ՀՀ ՊՆ պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Բրյուսելում
Ս.թ. հոկտեմբերի 21-23-ը Բրյուսել կատարած այցելության շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը երկկողմ հանդիպումներ է ունեցել մի շարք երկրների իր գործընկերների հետ:
Մասնավորապես` տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում Վրաստանի պաշտպանության նախարար Իրակլի Ալասանիայի հետ, որի ընթացքում քննարկվել են պաշտպանության բնագավառում երկու երկրների միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Կողմերն ամփոփել են վերջին ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքները և նախանշել են հետագա համագործակցության հեռանկարները: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը հանդիպել է նաև Իտալիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Մարիո Մաուրոյի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ինչպես երկկողմ համագործակցությանը, այնպես էլ ՄԱԿ-ի հովանու ներքո Լիբանանում իրականացվող ՅՈՒՆԻՖԻԼ խաղաղապահ առաքելությանը իտալական ստորաբաժանման կազմում հայկական զորախմբի միանալու նախապատրաստական աշխատանքներին առնչվող հարցեր: Կողմերը պայմանավորվել են կարճ ժամանակում ավարտին հասցնել ՅՈՒՆԻՖԻԼ-ի կազմում հայ խաղաղապահների ընդգրկման հետ կապված իրավական ընթացակարգերը և սկսել առաքելության իրականացմանն առնչվող գործընթացներ: Այցի շրջանակներում տեղի է ունեցել նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի և ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ Էվելին Ֆարկասի հանդիպումը Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-ամերիկյան պաշտպանության բնագավառում երկկողմ համագործակցությանն առնչվող հարցեր, մասնավորապես` ԱՄՆ Խաղաղապահության նախաձեռնություններին աջակցող GPOI ծրագրի շրջանակներում ՀՀ խաղաղապահ կարողությունների զարգացմանը և ՀՀ-ում խաղաղապահ ուսումնական կենտրոնի ստեղծման աշխատանքներին, ԱՄՆ ռազմաուսումնական հաստատություններում և վարժական կենտրոններում ՀՀ անձնակազմի անհատական և ստորաբաժանման կազմով անցկացվող դասընթացներին և վարժանքներին, ՀՀ զինված ուժերում համակարգչային աջակցությամբ հրամանատարաշտաբային և մարտավարական ուսումնավարժական կարողությունների ստեղծմանը և երկկողմ համագործակցությանն առնչվող այլ հարցեր: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այս տարվա դեկտեմբեր ամսին Երևանում անցկացվելիք հայ-ամերիկյան երկկողմ պաշտպանական խորհրդակցությունների ընթացքում երկկողմ համագործակցության հարցերը հանգամանալից քննարկելու վերաբերյալ:

Встречи делегации МО РА в Брюсселе
В рамках визита в Брюссель с 21 по 23 октября министр обороны РА Сейран Оганян имел двусторнние встречи со своими коллегами из разных стран.
В частности, состоялась рабочая встреча с министром обороны Грузии Ираклием Аласания, во время которой были обсуждены вопросы двустороннего сотрудничества в сфере обороны. Стороны обобщили выполненные работы за последний период и наметили перспективы будущего сотрудничества. Министр обороны Армении Сейран Оганян встретился также с министром обороны Италии Марио Мауро. Во время встречи были обсуждены не только вопросы двустороннего сотрудничества, но и подготовительные работы присоединения армянского контингента к итальянскому подразделению для участия в миротворческой миссии ЮНИФИЛ, проводимой ООН в Ливане. Стороны договорились в короткие сроки довести до завершения правовые процедуры, связанные с участием армянских войск в составе ЮНИФИЛ и начать процедуры для осуществления миссии. В рамках встречи первый замминистра обороны Армении Давид Тоноян встретился с заместителем замминистра обороны США Эвелин Фаркас. Стороны обсудили армяно-американское сотрудничество в сфере обороны, в частности, в рамках программы GPOI, содействующей миротворческим инициативам США, созданию в Армении учебного миротворческого центра и участию армянских военных в учебных программах и тренировках в США. Стороны договорились подробно обсудить вопросы двустороннего сотрудничества в декабре этого года на армяно-американских оборонных совещаниях в Ереване.