Հայաստանում է ամերիկյան խորհրդատվական խումբը
25 Փետրվարի, 2014 00:00Ս.թ. փետրվարի 24-ից հերթական այցով Երևանում է գտնվում Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ռազմավարական երկրորդ վերանայման գործընթացում ՀՀ պաշտպանության նախարարությանն օժանդակող ամերիկյան խորհրդատվական խումբը:
Այցի հիմնական նպատակը ռազմավարական վերանայման ընթացիկ` անվտանգության միջավայրի և սպառնալիքների գնահատման ուղղությամբ մեթոդական օժանդակության տրամադրումն է:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ փետրվարի 25-ին կայացած հանդիպման ժամանակ ԱՄՆ փորձագետները ներկայացրեցին իրենց նկատառումները սպառնալիքների գնահատման ուղղությամբ կատարված աշխատանքների վերաբերյալ, կարևորելով ընթացիկ փուլի հանգուցային նշանակությունը ռազմավարական վերանայման ամբողջ գործընթացի հաջող իրականացման գործում: Պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը բարձր գնահատեց միջազգային խորհրդատուների ներդրումը ՀՀ անվտանգության ոլորտի համար կարևորագույն այս ձեռնարկում, վստահեցնելով, որ պաշտպանության նախարարությունն իր գործընկերների հետ այս ուղղությամբ փոխգործակցությունն իրականացնում է փոխադարձ վստահության և համագործակցության ոգով:
Խորհրդատվական խմբի այցը կշարունակվի մինչև փետրվարի 28-ը: Այցի շրջանակում ԱՄՆ փորձագետները քննարկումներ կիրականացնեն սպառնալիքների գնահատման նպատակով ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում ձևավորված աշխատանքային խմբի հետ, որում ներգրավված են նաև ՀՀ հասարակական կազմակերպությունների և գիտակրթական շրջանակների ներկայացուցիչներ:

The Advisory Group from the U.S. has arrived to Armenia
25 February, 2014 00:00On February 24, the Advisory Group from the U.S., supporting the ARM Ministry of Defence in the process of the second strategic review, has arrived to Armenia with a regular visit.
The goal of the visit is to provide methodological support, within the frame of the strategic review, in particular the direction of the current security environment and threat assessment.
On February 25, during the meeting with the ARM Defence Minister Seyran Ohanyan, experts from the U.S. presented their observations of the work carried out on the threat assessment, emphasizing the key importance of the current phase in successful implementation of the whole process of the strategic review. Defence Minister Seyran Ohanyan highly assessed the contribution of the International Advisers in this very important program for the security sphere of the Republic of Armenia, assuring that the ARM Ministry of Defence carries out the partnership on this direction with the mutual trust and cooperation.
The visit of the Advisory Group will continue until February 28. Within the frame of the visit, experts from the U.S. will conduct discussions with the working group, formed in the ARM Ministry of Defence for the threat assessment, as well as involving the representatives fro the ARM non-governmental organizations and academic circles.