Քննարկվել են զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրները
23 Հոկտեմբերի, 2013 00:00Ս.թ. հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ա. Նազարյանն ընդունեց ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատար Ն.Մուիժնիեկսիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին, Ա. Նազարյանը նշեց, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պատրաստ է խորացնել առկա կառուցողական երկխոսությունը ԵԽ-ի հետ` ի նպաստ զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության կարողությունների զարգացման և պաշտպանական բարեփոխումների շրջանակում զինված ուժերի կառավարման համակարգի կատարելագործման:
Հյուրերի խնդրանքով քննարկվեցին «Այընտրանքային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխություններին, զինված ուժերում ոչ մարտական պայմաններում մահվան ելքով դեպքերի քննությանը, զինծառայողների մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում քաղաքացիական հասարակության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Պաշտպանության նախարարի տեղակալը հակիրճ անդրադարձավ նաև զինված ուժերում մարդու իրավունքների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման և ռազմաուսումնական հաստատությունների ուսումնական ծրագրերում «Մարդու իրավունքներ» առարկայի ներդրման ուղղությամբ կատարվող քայլերին:
Հանդիպման վերջում ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարը շնորհակալություն հայտնեց բարձրացված հարցերին պատշաճ արձագանքելու համար:

Issues of Human Rights Protection in the Armed Forces discussed
23 October, 2013 00:00On 22 October Deputy Minister of Defence of the Republic of Armenia Ara Nazaryan received a delegation headed by Council of Europe Commissioner on Human Rights Nils Muižnieks.
Welcoming his guests, Deputy Minister of Defence Ara Nazaryan stated that the Ministry of Defence of the Republic of Armenia is willing to deepen the existing constructive dialogue with the Council of Europe, for the benefit of strengthening capacity for the protection of Human Rights in the Armed Forces, as well as for improving the management of the Armed Forces in the framework of defence reforms.
At the request ofthe guests, the parties discussed matters related to changes in the Law ``On alternative service”, the investigation of deaths during peacetime in the Armed Forces, as well as the cooperation with civil society and the Ombudsman aimed at the protection of Human Rights of servicemen. Deputy Minister of Defence also briefly referred to the measures for strengthening the level of awareness of Human Rights in the Armed Forces, as well as introducing a ``Human Rights” subject in the curricula of military educational establishments.
At the end of the meeting the Council of Europe Commissioner on Human Rights thanked his interlocutors for the due responses to his questions.