ՀՀ ՊՆ Մ.Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի թիմը մասնակցել է ռազմամարզական միջազգային հավաքին
7 Հոկտեմբերի, 2013 00:00Ս.թ. սեպտեմբերի 10-ից 22-ը ՀՀ պաշտպանության նախարարի հրամանով Մ.Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի թիմը, գլխավորությամբ վարժարանի պետ գնդապետ Վ.Վ.Ոսկանյանի, գործուղվել էր Ուկրաինայի Հանրապետության Օդեսա քաղաք` մասնակցելու «Միություն-2013. Հաղթանակի ժառանգորդներ» երիտասարդական ուսումնական ռազմամարզական միջազգային հավաքին:
Խմբի ղեկավար`
- վարժարանի պետ, գնդապետ Վ.Վ.Ոսկանյան,
խմբի անդամներ`
- ուսումնական մասի պետ-պետի ուսումնական մասի գծով տեղակալ,
մայոր Կ.Ղ.Ավագյան
- ֆիզիկական պատրաստության պետ, լեյտենանտ Ն.Մ.Սարգսյան
սաներ`
Սիրունյան Մեսրոպ Արամի
Մկրտչյան Գուրգեն Տիգրանի
Գրիգորյան Հենզել Սանասարի
Հովհաննիսյան Վահե Վահագնի
Մալխասյան Ռաֆիկ Սեթի
Առաքելյան Հրաչ Գագիկի
Նազարյան Մասիս Վարդանի
Կարապետյան Ալեքսանդր Իշխանի
Կիրակոսյան Գեղամ Արմենի
Ղազարյան Սերգեյ Արամայիսի
Հավաքին իրենց մասնակցությունն են ունեցել Ռուսաստանի Դաշնության 9, Ուկրաինայի Հանրապետության 10, Կիրգիզիայի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի, Բելոռուսիայի, Լատվիայի, Լիտվայի, Էստոնիայի և Մերձդնեստրի Մոլդովական Հանրապետությունների մեկական սուվորովյան և նմանատիպ այլ ուսումնական հաստատությունների պատվիրակությունները:
Անցկացվել են մրցույթներ հետևյալ մարզաձևերից «Դիպուկահարների մենամարտ», «Դանակի նետում», «Հետախույզի արահետ», «Ուժային թեստավորում», «Պատը` պատին», «Շարային պատրաստություն», «Թիավարություն», «Կրոս 3կմ` զենքով», «Փեյնթբոլ», «1-ին բուժօգնության ցուցաբերում և արգելագոտու հաղթահարում», «Սուսերամարտ սվիններով», «Դիվանագիտական խաղ» :
Հավաքների ժամանակ` Հայրենական Մեծ պատերազմում կողք կողքի մարտնչած տարբեր ազգերի ներկայացուցիչների օրինակով, կազմավորվեցին միջազգային թիմեր` ներառելով յուրաքանչյուր պատվիրակությունից մեկական ներկայացուցիչ:
Միջազգային հավաքի ընթացքում, ինչը բազմիցս նշվել է կազմակերպիչների կողմից, վարժարանի թիմը առանձնացել է իր բարձր պատրաստվածությամբ, արժանացել մեդալների` 12 ոսկե, 12 արծաթե և 14 բրոնզե, ինչպես նաև պատվոգրերի, թանկարժեք նվերների և այլն:
Ուկրաինայի Հանրապետության Օդեսա քաղաքում կայացած միջազգային հավաքին Մ.Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի խումբը փայլել է նաև իր մշակութային` երգ, պար, պատմություն ուղղվածություններում և գրավել է 1-ին պատվավոր տեղը:
Միջազգային հավաքի կազմակերպիչների նախաձեռնությամբ` որպես լավագույն կատարում, Օդեսա քաղաքում կայացած հանդիսավոր գալահամերգին հայկական երգ ու պարով հանդես է եկել վարժարանի խումբը:
Հավաքի 1-ին օրից վարժարանի խմբի կողքին են եղել հայազգի բարերարներ Ռուսլան Կառլենի Ներսիսյանը և Լև Գրիգորիի Մելքումյանը, ովքեր միջոցառման շրջանակներում աջակցել են խմբին և բոլոր անդամներին պարգևատրել թանկարժեք նվերներով, ինչը հաճելի անակնկալ էր նրանց համար:

Команда Военно-спортивного лицея им. М.Мелконяна МО РА участвовала на международном военно-спортивном сборе
7 Октября, 2013 00:00С 10-22 сентября по приказу министра обороны РА команда Военно-спортивного лицея им. М.Мелконяна во главе с начальником лицея полковником В.Восканяном была командирована в г.Одессу (Украина) для участия на международном военно-спортивном молодежно-учебном сборе “Союз-2013: наследники Победы”.
Руководитель группы: - начальник лицея полковник В.Восканян
Члены группы:
- начальник учебной части-замначальника по учебной части майор К.Авагян
- начальник физической подготовки лейтенант Н.Саргсян
Ученики:
Сирунян Месроп
Мкртчян Гурген
Григорян Гензел
Оганесян Ваге
Малхасян Рафик
Аракелян Грач
Назарян Масис
Карапетян Александр
Киракосян Гегам
Казарян Сергей
На сборе приняли участие делегации суворовских и других подобных учебных заведений из РФ (9), Украины (10), Кыргызстана, Казахстана, Таджикистана, Белоруссии, Латвии, Литвы, Эстонии, Молдавии, Приднестровья.
Были проведены соревнования по следующим спортивным видам: “Дуэль снайперов”, “Метание ножа”, “Дорожка разведчика”, “Силовое тестирование”, Стена к стене”, “Строевая подготовка”, “Гребля”, “Кросс 3км с оружием”, “Пейнтбол”, “Оказание 1-ой медпомощи и преодоление преграды”, “Фехтование со штыками”, “Дипломатическая игра”.
Во время сборов, по примеру представителей различных национальностей, которые рядом воевали во время Великой отечественной войны, были сформированы международные команды, включив по одному представителю из каждой делегации.
В течение международного сбора со стороны организаторов неоднократно отмечалось, что команда лицея отличилась своей высокой подготовкой. Она удостоилась 12 золотых, 12 серебряных и 14 бронзовых медалей, а также грамот, ценных подарков и т.д.
Наша команда блистала также в номинациях песня, танец, история и заняла 1-ое почетное место.
По инициативе организаторов международного сбора, как лучшее выступление, во время торжественного гала-концерта в Одессе группа лицея выступила с армянской песней и танцем.
С первого дня сбора рядом с группой лицея были армяне-благотворители Руслан Карленович Нерсисян и Лев Григорьевич Мелкумян, которые оказали содействие группе в рамках мероприятия и членов всей группы наградили ценными подарками, что было приятным сюрпризом для ребят.