Երևանում կքննարկվեն ԱՊՀ ՀՕՊ միացյալ համակարգի կատարելագործման խնդիրներ
7 Ապրիլի, 2014 00:00Ապրիլի 8-ից 10-ը Երևանում տեղի կունենա ԱՊՀ մասնակից պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդին կից հակաօդային պաշտպանության հարցերով Համակարգող կոմիտեի հոբելյանական՝ 40-րդ նիստը և ԱՊՀ մասնակից պետությունների հակաօդային պաշտպանության Միացյալ համակարգի ստեղծման մասին համաձայնագրի մասնակից պետությունների օդատիեզերական պաշտպանության (ռազմաօդային ուժերի, հակաօդային պաշտպանության, օդային պաշտպանության ուժերի) հրամանատարների ուսումնամեթոդական հավաքը:
Միջոցառումներին կմասնակցեն Հայաստանի Հանրապետության, Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ղրղզական Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Տաջիկստանի Հանրապետության և Ուզբեկստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունների պատվիրակությունները:
Նիստի ընթացքում կքննարկվեն ՀՕՊ միացյալ համակարգի կատարելագործմանը և հետագա զարգացմանը, հակաօդային պաշտպանության բնագավառում ԱՊՀ մասնակից պետությունների երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր, ինչպես նաև կամփոփվեն 2013թ. Համակարգող կոմիտեի և դրա աշխատանքային մարմինների գործունեության արդյունքները:
Ուսումնամեթոդական հավաքի շրջանակներում նախատեսված է արտերկրից ժամանած պատվիրակությունների անդամների ծանոթացումը Հայաստանի Հանրապետության ռազմաարդյունաբերական համալիրի հնարավորությունների հետ:

Yerevan will address issues to improve the united air defense system of the CIS
7 April, 2014 00:00In the period from 8 to 10 April 2014 in Yerevan, 40th anniversary meeting of the Coordinating Committee for the defense of the Council of Defense Ministers of the Commonwealth of Independent States and educational gathering with the commander of the aerospace defense (the Air force , Air Defense , Air Defense forces ) of the Agreement on establishment of a joint air defense system of the Commonwealth of Independent States, were held.
The events will be attended by delegations from the Ministries of Defence of the Republics of Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyz Republic, the Russian Federation, Tajikistan and Uzbekistan. The meetings will focus on the improvement and further development of the joint air defense system, strengthening bilateral and multilateral military cooperation among the CIS Member States in the field of defense, and also summarize the activities of the Coordinating Committee and its working agencies for 2013. Within the frame of educational and methodical gathering, introduction of the members of foreign delegations to the features of the military-industrial complex of the Republic of Armenia is planned.