ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանն այցելել է Երևանի Ջոն Կիրակոսյանի անվան թիվ 20 դպրոց
Հունվարի 21-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը «ԻԴԵԱ» բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր, բարերար Ռուբեն Վարդանյանի ուղեկցությամբ այցելել է Երևանի Ջոն Կիրակոսյանի անվան թիվ 20 դպրոց, հանդիպել դպրոցի ուսուցչական կազմի և աշակերտների հետ:
Այցելությանը մասնակցել են նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի խորհրդական, գեներալ-լեյտենանտ Մուրազ Սարգսյանը, բարձրաստիճան այլ զինվորականներ: Սեյրան Օհանյանը և Ռուբեն Վարդանյանը եղել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության օժանդակությամբ դպրոցում ստեղծված վիրտուալ հրաձգարանում, ռազմամարզական և խաղային հրապարակներում, ինչպես նաև նախնական զինվորական պատրաստության կաբինետում, որը կրում է դպրոցի շրջանավարտ, Արցախյան պատերազմի հերոս Դավիթ Սարապյանի անունը: Հյուրերը հետևել են դպրոցի աշակերտների միջև վիրտուալ հրաձգարանում կազմակերպված մրցույթին: Աշակերտները հյուրերի համար նաև Հայոց բանակին նվիրված երաժշտական ներկայացում էին պատրաստել: Ներկայացման ավարտին ներկաները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են հունվարի 19-ի լույս 20-ի գիշերը հակառակորդի դիվերսիոն խմբի հետ մարտի ժամանակ արիաբար զոհված կրտսեր սերժանտ Արմեն Հովհաննիսյանի հիշատակը: «Դիրքում կանգնած, ինը հոգուց բաղկացած հասարակ ստորաբաժանումը հետ է մղել Ադրբեջանի հատուկ նշանակության ստորաբաժանման երկու խմբերի` շուրջ 30 հոգու: Մի՞թե սա հերոսություն չէ»,- որոշ մանրամասներ ներկայացնելով դիվերսիոն խմբերին ետ շպրտելու գործողության մասին` ընդգծել է Սեյրան Օհանյանը:

Министр обороны Армении Сейран Оганян посетил школу N 20
21 Января, 2014 00:0021 января Министр обороны Армении Сейран Оганян и основатель благотворительного фонда IdeA, благотворитель Рубен Варданян посетили сегодня ереванскую школу N 20 имени Джона Киракосяна.
На встрече также приняли участие первый заместитель министра обороны Давид Тоноян, советник министра обороны, генерал-лейтенант М. Саркисян и другие высокопаставленные офицеры.
Сейран Оганян и Рубен Варданян осмотрели виртуальный тир и военно-спортивные и спортивно-игровые площадки, уставленные при поддержке министерства обороны, а также кабинет начальной военной подготовки, носящий имя выпускника школы, героя Арцахской войны Давида Сарапяна. В виртуальном тире прошло соревнование учеников школы.
Ученики подготовили музыкальный спектакль для гостей, посвященный армянской армии. В конце спектакля присутствующие минутой молчания почтили память младшего сержанта Армена Оганесяна, погибшего во время боя с азербайджанскими диверсантами в ночь с 19 на 20 января.
«Стоявшее на посту обычное подразделение из 9 армянских солдат, откинуло два отряда азербайджанских спецназовцев численностью около 30 человек. Разве это не героизм?»,- сказал министр, представляя некоторые подробности о операции против диверсионных групп.