3 Սեպտեմբերի, 2013 00:00Ս.թ. սեպտեմբերի 3-ին ՀՀ ՊՆ Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտում տեղի ունեցավ ՀՀ ԶՈւ ավագ սպայակազմի հրամանատարաշտաբային դասընթացների բացման հանդիսավոր արարողությունը:
Բացման արարողությանը ներկա էին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, ռազմակրթական բարեփոխումներում ՀՀ ՊՆ-ին աջակցություն ցուցաբերած ՆԱՏՕ-ի միջազգային խորհրդատվական խմբի անդամները, Հայաստանում ՌԴ դեսպանության ռազմական կցորդը, ՀՀ գիտության և կրթության նախարարության և քաղաքացիական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ներկայացուցիչներ:
ՀՀ ռազմակրթական բարեփոխումների կիզակետը հանդիսացող հրամանատարաշտաբային դասընթացների մեկնարկով ՀՀ ԶՈւ անձնակազմի պրոֆեսիոնալ կրթությունը տեղափոխվում է որակական նոր հարթություն, որը ռազմական ինստիտուտներում, իսկ այնուհետև՝ որակավորման բարձրացման կենտրոնում ձեռքբերված գիտելիքների և հմտությունների հետագա զարգացումով և հղկումով ապահովում է ՀՀ ԶՈւ ավագ սպայակազմի բանիմացությունը համազորային, համատեղ, համակողմանի (միջգերատեսչական) և բազմազգ օպերատիվ միջավայրերում և դրան զուգահեռ՝ ռազմական կառավարման մագիստրոսի որակավորումը:
Դիմելով հրամանատարաշտաբային դասընթացի առաջին հոսքի ունկնդիրներին, պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանը ՀՀ ԶՈւ ապագա առաջնորդների պրոֆեսիոնալ կայացման կարևորագույն ուղենիշ հանդիսացող այս նոր դասընթացի մասնակիցներին հորդորեց «ցուցաբերել բանիմացության, հանձնառության և բնավորության այնպիսի որակներ, որոնք նրանցից ակնկալում են հայ ժողովուրդը, ՀՀ ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը, անմիջական հրամանատարները, կոլեգաները և ենթակաները»:

3 September, 2013 00:00On 3 September, the inauguration ceremony of command and staff course for senior officers of ARM Armed Forces was held in the military academy after Vazgen Sargsyan of ARM MoD.
The opening ceremony was attended by Defence Minister Seyran Ohanyan, First Deputy Defense Minister David Tonoyan, members of NATOs ,,Defence Education Enhancement Program,, team supporting ARM MoD in military educational reforms, the military attaché to the Embassy of the Russian Federation, and representatives of the ARM Ministry of Education and Science as well as civilian educational institutions.
With start of the command staff course as a focal point for ARM military education reforms, professional military training and education of Armenian AF personnel moves to yet another qualitative level, with further honing of knowledge and skills obtained in military academies and later in professional development center, thus ensuring senior officers competencies in combined-arms, joint, comprehensive (interagency) and multinational operating settings, with concurrent masters qualification in military management.
Addressing freshmen of the new course - an important milestone for the formation of future leaders of the ARM Armed Forces, Defence Minister Seyran Ohanyan Encouraged them to demonstrate such attributes of competence, commitment and character which are expected of them by Armenian people, military and political leadership, commanders, peers and subordinates.