ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Ա.Հովհաննիսյանի պարզաբանումը ՀՀ-ում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմակայանին փոխանցվող տարածքների վերաբերյալ
22 Նոյեմբերի, 2013 00:00Հայաստանի Հանրապետության տարածքում տեղակայված ռուսաստանյան ռազմակայանը տեղաբաշխված է տարբեր կետերում, որոնք կոչվում են ռազմական ավաններ:
Ռուսաստանյան ռազմակայանի վերաբերյալ համաձայնագրի ուժի մեջ մտնելուց ի վեր ռազմակայանի տեղաբաշխման կետերի ցանկում, Հայաստանի Հանրապետության անվտանգության ապահովման ուղղությամբ ռազմակայանի խնդիրների փոփոխությամբ պայմանավորված, մի քանի անգամ փոխվել են նաև ռազմակայանի տեղակայման կետերը:
Մասնավորապես, առաջիկայում «Էրեբունի» օդանավակայանում տեղակայված ռուսական ավիաբազայի արդիականացման և նոր սպառազինությամբ համալրման նպատակով պլանավորվում է ռուսական կողմին ժամանակավոր օգտագործման համար տրամադրել ՀՀ ԶՈՒ-ի կողմից չօգտագործվող մի շարք տարբեր նշանակության տարածքներ (ուղղաթիռային սավառնակախմբի (էսկադրիլիայի) կանգառ, վարչատնտեսական և վառելիքաքսուքային նշանակության շինությունների համար նախատեսված տարածքներ): ՀՀ կառավարությունը հոկտեմբերի 21-ի նիստում ստորագրման հավանություն է տվել հենց այդ նպատակով պատրաստված համաձայնագրի նախագծին:
Պարզաբանման համար պետք է նշեմ նաև, որ «Էրեբունի» օդանավակայանի տարածքում բացի «ժամանակավոր օգտագործման նպատակով փոխանցվող» տարածքներից կան նաև «համատեղ օգտագործման» կարգավիճակ ունեցող տարածքներ (օրինակ` թռիչքուղին), որոնք իրավաբանորեն կարգավորում են հայկական և ռուսական կողմերի համար այդ տարածքների համաժամանակյա օգտագործման պայմանները:

ARM MoD Press Secretary A. Hovhannisyan`s clarification on the territories being transferred to the Russian military base stationed in the Republic of Armenia
22 November, 2013 00:00The Russian military base, stationed in the Republic of Armenia, is deployed in various locations within the country, called military settlements.
Since the agreement on the Russian military base entered into force, in the military base`s location distribution list the deployed locations of the base have been changed for several times, due to the changes of the tasks of enhancing the security of the Republic of Armenia.
In particular, in the near future the plan is to provide a number of unused strategic areas by the Armenian Armed Forces to the Russian side for temporal use, for the modernization of the Russian air base located in Erebuni airport, and for the recruitment of the new armaments (parking spot for the helicopter squadron, areas for the administrative support and fuel-use buildings). On October 21, ARM Government has approved the signing of the agreement prepared for this project.
For clarification, it should be noted that, apart from the "Transferred territories for temporary use", there are also areas with the status of "Joint use" (e.g . the runway), which legally regulate the conditions of the simultaneous use of that areas for the Armenian and the Russian sides.