Տեղի է ունեցել Հունաստանի ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի պետի այցը Հայաստան
25 Սեպտեմբերի, 2013 00:00ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի հրավերով ս.թ. սեպտեմբերի 25-ին պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Միխայիլ Կոստարակոսի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի ընթացքում գեներալ Կոստարակոսին ընդունել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում տեղի ունեցած պաշտոնական դիմավորման արարողությունից հետո տեղի է ունեցել առանձնազրույց գեներել-գնդապետ Յու.Խաչատուրովի և գեներալ Կոստարակոսի միջև, այնուհետև` հանդիպում ընդլայնված կազմով ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ և ՀԱՊԳՇ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ:
Պաշտոնական հանդիպումների և տեղի ունեցած բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են հայ-հունական երկկողմ ռազմական համագործակցությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Հանդիպման ավարտին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի և ՀԱՊԳՇ արտաքին հարաբերությունների դիրեկտորատի ղեկավար, բրիգադի գեներալ Ալեքսանդրոս Դիակոպուլոսի կողմից ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարարության միջև ռազմական համագործակցության 2014թ. ծրագիրը, որում ընդգրկված են մեկ տասնյակից ավելի դասընթացներ, անհատական և ստորաբաժանումների կազմով վարժանքներ և փորձի փոխանակման միջոցառումներ Հունաստանում և Հայաստանում:
Այցի ավարտին գեներալ Կոստարակոսի գլխավորած պատվիրակությունը այցելել է նաև Հայոց Մեծ Եղեռնի հուշահամալիր և ծաղկեպսակ դրել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին:

Состоялся визит начальника ГШ национальной обороны Греции в Армению
25 Сентября, 2013 00:00По приглашению начальника Главного Штаба ВС Армении генерал-полковника Юрия Хачатурова 25-го сентября с официальным визитом в Армению прибыла делегация во главе с начальником Генерального Штаба национальной обороны Республики Греция генералом Михаилом Костаракосом.
В ходе встречи Костаракоса принял президент РА Серж Саркисян.
После официальной церемонии встречи в административном комплексе МО РА произошла беседа между генерал-полковником Ю.Хачатуровым и генералом М.Костаракосом, а затем встреча в расширенном формате с участием высокопоставленных лиц ГШ ВС РА и ГШ НО РГ.
Во время встреч были обсуждены вопросы, касающиеся армяно-греческого военного сотрудничества, а также региональной и международной безопасности. В заключение встречи начальником Управления оборонной политики Левоном Айвазяном и руководителем директората внешних связей ГШ НО РГ бригадным генералом Александросом Диакопулосом была подписана Программа военного сотрудничества на 2014 год между МО РА и МНО РГ. В Программу включены более десяти курсов, тренировок и мероприятий по обмену опытом в Греции и Армении.
В завершение визита делегация во главе с генералом Костаракосом посетила Мемориал «Цицернакаберд» и возложила венок на мемориале жертвам Геноцида армян.