Քննարկվել են զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության խնդիրները
23 Հոկտեմբերի, 2013 00:00Ս.թ. հոկտեմբերի 22-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Ա. Նազարյանն ընդունեց ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատար Ն.Մուիժնիեկսիի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով հյուրերին, Ա. Նազարյանը նշեց, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը պատրաստ է խորացնել առկա կառուցողական երկխոսությունը ԵԽ-ի հետ` ի նպաստ զինված ուժերում մարդու իրավունքների պաշտպանության կարողությունների զարգացման և պաշտպանական բարեփոխումների շրջանակում զինված ուժերի կառավարման համակարգի կատարելագործման:
Հյուրերի խնդրանքով քննարկվեցին «Այընտրանքային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխություններին, զինված ուժերում ոչ մարտական պայմաններում մահվան ելքով դեպքերի քննությանը, զինծառայողների մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերում քաղաքացիական հասարակության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Պաշտպանության նախարարի տեղակալը հակիրճ անդրադարձավ նաև զինված ուժերում մարդու իրավունքների վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման և ռազմաուսումնական հաստատությունների ուսումնական ծրագրերում «Մարդու իրավունքներ» առարկայի ներդրման ուղղությամբ կատարվող քայլերին:
Հանդիպման վերջում ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարը շնորհակալություն հայտնեց բարձրացված հարցերին պատշաճ արձագանքելու համար:

Обсуждены вопросы защиты прав человека в вооруженных силах
23 Октября, 2013 00:0022-го октября замминистра обороны РА А.Назарян принял делегацию, которую возглавлял комиссар по правам человека ЕС Н.Муижниекси.
Приветствуя гостей, А.Назарян отметил, что Министерство обороны РА готово углубить конструктивный диалог с Евросоветом для развития возможностей защиты прав человека в вооруженных силах и усовершенствования системы управления ВС в рамках оборонных реформ.
По просьбе гостей были обсуждены вопросы, касающиеся изменений в законе РА “Об альтернативной службе”, следствия случаев с летальным исходом в небоевых условиях в ВС, сотрудничества с гражданским обществом и Защитником прав человека в вопросах защиты прав человека военнослужащих. Замминистра коротко представил также шаги, направленные на повышение информированности о правах человека в ВС и внедрение предмета “Права человека” в учебных программах военно-учебных заведений.