Ամփոփվել են «Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումների արդյունքները
9 Հոկտեմբերի, 2013 00:00«Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումների շրջանակում հոկտեմբերի 8-ին ՀՀ ՊՆ «Մարշալ Բաղրամյան» զորավարժարանում ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության, ՀՀ ոստիկանության և ՀՀ ազգային անվտանգության ստորաբաժանումների ներգրավմամբ անցկացվել է մարտական հրաձգությամբ գնդային մարտավարական զորավարժության կրակային փուլը:
Զորավաժության կրակային փուլին ներկա էին ՀՀ կառավարության անդամները` ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ:
Նախարարները հետևել են հոգեբանական արգելագոտու հաղթահարման գործընթացին և անցել են արգելագոտու բոլոր խոչընդոտներով: Հոգեբանական հաղթահարման արգելագոտին գործի է դրվել ՀՀ զինված ուժերի զինծառայողների հոգեբանական պատրաստվածության աստիճանը բարձրացնելու նպատակով: Զորավարժարանում մարտավարամասնագիտական հմտությունների զինանոցն են ցուցադրել հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների մարտիկները: Պետական կատավարման մարմինների ղեկավարները զորավարժարանի կրակային դիրքերում կրակել են հրաձգային զենքից, որից հետո սկսվել է «Արձագանք-2013» մարզումների մարտական հրաձգությամբ գնդային մարտավարական զորավարժության կրակային փուլը: Մարտական հրաձգության փուլին նախորդել է ՀՀ զինված ուժերի, ազգային անվտանգության ծառայության, ներքին զորքերի և արտակարգ իրավիճակների նախարարության զինատեսակների և սպառազինության ցուցադրումը:
Գնդային մարտավարական զորավարժության կրակային փուլի ավարտին տեղի է ունեցել «Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումների մասնակիցների պարգևատրման հանդիսավոր արարողությունը: Պարգևները հանձնել են վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, կառավարության անդամները, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովը:
«Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումների արդյունքների մասնակի ամփոփումը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 9-ին` ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում: Իր ելույթում ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը գոհունակությամբ նշել է, որ, չնայած արձանագրված որոշ թերությունների, նախկինում անցկացված նմանաբնույթ հրամանատարաշտաբային մարզումների համեմատությամբ «Արձագանք-2013»-ն անցավ հետաքրքիր և աշխույժ մթնոլորտում, համադրելով գործնական հմտությունների` մարտական հրաձգությամբ գնդային զորավարժությունների հետ: Նախարարը հատկապես կարևորել է հանրապետության պաշտպանական համակարգի կատարելագործումը, ռազմաքաղաքական իրավիճակից ելնելով` պետական կառավարման մարմինների ղեկավար կազմի ճշգրիտ և արդյունավետ որոշումներ կայացնելու ունակությունը:
ՀՀ զինված ուժերի զարգացման պլանի համաձայն` հոկտեմբերի 7-9-ը ՀՀ պետական և ռազմական կառավարման մարմինների հետ անցկացվել են «Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումներ` «Պետության բարձրագույն պաշտոնատար անձանց աշխատանքը ռազմաքաղաքական որոշումների կայացման ժամանակ» թեմայով:
«Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումների ընթացքում, մարզումների մտահղացման շրջանակներում, խաղարկվել է ռազմաքաղաքական որոշումների ընդունման գործընթացը իրավիճակի սրման պայմաններում: Խաղարկվել է նաև հակառակորդի ագրեսիայի հետմղման և հակահարձակման գործողությունների սցենարը իրավիճակի սրման սկզբնական շրջանում:

Обобщены результаты стратегических командно-штабных тренировок “Реагирование-2013”
9 Октября, 2013 00:00В рамках стратегических командно-штабных тренировок “Реагирование-2013” 8-го октября в полигоне МО РА “Маршал Баграмян” при участии подразделений Министерства чрезвычайных ситуаций, полиции и национальной безопасности был проведен огневой этап полкового тактического учения с боевой стрельбой.
Присутствовали члены правительства РА во главе с премьер-министром Тиграном Саркисяном.
Министры следили за процессом преодоления психологического барьера, который включен для повышения степени психологической подготовки военнослужащих вооруженных сил РА. Бойцы подразделений спецназа показали тактико-профессиональные навыки. Руководители органов госуправления стреляли из стрелкового оружия, после чего начался огневой этап полкового тактического учения с боевой стрельбой тренировок “Реагирование-2013”. До этого был показ видов оружия и вооружения ВС РА, службы национальной безопасности, внутренних войск и Министерства чрезвычайных ситуаций.
В завершение огневого этапа была торжественная церемония награждения участников тренировок. Награды вручали премьер-министр Т.Саркисян, члены правительства, министр обороны С.Оганян, начальник ГШ ВС РА генерал-полковник Ю.Хачатуров.
Чаастичное обобщение итогов стратегических командно-штабных тренировок “Реагирование-2013” произошло 9-го октября в административном комплексе МО РА. В своем выступлении министр Оганян с удовлетворением отметил, что несмотря на некоторые недостатки, тренировки “Реагирование-2013”, по сравнению с ранее проводимыми подобными командно-штабными тренировками, прошли в интересной и живой атмосфере. Министр особо подчеркнул усовершенствование оборонной системы республики, способность принятия правильных и эффективных решений со стороны руководящего состава органов госуправления исходя из военно-политической ситуации.
Согласно плану развития ВС РА, с 7-9 октября были проведены стратегические командно-штабные тренировки “Реагирование-2013” с органами государственного и военного управления на тему “Работа высших должностных лиц государства во время принятия военно-политических решений”.
Во время стратегических командно-штабных тренировок “Реагирование-2013” был разыгран процесс принятия военно-политических решений в условиях обострения ситуации. Был разыгран также сценарий отражения агрессии противника и действий контрнаступления в начальной стадии обострения ситуации.