8 Նոյեմբերի, 2013 00:002013թ. աշխատանքային պլանի համաձայն ս.թ. նոյեմբերի 4-ից 7-ը Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված օտարերկրյա ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ռազմական կցորդների մասնակցությամբ տեղի են ունեցել մի շարք միջոցառումներ:
Մասնավորապես միջոցառումներին մասնակցում էին ՀՀ-ում հավատարմագրված ԱՄՆ-ի, Ավստրիայի, Գերմանիայի, Իրանի, Լատվիայի, Լեհաստանի, Լիտվայի, Հունաստանի, Ղազախստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Շվեյցարիայի, Չեխիայի, Չինաստանի, Ռումինիայի, Ռուսաստանի, Վրաստանի, Ուկրաինայի և Ֆրանսիայի ռազմական կցորդները:
Շաբաթվա ընթացքում, ՀՀ ԶՈՒ սպաների ուղեկցությամբ, ռազմական կցորդների խումբը մասնակցել է ս.թ. նոյեմբերի 5-ին կայացած ՀՀ զինված ուժերի հետախույզի օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներին, իսկ հաջորդ օրն այցելել է Հայաստանի հյուսիս-արևելյան սահմանի մոտ գտնվող զորամասերից մեկը:
ՀՀ սահմանամերձ զորամաս այցի սկզբում զորամասի հրամանատարի տեղակալ, փոխգնդապետ Խաչատրյանը ճեպազրույց է ներկայացրել զորամասի վերաբերյալ, ինչպես նաև պատասխանել հյուրերին հետաքրքրող հարցերին: Հանդիպմանը ներկա են գտնվել նաև տվյալ շրջանի սահմանամերձ գյուղական համայնքների ղեկավարները, ովքեր ներկայացրել են սահմանամերձ գյուղերի բնակչությանը հուզող խնդիրներն ու պատասխանել են հյուրերի հարցերին: Այցի շրջանակներում ռազմական կցորդները հնարավորություն են ունեցել այցելել նաև մարտական դիրքեր, ծանոթանալու առաջնագծում մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների կենցաղային պայմաններին և զրուցելու նրանց հետ:
Հաջորդ օրը` նոյեմբերի 7-ին, այցը շարունակվել է երկրորդ բանակային զորամիավորման զորամասերից մեկում, որտեղ զորամասի հրամանատար, փոխգնդապետ Սարգսյանի կողմից ներկայացվել է ճեպազրույց զորամասի վերաբերյալ, ինչպես նաև կազմակերպվել է շրջայց զորամասի տարածքում:
Քառօրյա միջոցառումների արդյունքներն ամփոփվել են նույն օրը ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում` պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի հետ հանդիպման ընթացքում: Ռազմական կցորդները Դ.Տոնոյանի հետ նախ կիսվել են իրենց տպավորություններով, այնուհետև հյուրերին են ներկայացվել իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքի մասին տեղեկություններ, տարածաշրջանային վերջին զարգացումների վերաբերյալ ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարության տեսլականը, պաշտպանության ռազմավարական վերանայման գործընթացի երկրորդ շրջափուլի նախապատրաստական աշխատանքները, ինչպես նաև պատասխանել է հյուրերի հարցերին: Այցի ավարտին հյուրերը շնորհակալություն են հայտնել ՀՀ պաշտպանության նախարարության ղեկավարությանը` հետաքրքիր և հագեցած միջոցառում կազմակերպելու համար:

8 Ноября, 2013 00:00
Согласно рабочему плану 2013г., с 4 по 7 ноября с участием аккредитованных в Республике Армения иностранных военных атташе прошел ряд мероприятий. В частности, в мероприятиях участвовали военные атташе США, Австрии, Германии, Ирана, Латвии, Польши, Литвы, Греции, Казахстана, Великобритании, Швейцарии, Чехии, Китая, Румынии, России, Грузии, Украины и Франции.
В течение недели в сопровождении офицеров ВС РА группа военных атташе 5 ноября участвовала в торжественных мероприятиях, посвященных Дню разведчика, а на следующий день посетила одну из северо-восточных воинских частей. В начале визита в приграничную часть замком части подполковник Хачатрян коротко представил воинскую часть, а также ответил на интересующие гостей вопросы. На встрече присутствовали также руководители общин приграничных сел, которые представили волнующие проблемы населения и ответили на вопросы гостей. В рамках визита военные атташе имели возможность посетить также боевые посты, ознакомиться с бытовыми условиями осуществляющих боевое дежурство военнослужащих и имели беседы с ними. На следующий день, 7 ноября визит продолжался в одной из частей 2-го армейского корпуса, где командир воинской части подполковник Саргсян кратко представил часть. Был также организован обход на территории части. Результаты четырехдневных мероприятий были обобщены в тот же день в Министерстве обороны РА во время встречи с 1-ым замминистра Д.Тонояном. Сначала военные атташе поделились со своими впечатлениями с Д.Тонояном, затем он гостям представил сведения о ходе осуществляемых оборонных реформ, видение военно-политического руководства РА о последних региональных развитиях, подготовительные работы второго этапа процесса стратегического пересмотра обороны, а также ответил на вопросы гостей. В завершение визита гости поблагодарили руководство Министерства обороны РА за организацию такого интересного и насыщенного мероприятия.