Տեղի է ունեցել Հունաստանի ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի պետի այցը Հայաստան
25 Սեպտեմբերի, 2013 00:00ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի հրավերով ս.թ. սեպտեմբերի 25-ին պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Միխայիլ Կոստարակոսի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի ընթացքում գեներալ Կոստարակոսին ընդունել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում տեղի ունեցած պաշտոնական դիմավորման արարողությունից հետո տեղի է ունեցել առանձնազրույց գեներել-գնդապետ Յու.Խաչատուրովի և գեներալ Կոստարակոսի միջև, այնուհետև` հանդիպում ընդլայնված կազմով ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ և ՀԱՊԳՇ բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ:
Պաշտոնական հանդիպումների և տեղի ունեցած բանակցությունների ընթացքում քննարկվել են հայ-հունական երկկողմ ռազմական համագործակցությանը, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգությանն առնչվող հարցեր: Հանդիպման ավարտին ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության վարչության պետ Լևոն Այվազյանի և ՀԱՊԳՇ արտաքին հարաբերությունների դիրեկտորատի ղեկավար, բրիգադի գեներալ Ալեքսանդրոս Դիակոպուլոսի կողմից ստորագրվել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության և Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարարության միջև ռազմական համագործակցության 2014թ. ծրագիրը, որում ընդգրկված են մեկ տասնյակից ավելի դասընթացներ, անհատական և ստորաբաժանումների կազմով վարժանքներ և փորձի փոխանակման միջոցառումներ Հունաստանում և Հայաստանում:
Այցի ավարտին գեներալ Կոստարակոսի գլխավորած պատվիրակությունը այցելել է նաև Հայոց Մեծ Եղեռնի հուշահամալիր և ծաղկեպսակ դրել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշարձանին:

Official visit of Chief of General Staff of the Hellenic National Defence to Armenia
25 September, 2013 00:00On September 25, the delegation led by Chief of General Staff of the Hellenic National Defense General Mikhail Kostarakos invited by Chief of General Staff of the Armenian Armed Forces, Colonel-General Yuri Khachaturov, , has arrived to Armenia on an official visit.
Within the framework of the visit, General Kostarakos was received by President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan.
After an official welcoming ceremony at the administrative building of ARM MoD, tête-à-tête meeting took place between Colonel-General Yuri Khachaturov and General Mikhail Kostarakos, followed by the extended session with high-ranking officials of General Staff of the Armenian Armed Forces and General Staff of the Hellenic National Defence.
Armenian-Greek bilateral military cooperation as well as regional and international security issues were on the agenda during the official meetings and negotiations.
At the end of the meeting, the military cooperation program for 2014 between the Ministry of Defence of the Republic of Armenia and Ministry of National Defence of the Hellenic Republic was signed by the Chief of Defence Policy Department of ARM MoD Levon Ayvazyan and the Head of the Directorate of Foreign Relations of Hellenic National Defence, Brigadier General Alexandros Diakopulos.
At the end of the visit, delegation led by General Mikhail Kostarakos also paid a visit to the Armenian Genocide Memorial and laid a wreath at the memorial to the victims of genocide.