ՀՀ պաշտպանության նախարարի հանդիպումը զինծառայող կանանց և բազմազավակ մայրերի հետ
Ապրիլի 2-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ հանդիպել է ՊՆ համակարգի լավագույն կին զինծառայողների և բազմազավակ մայրերի հետ:
Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ ՊՆ աշխատակազմի ղեկավար Գառնիկ Հայրապետյանը, ՀՀ ՊՆ Տ և ՀԿ վարչության պետ Վարդան Ավետիսյանը: Հանդիպումը, պաշտպանության նախարարի բնորոշմամբ, փորձ էր անկեղծ զրուցել կանանց հետ բանակաշինության, ձեռքբերումների, խնդիրների մասին, դրանց նայել կնոջ աչքերով, ծավալել անկեղծ ու անմիջական երկխոսություն, ինչպես նաև քննարկել ծառայողական և անձնական բնույթի հարցեր: Սեյրան Օհանյանն իր շնորհավորանքի խոսքում նշել է, որ հայ կինը եղել ու մնում է հայրենիքի ուժի, պաշտպանվածության և հուսալի ապագայի ամենակարևոր երաշխավորը, քանի որ հայ կինն է ծնում և դաստիարակում հայրենիքի ապագա զինվորին, շինարարին ու նախարարին, հայ կինն է վառ պահում օջախի կրակը, և վտանգի պահին հայ կինն է զենք առնում ու կանգնում հայրենիքը թշնամուց պաշտպանող հայորդու կողքին: Հայոց բանակի կազմավորման տարիներին էլ հայ կինն իր մեջ ուժ է գտել զինվորանալու, կրելու ուսադիրների ամբողջ ծանրությունը և իր ներկայությամբ զորություն, բարություն, հանդուրժողականություն, սեր ու քնքշանք տարածելու զինված ուժերում: Ծավալված անմիջական ու անկեղծ զրույցի ընթացքում քննարկվել և իրենց լուծումն են գտել կին զինծառայողներին և բազմազավակ մայրերին մտահոգող բազմազան հարցեր ու խնդիրներ: Սեյրան Օհանյանը հավաստիացրել է, որ նման անմիջական երկխոսությունը այսուհետ կդառնա պարբերական և կընդգրկի ավելի մեծ ծավալներ: ՀՀ պաշտպանության նախարարը անակնկալ նվեր է մատուցել հանդիպմանը մասնակցող բազմազավակ այն մայրերին, որոնց որդիներն այսօր ծառայում են զինված ուժերում: Բազմազավակ մայրերի զինվոր որդիներին շնորհվել է 10-օրյա խրախուսական արձակուրդ:

The ARM Defence Minister`s meeting with the female servicemen and mothers
2 April, 2014 00:00On April 2, the Minister of Defence of Republic of Armenia held a meeting with the female servicemen with the record of outstanding service and mothers with many children on an occasion of a day of motherhood and beauty.
The meeting was attended by the First Deputy Defence Minister Davit Tonoyan, the Head of Staff of the ARM Minister of Defence Garnik Hayrapetyan and the Head of Department of Information and Public Affairs Vardan Avetisyan.
By the minister’s characterization, the meeting was an attempt to talk to women openly about the army building process, achievements and problems, to look at them from the women perspectives, to engage in an honest and direct dialogue, as well as to discuss personal and service issues.
In his congratulatory remarks, Seyran Ohanyan noted that, the Armenian woman has been the most important guarantee of the strength, protection and reliable future of the homeland, because the Armenian woman gives birth and educates future soldiers, architects and ministers of the homeland, the Armenian woman keeps the bright hearth and in case of a danger, the Armenian woman is the one who arms and stands next to a soldier who protects the homeland from the enemy. In the period of formation of the Armenian army, the Armenian woman found strength to commit herself to the military service, volunteered to bear the entire burden of straps and with her presence, disseminate strength, kindness, tolerance, love and tenderness in the armed forces.
During a frank and honest conversation, numerous problems and issues of women servicemen and mothers with many children were discussed as well as given solutions. Seyran Ohanyan assured that similar open meetings will be held on a regular basis and involve larger volumes.
Defence Minister Seyran Ohanyan presented a surprise gift to those mothers whose sons currently serve in the armed forces, as they were awarded 10-day encouraging vacation.