ՌԴ ՊՆ պատվիրակությունը ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում
29 Հունվարի, 2013 00:00Ս.թ. հունվարի 29-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում տեղի է ունեցել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի և ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյոգուի հանդիպումը:
ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կայացած դիմավորման հանդիսավոր արարողությունից հետո ՀՀ և ՌԴ պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել երկու երկրների պատվիրակությունների ընդլայնված կազմով հանդիպում, որի ավարտին Ս. Օհանյանը և Ս. Շոյգուն հանդիպել են լրագրողների հետ:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը տեղեկացրել է, որ բանակցությունների ընթացքում քննարկել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգության, ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության և Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի տեղակայման հետ կապված մի շարք հարցեր: Ս. Օհանյանը համոզմունք է հայտնել, որ ՌԴ ՊՆ պատվիրակության այս այցը նոր լիցք կհաղորդի պաշտպանության բնագավառում հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացմանը և կնպաստի տարածաշրջանում բարեկամության, բարիդրացիական հարաբերությունների, կայունության և անվտանգության ամրապնդմանը:
ՌԴ պաշտպանության նախարար Ս. Շոյգուն իր խոսքում շնորհավորելով հայ ժողովրդին ՀՀ զինված ուժերի կազմավորման 21-րդ տարեդարձի առթիվ` իր հերթին նշել է, որ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ռազմական և ռազմատեխնիկակական բնագավառներում ռազմավարական գործընկերությունը խորացնելու ուղղությամբ` շեշտելով, որ նախկին պայմանավորվածությունները պատշաճ կերպով իրականացվել են:
Այցի շրջանակում ՌԴ ՌԴ պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյոգուի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու Մեծ եղեռնի անմեղ զոհերի հիշատակին:

Делегация МО РФ в административном комплексе МО РА
29 Января, 2013 00:0029-го января с.г. в административном комплексе Министерства обороны РА состоялась встреча Министра обороны Республики Армения и Министра обороны Российской Федерации Сергея Шойгу.
После торжественной церемонии встречи, состоявшейся в административном комплексе МО РА, при участии глав оборонных ведомств РА и РФ состоялась встреча делегаций двух государств в расширенном составе, по окончании которой С.Оганян и С.Шойгу встретились с журналистами.
Министр обороны РА Сейран Оганян проинформировал, что в ходе переговоров был обсужден ряд вопросов, связанных с международной и региональной безопасностью, военным и военно-техническим сотрудничеством и дислокацией российской военной базы в Армении. С.Оганян выразил уверенность, что этот визит делегации МО РФ придаст новый импульс дальнейшему развитию армяно-российских союзнических отношений в сфере обороны и будет способствовать укреплению дружественных, добрососедских отношений, стабильности и безопасности в регионе.
В своей речи Министр обороны РФ С.Шойгу, поздравив армянский народ с 21-летием формирования Вооруженных Сил РА, в свою очередь, отметил, что была достигнута договоренность в направлении углубления стратегического партнерства в военной и военно-технических сферах, подчеркнув, что прежние договоренности были осуществлены надлежащим образом. В рамках визита возглавляемая Министром обороны РФ делегация посетила мемориальный комплекс Цицернакаберд, отдала дань уважения памяти невинных жертв Геноцида армян.