ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Բրյուսելում
Ս.թ. հոկտեմբերի 21-23-ը Բրյուսել կատարած այցելության շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել մի շարք երկրների իր գործընկերների հետ:
Մասնավորապես` տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիայի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում երկու երկրների միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կողմերն ամփոփել են վերջին ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքները և նախանշել են հետագա համագործակցության հեռանկարները: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանդիպել է նաև Իտալիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Մարիո Մաուրոյի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես երկկողմ համագործակցությանը, այնպես էլ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Լիբանանում իրականացվող ՅՈՒՆԻՖԻԼ խաղաղապահ առաքելությանը իտալական ստորաբաժանման կազմում հայկական զորախմբի միանալու նախապատրաստական աշխատանքներին առնչվող հարցեր: Կողմերը պայմանավորվել են կարճ ժամանակում ավարտին հասցնել ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ի կազմում հայ խաղաղապահների ընդգրկման հետ կապված իրավական ընթացակարգերը և սկսել առաքելության իրականացմանն առնչվող գործընթացներ: Այցի շրջանակներում տեղի է ունեցել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի և ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ Էվելին Ֆարկասի հանդիպումը Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ամերիկյան պաշտպանության բնագավառում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր, մասնավորապես` ԱՄՆ Խաղաղապահության նախաձեռնություններին աջակցող GPOI ծրագրի շրջանակներում ՀՀ խաղաղապահ կարողությունների զարգացմանը և ՀՀ-ում խաղաղապահ ուսումնական կենտրոնի ստեղծման աշխատանքներին, ԱՄՆ ռազմաուսումնական հաստատություններում և վարժական կենտրոններում ՀՀ անձնակազմի անհատական և ստորաբաժանման կազմով անցկացվող դասընթացներին և վարժանքներին, ՀՀ զինված ուժերում համակարգչային աջակցությամբ հրամանատարաշտաբային և մարտավարական ուսումնավարժական կարողությունների ստեղծմանը և երկկողմ համագործակցությանն առնչվող այլ հարցեր: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս տարվա դեկտեմբեր ամսին Երևանում անցկացվելիք հայ-ամերիկյան երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցությունների ընթացքում երկկողմ համագործակցության հարցերը հանգամանալից քննարկելու վերաբերյալ:

The delegation of the Ministry of Defence of the RA had meetings in Brussels
23 October, 2013 00:00On October 21-23, inthe framework of а workingvisit to Brussels, Minister of Defence of the Republic of Armenia Seyran Ohanyan held bilateral meetings with several counter-parts from different countries.
In particular, during ameeting with the Georgian Defense Minister Irakli Alasania, bilateral issues related to cooperation in the field of defense were on the agenda. The parties summarized the accomplished work for the last period and outlined prospects of cooperation in future.
ARM Defence Minister Seyran Ohanyan also met with the Minister of Defence of the Republic of Italy, Mario Mauro. Issues related to bilateral cooperation as well as preparatory operations for the deployment of the Armenian unit in UNIFIL peacekeeping mission under the command of the Italian contingent were discussed.
The parties agreed to complete the legal procedures regulating the participation of Armenian peacekeepers in UNIFIL peacekeeping mission as soon as possible and to take up the implementation of the mission.
Within the frame of the visit, a meeting was held between the First Deputy Minister of Defense Davit Tonoyan and U.S. Deputy Assistant Secretary of Defense for Russia, Ukraine and Eurasia, Dr. Evelyn N. Farkas. During the meeting, issues related to the Armenian-US bilateral cooperation in the field of defense were on discussion agenda, in particular, development of the ARM peacekeeping capabilities under the GPOI program of the US supporting the Peacekeeping initiative and the establishment of the peacekeeping training center in Armenia, education and trainings carried out in the US military academies and institutions for the ARM staff members on individual and unit level, computer assisted capacity building of the command staff and combat training in the Armenian Armed Forces, and other issues of bilateral cooperation. The parties agreed to further elaborate over issues related to bilateral cooperation during the bilateral defence consultations to be held in Yerevan, in December.