Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան
29 Հոկտեմբերի, 2013 00:00ՀՀ պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանի հրավերով ս.թ. հոկտեմբերի 28-ին երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Դիմիտրիս Ավրամոպուլոսի գլխավորած պատվիրակությունը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում տեղի ունեցած պաշտոնական դիմավորման արարողությունից հետո տեղի է ունեցել առանձնազրույց երկու երկրների պաշտպանության նախարարների միջև, այնուհետև` հանդիպում ընդլայնված կազմով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-հունական երկկողմ ռազմական համագործակցությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Կողմերը երկուստեք բարձր են գնահատել Հայաստանի և Հունաստանի պաշտպանական գերատեսչությունների միջև առկա համագործակցության բարձր մակարդակը, ինչի խոսուն վկայությունն է գրեթե ամբողջությամբ իրականացված երկկողմ ռազմական համագործակցության 2013թ. ծրագիրը և Հունաստանի ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի պետի ու պաշտպանության նախարարի իրար հաջորդող այցերը Հայաստան:
Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև Հայոց Մեծ Եղեռնի հուշահամալիր և ծաղկեպսակ դրել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին:

29 Октября, 2013 00:00По приглашению министра обороны РА С.Оганяна 28-ого октября в Армению с двухдневным официальным визитом прибыла делегация, возглавляемая министром национальной обороны Греческой Республики Димитрисом Аврамопулосом.
После официальной церемонии встречи в административном комплексе Министерства обороны РА произошла отдельная беседа между министрами обороны двух стран, а затем – встреча в расширенном составе.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, касающиеся двустороннего армяно-греческого сотрудничества, а также региональной и международной безопасности. Стороны высоко оценили нынешний высокий уровень сотрудничества между оборонными ведомствами Армении и Греции, о чем свидетельствует почти полностью реализованная программа двустороннего военного сотрудничества за 2013г. и визиты в Армению начальника генерального штаба национальной обороны и министра обороны Греции.
Делегация во главе с министром национальной обороны Греческой Республики посетила также мемориальный комплекс Геноцида армян и возложила венок у монумента памяти жертв Геноцида.