9 Սեպտեմբերի, 2013 00:00Ս. թ. սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացել է «Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումների նախապատրաստման միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի խորհրդակցություն, որը վարել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վարդան Մակարյանը:
Նիստին մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ պետական կառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ:
Համաձայն ՀՀ Նախագահի 2011թ. հունիսի 20-ի հրամանագրով հաստատված ՀՀ զինված ուժերի զարգացման պլանի և ՀՀ կառավարության 20.06.2013թ. որոշման՝ ս.թ հոկտեմբերին ՀՀ պետական և ռազմական կառավարման մարմինների հետ համատեղ անց են կացվելու «Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումներ` «Պետության բարձրագույն պաշտոնատար անձանց աշխատանքը ռազմաքաղաքական որոշումների կայացման ժամանակ» թեմայով:
Մարզումների նպատակն է.
1. Պետական կառավարման մարմիններին, առաջարկությունների նախապատրաստման հարցերով, փորձ հաղորդել ռազմաքաղաքական իրավիճակի գնահատման, իրավիճակի գնահատումից եզրակացությունների մշակման և ՀՀ ԶՈՒ գերագույն գլխավոր հրամանատարի որոշման ընդունման համար:
2.Բարձրացնել պետական և ռազմական կառավարման մարմինների աշխատանքի ներդաշնակվածության մակարդակը ռազմաքաղաքական իրավիճակի սրման պայմաններում:

Counsel at the administrative building of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia
9 September, 2013 00:00On 9 September a counsel of the inter-agency working group for the preparation of “Responce-2013” strategic command post exercise (CPE) was held at the administrative building of the Ministry of Defence of the Republic of Armenia, chaired by Deputy Chief of Staff of the President of the Republic of Armenia Vardan Makaryan.
The session was attended by First Deputy Minister of Defence of the Republic of
Armenia David Tonoyan, as well as by representatives of governmental bodies of the Republic of Armenia.
In compliance with the Presidential Decree of 20 July 2011 ratifying the Development Plan of the Armed Forces of Armenia and the Governmental Decision of 20 June 2013 strategic CPE codenamed “Response-2013” is to be organised jointly with state and military administrative bodies of the Republic of Armenia on the topic of “The actions of high-ranked state officials during strategic decision-making process”.
Training objectives are as follows:
1.Convey experience to governmental agencies in assessing political and military situation, drawing conclusions from situation assessment and making decisions by the Supreme Commander of Armenian Armed Forces (thus enabling the formulation of proposals).
2.Improve the level of work synchronisation between state and military administrative bodies in case of aggravation of political and military situation.