8 Նոյեմբերի, 2013 00:002013թ. աշխատանքային պլանի համաձայն ս.թ. նոյեմբերի 4-ից 7-ը Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված օտարերկրյա ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ռազմական կցորդների մասնակցությամբ տեղի են ունեցել մի շարք միջոցառումներ:
Մասնավորապես միջոցառումներին մասնակցում էին ՀՀ-ում հավատարմագրված ԱՄՆ-ի, Ավստրիայի, Գերմանիայի, Իրանի, Լատվիայի, Լեհաստանի, Լիտվայի, Հունաստանի, Ղազախստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Շվեյցարիայի, Չեխիայի, Չինաստանի, Ռումինիայի, Ռուսաստանի, Վրաստանի, Ուկրաինայի և Ֆրանսիայի ռազմական կցորդները:
Շաբաթվա ընթացքում, ՀՀ ԶՈՒ սպաների ուղեկցությամբ, ռազմական կցորդների խումբը մասնակցել է ս.թ. նոյեմբերի 5-ին կայացած ՀՀ զինված ուժերի հետախույզի օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին, իսկ հաջորդ օրն այցելել է Հայաստանի հյուսիս-արևելյան սահմանի մոտ գտնվող զորամասերից մեկը:
ՀՀ սահմանամերձ զորամաս այցի սկզբում զորամասի հրամանատարի տեղակալ, փոխգնդապետ Խաչատրյանը ճեպազրույց է ներկայացրել զորամասի վերաբերյալ, ինչպես նաև պատասխանել հյուրերին հետաքրքրող հարցերին: Հանդիպմանը ներկա են գտնվել նաև տվյալ շրջանի սահմանամերձ գյուղական համայնքների ղեկավարները, ովքեր ներկայացրել են սահմանամերձ գյուղերի բնակչությանը հուզող խնդիրներն ու պատասխանել են հյուրերի հարցերին: Այցի շրջանակներում ռազմական կցորդները հնարավորություն են ունեցել այցելել նաև մարտական դիրքեր, ծանոթանալու առաջնագծում մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների կենցաղային պայմաններին և զրուցելու նրանց հետ:
Հաջորդ օրը` նոյեմբերի 7-ին, այցը շարունակվել է երկրորդ բանակային զորամիավորման զորամասերից մեկում, որտեղ զորամասի հրամանատար, փոխգնդապետ Սարգսյանի կողմից ներկայացվել է ճեպազրույց զորամասի վերաբերյալ, ինչպես նաև կազմակերպվել է շրջայց զորամասի տարածքում:
Քառօրյա միջոցառումների արդյունքներն ամփոփվել են նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում` պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի հետ հանդիպման ընթացքում: Ռազմական կցորդները Դ.Տոնոյանի հետ նախ կիսվել են իրենց տպավորություններով, այնուհետև հյուրերին են ներկայացվել իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքի մասին տեղեկություններ, տարածաշրջանային վերջին զարգացումների վերաբերյալ ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարության տեսլականը, պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացի երկրորդ շրջափուլի նախապատրաստական աշխատանքները, ինչպես նաև պատասխանել է հյուրերի հարցերին: Այցի ավարտին հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության ղեկավարությանը` հետաքրքիր և հագեցած միջոցառում կազմակերպելու համար:

8 November, 2013 00:00From 4 to 7 November a number of events have been organised in the framework of the 2013 action plan with the participation of foreign resident and non-resident military attachés accredited to the Republic of Armenia.
Notably,the events were attended by military attachés of the USA, Austria, Germany, Iran, Latvia, Poland, Lithuania, Greece, Kazakhstan, Great Britain, Switzerland, the Czech Republic, China, Romania, Russia, Georgia, Ukraine and France accredited to the Republic of Armenia.
During the week the group of military attachés, accompanied by officers of the Armed Forces of Armenia, attended ceremonies dedicated to the formation of the intelligence services of the Armed Forces of Armenia, celebrated on 5 November.On the next day the group visited one of the military compounds located at the North-Eastern border of Armenia.
The beginning of the visit to the borderline military compound of the Republic was marked by abriefing about the military compound by Deputy Commander, Lieutenant-Colonel Khachatryan, followed by a question-and-answer session with the guests. The meeting was also attended by leaders of borderline rural communities of the region, who presented the issues of concern of the people living in borderline villages and responded to the questions of the guests.In the course of the visit the military attachés also had the opportunity to visit border checkpoints, inspect the living conditions of servicemen holding tactical shifts across the front line, as well as speak with them.
The next day, on 7 November the visit continued in one of the military compounds ofthe2nd Army Corps during which the Commander of the compound, Lieutenant-Colonel Sargsyan briefed the visitors about the compound, followed by a guided tour of the grounds.
On the same a day a review of the results of the 4-dayvisit was carried out during a meeting with First Deputy Minister of Defence David Tonoyan at the Ministry of Defence of the Republic of Armenia.The military attachés shared their impressions with David Tonoyan. The guests were informed about the implementation of current defence reforms, the assessments of the Armenian political and military leadership concerning latest regional developments, as well asthe preparations for the second cycle of the Strategic Defence Review process. A question-and-answer session with the guests followed. At the end of the visit the guests thanked the leadership of the Armenian Ministry of Defence for organising an interesting and busy programme.