ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Ա.Հովհաննիսյանի պարզաբանումը ՀՀ-ում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմակայանին փոխանցվող տարածքների վերաբերյալ
22 Նոյեմբերի, 2013 00:00Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմակայանը տեղաբաշխված է տարբեր կետերում, որոնք կոչվում են ռազմական ավաններ:
Ռուսաստանյան ռազմակայանի վերաբերյալ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց ի վեր ռազմակայանի տեղաբաշխման կետերի ցանկում, Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման ուղղությամբ ռազմակայանի խնդիրների փոփոխությամբ պայմանավորված, մի քանի անգամ փոխվել են նաև ռազմակայանի տեղակայման կետերը:
Մասնավորապես, առաջիկայում «Էրեբունի» օդանավակայանում տեղակայված ռուսական ավիաբազայի արդիականացման և նոր սպառազինությամբ համալրման նպատակով պլանավորվում է ռուսական կողմին ժամանակավոր օգտագործման համար տրամադրել ՀՀ ԶՈՒ-ի կողմից չօգտագործվող մի շարք տարբեր նշանակության տարածքներ (ուղղաթիռային սավառնակախմբի (էսկադրիլիայի) կանգառ, վարչատնտեսական և վառելիքաքսուքային նշանակության շինությունների համար նախատեսված տարածքներ): ՀՀ կառավարությունը հոկտեմբերի 21-ի նիստում ստորագրման հավանություն է տվել հենց այդ նպատակով պատրաստված համաձայնագրի նախագծին:
Պարզաբանման համար պետք է նշեմ նաև, որ «Էրեբունի» օդանավակայանի տարածքում բացի «ժամանակավոր օգտագործման նպատակով փոխանցվող» տարածքներից կան նաև «համատեղ օգտագործման» կարգավիճակ ունեցող տարածքներ (օրինակ` թռիչքուղին), որոնք իրավաբանորեն կարգավորում են հայկական և ռուսական կողմերի համար այդ տարածքների համաժամանակյա օգտագործման պայմանները:

Разъяснение пресс-секретаря МО Армении относительно передачи российской военной базе аэропорта «Эребуни»
22 Ноября, 2013 00:00Российская 102-ая военная база на территории Армении размещена в различных точках, которые называются военными городками.
После вступления в силу соглашения о российской военной базе в списке размещения военной базы, в зависимости от изменения военных задач обеспечения безопасности Армении, неоднократно менялись и точки размещения военной базы.
В частности, в ближайшее время с целью модернизации и пополнения российской авиабазы новыми вооружениями планируется предоставить российской стороне для временного использования неэксплуатируемые ВС РА территории различного назначения (стоянка вертолетной эскадрильи, административно-хозяйственные строения и проч). На заседании правительства от 21 ноября был утвержден проект соглашения, подразумевающее именно решение этого вопроса.
Для пояснения отмечу также, что на территории аэропорта «Эребуни» помимо территорий, «переданных для временного использования» есть также «совместно эксплуатируемые» территории (к примеру, взлетная полоса), условия единовременного использования которых юридически регулируются.