ՀՀ պաշտպանության նախարարի հանդիպումը զինծառայող կանանց և բազմազավակ մայրերի հետ
Ապրիլի 2-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ հանդիպել է ՊՆ համակարգի լավագույն կին զինծառայողների և բազմազավակ մայրերի հետ:
Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ ՊՆ աշխատակազմի ղեկավար Գառնիկ Հայրապետյանը, ՀՀ ՊՆ Տ և ՀԿ վարչության պետ Վարդան Ավետիսյանը: Հանդիպումը, պաշտպանության նախարարի բնորոշմամբ, փորձ էր անկեղծ զրուցել կանանց հետ բանակաշինության, ձեռքբերումների, խնդիրների մասին, դրանց նայել կնոջ աչքերով, ծավալել անկեղծ ու անմիջական երկխոսություն, ինչպես նաև քննարկել ծառայողական և անձնական բնույթի հարցեր: Սեյրան Օհանյանն իր շնորհավորանքի խոսքում նշել է, որ հայ կինը եղել ու մնում է հայրենիքի ուժի, պաշտպանվածության և հուսալի ապագայի ամենակարևոր երաշխավորը, քանի որ հայ կինն է ծնում և դաստիարակում հայրենիքի ապագա զինվորին, շինարարին ու նախարարին, հայ կինն է վառ պահում օջախի կրակը, և վտանգի պահին հայ կինն է զենք առնում ու կանգնում հայրենիքը թշնամուց պաշտպանող հայորդու կողքին: Հայոց բանակի կազմավորման տարիներին էլ հայ կինն իր մեջ ուժ է գտել զինվորանալու, կրելու ուսադիրների ամբողջ ծանրությունը և իր ներկայությամբ զորություն, բարություն, հանդուրժողականություն, սեր ու քնքշանք տարածելու զինված ուժերում: Ծավալված անմիջական ու անկեղծ զրույցի ընթացքում քննարկվել և իրենց լուծումն են գտել կին զինծառայողներին և բազմազավակ մայրերին մտահոգող բազմազան հարցեր ու խնդիրներ: Սեյրան Օհանյանը հավաստիացրել է, որ նման անմիջական երկխոսությունը այսուհետ կդառնա պարբերական և կընդգրկի ավելի մեծ ծավալներ: ՀՀ պաշտպանության նախարարը անակնկալ նվեր է մատուցել հանդիպմանը մասնակցող բազմազավակ այն մայրերին, որոնց որդիներն այսօր ծառայում են զինված ուժերում: Բազմազավակ մայրերի զինվոր որդիներին շնորհվել է 10-օրյա խրախուսական արձակուրդ:

Встреча министра обороны РА с женщинами-военнослужащими и многодетными матерями
2 Апреля, 2014 00:002 апреля, в связи с празднуемым 7 апреля Праздником материнства и красоты, в административном комплексе МО РА министр обороны Сейран Оганян встретился с лучшими женщинами-военнослужащими системы МО и многодетными матерями.
На встрече присутствовали первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян, руководитель аппарата МО РА Гарник Айрапетян, начальник Управления информации и по связям с общественностью МО РА генерал Вардан Аветисян. Встреча, по определению министра обороны, является попыткой искренне побеседовать с женщинами об армейском строительстве, достижениях и проблемах, взглянуть на это женскими глазами, провести искренний и непосредственный диалог, а также обсудить вопросы служебного и личного характера.
В своем поздравительном слове С.М. Оганян отметил, что армянская женщина была и будет самым важным гарантом силы, защищенности и надежного будущего Родины, поскольку это армянская женщина рождает и воспитывает будущего солдата Родины, строителя и министра, именно армянская женщина хранит семейный очаг, а во время угрозы со стороны врага армянская женщина берет в руки оружие и становится рядом с сыном, защищающим от врага Родину. А в годы создания национальной армии армянская женщина нашла в себе силы стать солдатом, нести всю тяжесть службы, и своим присутствием сеять силу, доброту, терпимость, любовь и нежность в Вооруженных силах.
В ходе непосредственной и искренней беседы были обсуждены и нашли свое решение разнообразные вопросы и проблемы, волнующие женщин-военнослужащих и многодетных матерей.
Сейран Оганян заверил, что подобный непосредственный диалог отныне станет регулярным и более масштабным. Министр обороны РА сделал неожиданный подарок принявшим во встече многодетным матерям, чьи сыновья сегодня служат в Вооруженных силах - им был предоставлен 10-дневный поощрительный отпуск.