Ամփոփվել են ՀՀ զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի արդյունքները
ՀՀ ԶՈւ պատրաստության պլանի համաձայն` մարտի 24-ից 27-ը ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անկացվել է ՀՀ զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքը:
Ռազմավարության և օպերատիվ արվեստի բնագավառներում օպերատիվ շտաբների սպաների գիտելիքների և ունակությունների բարձրացմանն ու կատարելագործմանը միտված հավաքին ներգրավված էին ՀՀ ՊՆ, ԶՈւ և ԶՈւ ԳՇ ղեկավար կազմը, բանակային զորամիավորումների և զորամասերի հրամանատարներ, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ և ՀՀ ոստիկանության ներքին զորքերի հրամանատարական կազմը: Հավաքի ընթացքում դասախոսություններով հանդես են եկել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալներ Դավիթ Տոնոյանը, Արա Նազարյանը և Ալիկ Միրզաբեկյանը: Դասախոսությունները վերաբերել են տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական իրավիճակին և տարածաշրջանային անվտանգությանը, ներքին և արտաքին քաղաքականության ոլորտներին, ռազմավարական զարգացման խնդիրներին, պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքներին ու պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքին, սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի արդիականացմանը, ԶՈւ հրամանատարական կազմի և զինվորական իրավապահ մարմինների համագործակցությանը, այլ թեմաների: Օպերատիվ հավաքն ուղեկցվել է կլոր սեղան-քննարկումներով, որի ընթացքում քննարկվել են պաշտպանական ոլորտին և երկրի անվտանգության ապահովման խնդիրներին առնչվող մի շարք հարցեր: Հավաքի շրջանակում ձևավորվել են նաև միասնական տեսակետներ, պատկերացումներ ու մոտեցումներ զորքերը մարտական պատրաստության բարձր աստիճանի բերելու, ծավալելու, հիմնավորված որոշումներ ընդունելու, մարտական գործողություններ պլանավորելու, ուսուցումն ու դաստիարակչական աշխատանքները կազմակերպելու գործում: Մարտի 25-ին օպերատիվ հավաքին ներգրավված անձնակազմը եղել է ՀՀ ՊՆ Մարշալ Բաղրամյանի անվան զորավարժարանում: Օպերատիվ հավաքի անցկացման պլանի համաձայն, հավաքի մասնակիցների հետ, ըստ մասնագիտական խմբերի և ենթախմբերի, անցկացվել են գործնական և ցուցադրական պարապմունքներ, կրակային պատրաստության վարժանքներ: Ցուցադրական պարապմունքների շրջանակում հավաքի մասնակիցները ծանոթացել են հատուկ սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի, կապի ժամանակակից միջոցների մի շարք նմուշների, դրանց կիրառման և գործարկման ձևերին ու հնարավորություններին: Զորավարժարանում տեղի է ունեցել նաև «Ականանետային մարտկոցով ուժեղացված մոտոհրաձգային գումարտակի գործողությունները մոտոհրաձգային գնդի պաշտպանական մարտում» թեմայով վարժանք` մարտական հրաձգությամբ: ՀՀ զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի արդյունքներն ամփոփվել են մարտի 27-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում: Իր զեկույցում ներկայացնելով արձանագրված արդյունքներն ու մատնանշելով հավաքի առավել ակտիվ մասնակիցներին` ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովն ընդհանուր առմամբ դրական է գնահատել կատարված աշխատանքը: Ամփոփիչ խոսքում, կարևորելով օպերատիվ հավաքի ընթացքում անցկացված բազմաբովանդակ և պատշաճ կազմակերպված միջոցառումները, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն արձանագրել է, որ ամենամյա հավաքներին ներգրավվող անձնակազմը տարեցտարի առավել ակտիվ մասնակցություն և պատրաստվածություն է ցուցաբերում: Ամփոփման ավարտին հավաքի ընթացքում առավել աչքի ընկած մասնակիցներն արժանացել են խրախուսական պարգևների:

Подведены итоги оперативного сбора руководящего состава ВС РА
Согласно плану подготовки ВС РА, 24-27 марта в административном комплексе МО РА был проведён оперативный сбор руководящего состава Вооруженных сил РА.
В сбор, направленный на повышение и совершенствование знаний и навыков офицеров оперативных штабов в области стратегии и оперативного искусства, был вовлечён руководящий состав МО, ВС и Генерального штаба ВС РА, командиры армейских соединений и войсковых частей, а также командный состав Пограничных войск Службы национальной безопасности РА и Внутренних войск Полиции РА. В ходе сбора с лекциями выступили премьер-министр РА Тигран Саркисян, секретарь Совета национальной безопасности РА Артур Багдасарян, министр обороны РА Сейран Оганян, начальник Генштаба ВС РА генерал-полковник Юрий Хачатуров, первый заместитель министра обороны РА Давит Тоноян, заместители министра обороны РА Ара Назарян и Алик Мирзабекян. Лекции касались региональной военно-политической ситуации и региональной безопасности, сфер внутренней и внешней политики, вопросов стратегического развития, результатов стратегического пересмотра обороны и хода оборонных реформ, модернизации вооружений и военной техники, сотрудничества командного состава ВС и военных правоохранительных органов, а также иных тем. Оперативный сбор сопровождался обсуждениями за круглым столом, в ходе которых были обсуждены вопросы, касающиеся сферы обороны и обеспечения безопасности государства. В рамках сбора сформировались также единые точки зрения, представления и подходы в деле приведения войск в высокую степень боевой готовности, их развёртывания, принятия обоснованных решений, планирования боевых действий, организации обучения и воспитательных работ. 25 марта личный состав, вовлечённый в сборы, посетил полигон ВС РА им. маршала Баграмяна. Согласно плану проведения оперативных сборов, с участниками сборов, разделившимися на профессиональные группы и подгруппы, были проведены практические и показательные занятия и тренировки по огневой подготовке. В рамках показательных занятий участники сборов ознакомились с целым рядом образцов специального вооружения, военной техники, современных средств связи, их использованием и способами применения, а также их возможностями. На полигоне также прошла тренировка с боевыми стрельбами на тему «Действия мотострелкового батальона, усиленного миномётной батареей, в оборонительном бою мотострелкового полка». Результаты оперативных сборов командного состава ВС Армении были подведены 27 марта в административном комплексе МО РА. Представляя зафиксированные результаты сборов и отмечая их наиболее активных участников в своём докладе, начальник Генштаба ВС РА генерал-полковник Юрий Хачатуров в целом положительно оценил осуществлённые работы. В заключительном слове, придав важность проведённых в ходе оперативных сборов содержательным и надлежащим образом организованным мероприятиям, министр обороны РА Сейран Оганян зафиксировал, что вовлекаемый в ежегодные сборы личный состав из года в год проявляет всё большую активность и подготовленность. После подведения итогов наиболее отличившиеся участники сборов удостоились поощрительных наград.