Երևանում կքննարկվեն ԱՊՀ ՀՕՊ միացյալ համակարգի կատարելագործման խնդիրներ
7 Ապրիլի, 2014 00:00Ապրիլի 8-ից 10-ը Երևանում տեղի կունենա ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդին կից հակաօդային պաշտպանության հարցերով Համակարգող կոմիտեի հոբելյանական՝ 40-րդ նիստը և ԱՊՀ մասնակից պետությունների հակաօդային պաշտպանության Միացյալ համակարգի ստեղծման մասին համաձայնագրի մասնակից պետությունների օդատիեզերական պաշտպանության (ռազմաօդային ուժերի, հակաօդային պաշտպանության, օդային պաշտպանության ուժերի) հրամանատարների ուսումնամեթոդական հավաքը:
Միջոցառումներին կմասնակցեն Հայաստանի Հանրապետության, Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ղրղզական Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Տաջիկստանի Հանրապետության և Ուզբեկստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունների պատվիրակությունները:
Նիստի ընթացքում կքննարկվեն ՀՕՊ միացյալ համակարգի կատարելագործմանը և հետագա զարգացմանը, հակաօդային պաշտպանության բնագավառում ԱՊՀ մասնակից պետությունների երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև կամփոփվեն 2013թ. Համակարգող կոմիտեի և դրա աշխատանքային մարմինների գործունեության արդյունքները:
Ուսումնամեթոդական հավաքի շրջանակներում նախատեսված է արտերկրից ժամանած պատվիրակությունների անդամների ծանոթացումը Հայաստանի Հանրապետության ռազմաարդյունաբերական համալիրի հնարավորությունների հետ:

В Ереване будут рассмотрены вопросы по совершенствованию объединенной системы ПВО СНГ
7 Апреля, 2014 00:00В период с 8 по 10 апреля 2014 года в городе Ереване состоится юбилейное 40-е заседание Координационного комитета по вопросам противовоздушной обороны при Совете министров обороны государств-участников Содружества Независимых Государств и учебно-методический сбор с командующими Войсками воздушно-космической обороны (Военно-воздушными силами, Противовоздушной обороны, Силами воздушной обороны) государств-участников Соглашения о создании объединённой системы противовоздушной обороны государств-участников Содружества Независимых Государств.
В мероприятиях примут участие делегации от министерств обороны Республики Армения, Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики, Российской Федерации, Республики Таджикистан и Республики Узбекистан.
В ходе заседания будут рассмотрены вопросы по совершенствованию и дальнейшему развитию объединенной системы ПВО, укреплению двустороннего и многостороннего военного сотрудничества государств – участников СНГ в области противовоздушной обороны, а также подведены итоги деятельности Координационного Комитета и его рабочих органов за 2013 год.
В рамках учебно-методического сбора предусмотрено ознакомление членов иностранных делегаций с возможностями военно-промышленного комплекса Республики Армения.