Հայաստանում է ամերիկյան խորհրդատվական խումբը
25 Փետրվարի, 2014 00:00Ս.թ. փետրվարի 24-ից հերթական այցով Երևանում է գտնվում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ռազմավարական երկրորդ վերանայման գործընթացում ՀՀ պաշտպանության նախարարությանն օժանդակող ամերիկյան խորհրդատվական խումբը:
Այցի հիմնական նպատակը ռազմավարական վերանայման ընթացիկ` անվտանգության միջավայրի և սպառնալիքների գնահատման ուղղությամբ մեթոդական օժանդակության տրամադրումն է:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ փետրվարի 25-ին կայացած հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ փորձագետները ներկայացրեցին իրենց նկատառումները սպառնալիքների գնահատման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների վերաբերյալ, կարևորելով ընթացիկ փուլի հանգուցային նշանակությունը ռազմավարական վերանայման ամբողջ գործընթացի հաջող իրականացման գործում: Պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը բարձր գնահատեց միջազգային խորհրդատուների ներդրումը ՀՀ անվտանգության ոլորտի համար կարևորագույն այս ձեռնարկում, վստահեցնելով, որ պաշտպանության նախարարությունն իր գործընկերների հետ այս ուղղությամբ փոխգործակցությունն իրականացնում է փոխադարձ վստահության և համագործակցության ոգով:
Խորհրդատվական խմբի այցը կշարունակվի մինչև փետրվարի 28-ը: Այցի շրջանակում ԱՄՆ փորձագետները քննարկումներ կիրականացնեն սպառնալիքների գնահատման նպատակով ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում ձևավորված աշխատանքային խմբի հետ, որում ներգրավված են նաև ՀՀ հասարակական կազմակերպությունների և գիտակրթական շրջանակների ներկայացուցիչներ:

Американская консультативная группа в Армении
25 Февраля, 2014 00:00С 24-го февраля с.г. с очередным визитом в Ереване находится американская консультативная группа, оказывающая содействие министерству обороны РА по второму стратегическому пересмотру обороны.
Основная цель визита – предоставление методологического содействия нынешнему этапу стратегического пересмотра, заключающемуся в оценке безопасностной среды и угроз.
Во время состоявшейся 25-го февраля встречи с министром обороны РА Сейраном Оганяном эксперты из США представили свои соображения относительно работ, проделанных для оценки угроз, отметив значение текущего этапа для для успешной реализации всего процесса стратегического пересмотра обороны.
Министр обороны Сейран Оганян высоко оценил вклад международных экспертов в этом важном для безопасности РА начинании, заверив, что взаимодействие со своими партнерами в данном вопросе министерство обороны осуществляет в духе взаимного доверия и сотрудничества. Визит консультативной группы продлится до 28-го февраля. В рамках визита американские эксперты проведут консультации с рабочей группой, созданной в МО РА для оценки угроз, в состав которой включены также члены общественных организаций и научно-образовательных кругов.