Ամփոփվել են ՀՀ զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի արդյունքները
ՀՀ ԶՈւ պատրաստության պլանի համաձայն` մարտի 24-ից 27-ը ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում անկացվել է ՀՀ զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքը:
Ռազմավարության և օպերատիվ արվեստի բնագավառներում օպերատիվ շտաբների սպաների գիտելիքների և ունակությունների բարձրացմանն ու կատարելագործմանը միտված հավաքին ներգրավված էին ՀՀ ՊՆ, ԶՈւ և ԶՈւ ԳՇ ղեկավար կազմը, բանակային զորամիավորումների և զորամասերի հրամանատարներ, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ և ՀՀ ոստիկանության ներքին զորքերի հրամանատարական կազմը: Հավաքի ընթացքում դասախոսություններով հանդես են եկել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալներ Դավիթ Տոնոյանը, Արա Նազարյանը և Ալիկ Միրզաբեկյանը: Դասախոսությունները վերաբերել են տարածաշրջանային ռազմաքաղաքական իրավիճակին և տարածաշրջանային անվտանգությանը, ներքին և արտաքին քաղաքականության ոլորտներին, ռազմավարական զարգացման խնդիրներին, պաշտպանության ռազմավարական վերանայման արդյունքներին ու պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքին, սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի արդիականացմանը, ԶՈւ հրամանատարական կազմի և զինվորական իրավապահ մարմինների համագործակցությանը, այլ թեմաների: Օպերատիվ հավաքն ուղեկցվել է կլոր սեղան-քննարկումներով, որի ընթացքում քննարկվել են պաշտպանական ոլորտին և երկրի անվտանգության ապահովման խնդիրներին առնչվող մի շարք հարցեր: Հավաքի շրջանակում ձևավորվել են նաև միասնական տեսակետներ, պատկերացումներ ու մոտեցումներ զորքերը մարտական պատրաստության բարձր աստիճանի բերելու, ծավալելու, հիմնավորված որոշումներ ընդունելու, մարտական գործողություններ պլանավորելու, ուսուցումն ու դաստիարակչական աշխատանքները կազմակերպելու գործում: Մարտի 25-ին օպերատիվ հավաքին ներգրավված անձնակազմը եղել է ՀՀ ՊՆ Մարշալ Բաղրամյանի անվան զորավարժարանում: Օպերատիվ հավաքի անցկացման պլանի համաձայն, հավաքի մասնակիցների հետ, ըստ մասնագիտական խմբերի և ենթախմբերի, անցկացվել են գործնական և ցուցադրական պարապմունքներ, կրակային պատրաստության վարժանքներ: Ցուցադրական պարապմունքների շրջանակում հավաքի մասնակիցները ծանոթացել են հատուկ սպառազինության, ռազմական տեխնիկայի, կապի ժամանակակից միջոցների մի շարք նմուշների, դրանց կիրառման և գործարկման ձևերին ու հնարավորություններին: Զորավարժարանում տեղի է ունեցել նաև «Ականանետային մարտկոցով ուժեղացված մոտոհրաձգային գումարտակի գործողությունները մոտոհրաձգային գնդի պաշտպանական մարտում» թեմայով վարժանք` մարտական հրաձգությամբ: ՀՀ զինված ուժերի ղեկավար կազմի օպերատիվ հավաքի արդյունքներն ամփոփվել են մարտի 27-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում: Իր զեկույցում ներկայացնելով արձանագրված արդյունքներն ու մատնանշելով հավաքի առավել ակտիվ մասնակիցներին` ՀՀ ԶՈւ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովն ընդհանուր առմամբ դրական է գնահատել կատարված աշխատանքը: Ամփոփիչ խոսքում, կարևորելով օպերատիվ հավաքի ընթացքում անցկացված բազմաբովանդակ և պատշաճ կազմակերպված միջոցառումները, ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն արձանագրել է, որ ամենամյա հավաքներին ներգրավվող անձնակազմը տարեցտարի առավել ակտիվ մասնակցություն և պատրաստվածություն է ցուցաբերում: Ամփոփման ավարտին հավաքի ընթացքում առավել աչքի ընկած մասնակիցներն արժանացել են խրախուսական պարգևների:

Operational meeting’s results of the Armenian Armed Forces’ executive staff have been concluded
28 March, 2014 00:00In accordance with the Armed Forces preparedness plan, operational meeting of the Armenian Armed Forces’ executive staff took place from March 24-27 at the administrative building of the ARM MoD.
At the meeting designed for increasing and improving operative staff officer’s skills and capacities in areas of strategic and operational art the executive staff of the ARM MoD, Armed Forces and GS AF, commanders of military corps and units, as well as the command staff of State Border Troops and Police inner forces were present.
Throughout the meeting, lectures were given by the Prime Minister of Armenia Tigran Sargsyan, Secretary of National Security Arthur Baghdasaryan, Minister of Defense Seyran Ohanyan, Chief of General Staff of the Armed Forces, Colonel General Yuri Khachaturov, Deputy Ministers of Defense David Tonoyan, Ara Nazaryan and Alik Mirzabekyan.
The lectures covered topics such as regional political-military situation and regional security, domestic and foreign policy, issues of strategic development, results of the strategic defense review and process of defense reforms, modernization of arms and military technology, cooperation between command staff of the Armed Forces and military law enforcement agencies, etc.
The operational meeting was followed by round-table discussions, at which issues regarding the defense sector and ensuring national security were discussed.
Within the framework of the meeting uniform views, considerations and approaches were formed aimed at bringing the tactical preparedness of the troops to a higher level, deployment, adopting the valid decisions, planning tactical operations, organizing educational and training processes.
On March 25, the personnel participating at the operational meeting visited Marshal Baghramyan military training centre of the ARM MoD. Based on the operational meeting plan, practical and demonstrative training and fire training exercises were organized with the participants, based on professional groups and sub-groups. Within the frame of demonstrative trainings, the participants were presented with special armaments, military hardware, models of modern communication means and the ways and opportunities of their application and handling.
At the military training centre training was organized with tactical fire on “Operations of infantry battalion with mortar engine at the defensive battle of infantry regiment” subject.
The results of the Armed Forces executive staff’s operational meeting were summed up on March 27, at the administrative complex of the ARM MoD.
In his report, presenting the achieved results and outlining the most active participants of the meeting, the Chief of the General Staff of the Armed Forces, Colonel General Yuri Khachaturov gave a positive grade to the accomplished work.
In the final speech, highlighting the diverse and properly organized acitivites during the operational meeting, the Minister of Defense noted that the personnel involved in the annual operational meetings is showing more active participation and readiness.