պաշտպանության զորքերի հրամանատարի առաջին տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Պավել Կուրաչենկոյին, ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի քարտուղար Ալեքսանդր Սինայսկուն և ՀԱՊԿ միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսանդր Ստուդենիկինին, ովքեր Հայաստան էին ժամանել ԱՊՀ ՄՊ ՀՕՊ հարցերով համադրման կոմիտեի հերթական 40-րդ նիստին մասնակցելու նպատակով:
Հանդիպմանը ներկա էին նաև ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ստեփան Գալստյանը և ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանը: Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին ՀՕՊ միացյալ համակարգի հետագա զարգացմանն ուղղված հարցեր, ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՀՕՊ բնագավառում երկկողմ և բազմակողմ ռազմական համագործակցության ամրապնդման, ինչպես նաև ԱՊՀ ՄՊ հակաօդային պաշտպանության ինտեգրման և կատարելագործման խնդիրները: Քննարկումներից հետո Սեյրան Օհանյանը մասնակցեց համադրման կոմիտեի նիստի բացման արարողությանը` հանդես գալով ողջույնի խոսքով:

10 Апреля, 2014 00:00И.о.министра обороны РА Сейран Оганян 9-го апреля принял начальника штаба - первого заместителя командующего войсками Воздушно-космической обороны ВС РФ генерала-лейтенанта Павла Кураченко, секретаря Совета министров обороны (СМО) государств-участников СНГ Александра Синайского и начальника Объединенного штаба ОДКБ генерала-лейтенанта Александра Студеникина, которые прибыли в Армению для участия в очередном, 40-м заседании Координационного комитета по вопросам ПВО при СМО СНГ.
На встрече также присутствовали начальник Генштаба ВС РА генерал-полковник Юрий Хачатуров, первый заместитель министра обороны Армении Давит Тоноян, заместитель начальника Генштаба ВС РА генерал-лейтенант Степан Галстян и начальник управления оборонной политики МО РА Левон Айвазян.
В ходе встречи обсуждались вопросы дальнейшего развития единой системы ПВО, а также задачи укрепления двустороннего и многостороннего военного сотрудничества в сфере ПВО государств-участников СНГ, вопросы интеграции и усовершенствования системы ПВО стран СНГ.
После встречи министр обороны РА Сейран Оганян принял участие в церемонии открытия очередного заседания Координационного комитета по вопросам ПВО, где выступил с приветственным словом.