ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում հյուրընկալվել են «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» խորագրով համաժողովի մասնակիցները
19 Սեպտեմբերի, 2013 00:00«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» խորագրով հայկական հիմնախնդիրների իրազեկման կառույցների ներկայացուցիչների համահայկական համաժողովի մասնակիցների հետ սեպտեմբերի 19-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում հանդիպեց ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը:
Համաժողովի մասնակիցների հետ հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, բարձրաստիճան զինվորականներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ՊՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Վարդան Ավետիսյանը, ով նշեց, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը մեծ հնարավորություններ է ընձեռում Հայաստանի Հանրապետության արդար պահանջները միջազգային հանրությանը առավել լայնորեն ներկայացնելու, հասարակական կարծիքի հզոր ճնշում ձևավորելու համար:
Ողջունելով համաժողովի մասնակիցներին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կարևորեց պաշտպանության նախարարության հետ համագործակցությունը և ընդգծեց բանակի դերը մեր հասարակության կյանքում:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն իր խոսքում բարձր գնահատեց համաժողովի մասնակիցների, Հայ եկեղեցու, հայ ավանդական կուսակցությունների համապատասխան կառույցների, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության, Հայ դատի հանձնախմբի և Ամերիկայի Հայկական գրասենյակի, Սփյուռքի մյուս կառույցների ներկայացուցիչների ավանդը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարևորագույն գործում:
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյան պատասխանեց «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» խորագրով համաժողովի մասնակիցների հարցերին, որոնք վերաբերում էին ՀՀ ԶՈւ-ում ընթացող բարեփոխումներին, տարածաշրջանային խնդիրներին, Սփյուռքի կառուցների հետ համագործակցության հեռանկարներին:

Участники конференции “Навстречу 100-летию Армянского геноцида” в административном комплексе МО РА
19 Сентября, 2013 00:00Министр обороны РА Сейран Оганян встретился с участниками всеармянской конференции “Навстречу 100-летию Армянского геноцида” в административном комплексе МО РА 19 сентября. Присутствовали также министр диаспоры Грануш Акопян, 1-ый замминистра обороны Давид Тоноян, высокопоставленные военные.
С вступительным словом выступил начальник Управления информации и по делам с общественностью Вардан Аветисян, который отметил, что 100-летняя годовщина Армянского геноцида дает большие возможности для более широкого представления справедливых требований Республики Армения международному сообществу.
Министр диаспоры Г.Акопян отметила важность сотрудничества с Министерством обороны и подчеркнула роль армии в жизни нашего общества.
Министр обороны в своем слове высоко оценил заслуги участников конференции, Армянской церкви, соответствующих структур армянских традиционных партий, Армянского благотворительного общего союза, комиссии Ай дата и Армянского офиса Армении, представителей других структур Диаспоры в важнейшем деле признания Армянского геноцида.
Во время встречи министр обороны ответил на вопросы участников конференции, которые относились к реформам в ВС РА, регональным проблемам, перспективам сотрудничества с структурами Диаспоры.