30 Նոյեմբերի, 2013 00:00Նոյեմբերի 30-ին ՀՀ ՊՆ «Մայր Հայաստան» զինվորական թանգարանում տեղի ունեցավ գիտաժողով` նվիրված Արցախի հերոս Պետրոս Արշալույսի Ղևոնդյանի (Պետո) ծննդյան 50-ամյակին:
Գիտաժողովին զեկույցներով հանդես եկան պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչներ, կրթության ոլորտի և հասարակական կազմակերպությունների անդամներ, Պետրոս Ղևոնդյանի մարտական ընկերները: Վերջիններս իրենց զեկույցներում, ներկայացնելով Պետոյի կյանքն ու գործունեությունը, կարևորեցին այն դերակատարությունը, որ ունեցել է Հերոսը Արցախի ազատագրական պայքարի գործում. նա եղել է այն հայորդիներից մեկը, ով իր մեջ կրել է ռազմագետի և մտավորականի որակները: Կրթության ոլորտի ներկայացուցիչներն իրենց ելույթներում ներկայացրեցին այն աշխատանքները, որ կատարում են մատաղ սերնդի ռազմահայրենասիրական դաստիարակության ուղղությամբ` նշելով այդ ուղղությամբ առկա ձեռքբերումները, ինչպես նաև այն խնդիրները, որոնց լուծումը պահանջում է համակարգված մոտեցում:

30 November, 2013 00:00
On November 30 a conference dedicated to Artsakh War Hero Petros Ghevondyan`s (Peto) 50th birthday anniversary was held at the "Mother Armenia" military museum of the ARM MoD.
At the event speeches were made by MoD representatives, members of the educational field and civil society and Petros Ghevondyan`s comrades-in-arms. The latter presenting Peto`s life and activities highlighted his role and mission in the liberation struggle of Artsakh. He was one of the sons of Armenia, who was endowed with qualities of a strategist and an intellectual. Representatives of the education sector briefed the participants on activities carried out to educate the younger generation. They also outlined both achievements and problems in this field claiming that solutions to problems require a systematic approach. The conference was organized by the ARM Ministry of Defence and the Armenian Center of Development Programs.