ՀՀ ՊՆ Մ.Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի թիմը մասնակցել է ռազմամարզական միջազգային հավաքին
7 Հոկտեմբերի, 2013 00:00Ս.թ. սեպտեմբերի 10-ից 22-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով Մ.Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի թիմը, գլխավորությամբ վարժարանի պետ գնդապետ Վ.Վ.Ոսկանյանի, գործուղվել էր Ուկրաինայի Հանրապետության Օդեսա քաղաք` մասնակցելու «Միություն-2013. Հաղթանակի ժառանգորդներ» երիտասարդական ուսումնական ռազմամարզական միջազգային հավաքին:
Խմբի ղեկավար`
- վարժարանի պետ, գնդապետ Վ.Վ.Ոսկանյան,
խմբի անդամներ`
- ուսումնական մասի պետ-պետի ուսումնական մասի գծով տեղակալ,
մայոր Կ.Ղ.Ավագյան
- ֆիզիկական պատրաստության պետ, լեյտենանտ Ն.Մ.Սարգսյան
սաներ`
Սիրունյան Մեսրոպ Արամի
Մկրտչյան Գուրգեն Տիգրանի
Գրիգորյան Հենզել Սանասարի
Հովհաննիսյան Վահե Վահագնի
Մալխասյան Ռաֆիկ Սեթի
Առաքելյան Հրաչ Գագիկի
Նազարյան Մասիս Վարդանի
Կարապետյան Ալեքսանդր Իշխանի
Կիրակոսյան Գեղամ Արմենի
Ղազարյան Սերգեյ Արամայիսի
Հավաքին իրենց մասնակցությունն են ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության 9, Ուկրաինայի Հանրապետության 10, Կիրգիզիայի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի, Բելոռուսիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Էստոնիայի և Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետությունների մեկական սուվորովյան և նմանատիպ այլ ուսումնական հաստատությունների պատվիրակությունները:
Անցկացվել են մրցույթներ հետևյալ մարզաձևերից «Դիպուկահարների մենամարտ», «Դանակի նետում», «Հետախույզի արահետ», «Ուժային թեստավորում», «Պատը` պատին», «Շարային պատրաստություն», «Թիավարություն», «Կրոս 3կմ` զենքով», «Փեյնթբոլ», «1-ին բուժօգնության ցուցաբերում և արգելագոտու հաղթահարում», «Սուսերամարտ սվիններով», «Դիվանագիտական խաղ» :
Հավաքների ժամանակ` Հայրենական Մեծ պատերազմում կողք կողքի մարտնչած տարբեր ազգերի ներկայացուցիչների օրինակով, կազմավորվեցին միջազգային թիմեր` ներառելով յուրաքանչյուր պատվիրակությունից մեկական ներկայացուցիչ:
Միջազգային հավաքի ընթացքում, ինչը բազմիցս նշվել է կազմակերպիչների կողմից, վարժարանի թիմը առանձնացել է իր բարձր պատրաստվածությամբ, արժանացել մեդալների` 12 ոսկե, 12 արծաթե և 14 բրոնզե, ինչպես նաև պատվոգրերի, թանկարժեք նվերների և այլն:
Ուկրաինայի Հանրապետության Օդեսա քաղաքում կայացած միջազգային հավաքին Մ.Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի խումբը փայլել է նաև իր մշակութային` երգ, պար, պատմություն ուղղվածություններում և գրավել է 1-ին պատվավոր տեղը:
Միջազգային հավաքի կազմակերպիչների նախաձեռնությամբ` որպես լավագույն կատարում, Օդեսա քաղաքում կայացած հանդիսավոր գալահամերգին հայկական երգ ու պարով հանդես է եկել վարժարանի խումբը:
Հավաքի 1-ին օրից վարժարանի խմբի կողքին են եղել հայազգի բարերարներ Ռուսլան Կառլենի Ներսիսյանը և Լև Գրիգորիի Մելքումյանը, ովքեր միջոցառման շրջանակներում աջակցել են խմբին և բոլոր անդամներին պարգևատրել թանկարժեք նվերներով, ինչը հաճելի անակնկալ էր նրանց համար:

The team of the ARM MoD Military Academy after M. Melqonyan participated in the international military-athletic gathering
7 October, 2013 00:00From September 10 to 22, by the order of the ARM Defence Minister, a team of the ARM MoD Military Academy after M. Melqonyan, led by Chief of the Academy, Colonel V. V. Voskanyan, took on a trip to Odessa, Ukraine, to participate in the ``Union-2013: Victory heirs`` international youth educational military-athletic gathering.
Head of the Group
- Chief of Academy, Colonel V.V VOSKANYAN.
Group members
- Head of educational field-Deputy Head of the academy on educational affairs, Major K.Gh.Avagyan
- Head of physical training field, Lieutenant N.M. Sargsyan
Students:
Mesrop A. Sirunyan
Gurgen T. Mkrtchyan
Henzel S. Grigoryan
Vahe V. Hovhannisyan
Rafik S. Malkhasyan
Hrach G. Arakelyan
Masis V. Nazaryan
Alexander I. Karapetyan
Gegham A. Kirakosyan
Sergey A. Ghazarian
The gathering was also attended by other delegations from various countries including, 9 from Russian Federation, 10 from Ukraine, as well as a delegation from Kyrgyzstan, Kazakhstan, Tajikistan, Belarus, Latvia, Lithuania, Estonia and Transdniestrian Moldovan Republic.
Competitions were conducted in the following sports: ``Snipers` duel``, ``Knife throwing``, ``Spy path``, ``Strength testing``, ``Wall to wall``, ``Parade drill``, ``Paddling``, ``Running 3km, with a weapon``, ``Paintball``, ``1st aid and overcoming barriers``, ``Fencing`` and ``Diplomatic games``.
During the gathering, international group teams were formed with a representative from each delegation, by taking the example of soldiers from various nationalities who fought side by side in the Great Patriotic War.
During the gathering, as pointed out by organizers, adacemy`s team has shown high levels of commitment, and was rewarded with 12 gold, 12 silver and 12 bronze medals, as well as certificates and valuable gifts.
In the gathering, academy`s team also showed cultural performances including singing, dancing and history, taking the 1st honourable position.
Since the 1st day of the gathering, benefactors Ruslan K. Nersisyan and Lev G. Melqumyan (of Armenian descent) supported the team members within the frame of the event and awarded all the members with valuable gifts, which was a pleasant surprise for the academy students.