9 Սեպտեմբերի, 2013 00:00Ս. թ. սեպտեմբերի 9-ին ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացել է «Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումների նախապատրաստման միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի խորհրդակցություն, որը վարել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Վարդան Մակարյանը:
Նիստին մասնակցել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ՀՀ պետական կառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ:
Համաձայն ՀՀ Նախագահի 2011թ. հունիսի 20-ի հրամանագրով հաստատված ՀՀ զինված ուժերի զարգացման պլանի և ՀՀ կառավարության 20.06.2013թ. որոշման՝ ս.թ հոկտեմբերին ՀՀ պետական և ռազմական կառավարման մարմինների հետ համատեղ անց են կացվելու «Արձագանք-2013» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային մարզումներ` «Պետության բարձրագույն պաշտոնատար անձանց աշխատանքը ռազմաքաղաքական որոշումների կայացման ժամանակ» թեմայով:
Մարզումների նպատակն է.
1. Պետական կառավարման մարմիններին, առաջարկությունների նախապատրաստման հարցերով, փորձ հաղորդել ռազմաքաղաքական իրավիճակի գնահատման, իրավիճակի գնահատումից եզրակացությունների մշակման և ՀՀ ԶՈՒ գերագույն գլխավոր հրամանատարի որոշման ընդունման համար:
2.Բարձրացնել պետական և ռազմական կառավարման մարմինների աշխատանքի ներդաշնակվածության մակարդակը ռազմաքաղաքական իրավիճակի սրման պայմաններում:

9 Сентября, 2013 00:009-го сентября в административном комплексе МО РА состоялось совещание межведомственной рабочей группы по подготовке стратегических командно-штабных тренировок “Ардзаганк-2013” (Эхо), которое вел заместитель руководителя администрации Президента РА Вардан Макарян.
На заседании участвовали 1-ый замминистра обороны РА Давид Тоноян, представители органов госуправления РА.
Согласно плану развития вооруженных сил РА (утвержден указом Президента 20.06.2011) от и решению правительства РА от 20.06.2013, совместно с органами государственного и военного управления РА будут проведены стратегические командно-штабные тренировки “Ардзаганк-2013” на тему “Работа высших должностных лиц государства во время принятия военно-политических решений”.
Целью тренировок является:
1. По вопросам подготовки предложений передать опыт органам госуправления по оценке военно-политической ситуации, разработке заключений от оценки ситуации и для принятия решения главнокомандующим ВС РА.
2. Повысить уровень гармонизации работы государственных и военных органов управления в условиях обострения военно-политической ситуации.