ՀՀ ՊՆ տեսչական խումբը Թուրքիայի տարածքում
4 Դեկտեմբերի, 2012 00:00Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին (ԵՍԶՈւ) պայմանագրի շրջանակներում ս.թ. նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 3-ը ՀՀ ՊՆ տեսչական խումբը «Հայտարարված վայրի» տեսչություն է իրականացրել Թուրքիայի Հանրապետության տարածքում:
Տեսչության են ենթարկվել Թուրքիայի Հանրապետության ԶՈՒ 3-րդ դաշտային բանակի 9-րդ ԲԿ-ի 14-րդ մեխանիզացված հետևակային բրիգադը (Կարս) և 1-ին մոտոհրաձգային բրիգադի 5-րդ սահմանապահ գունդը (Իգդիր):
ԵՍԶՈւ պայմանագրի դրույթների շրջանակներում տեսչական խումբը ճեպազրույց է անցկացրել վերոնշյալ ստորաբաժանումների հրամանատարների հետ մարտական խնդիրների, վարժանքների և ընդհանուր հարցերի շուրջ: Տեսչության ընթացքում ճշգրտվել են զորամասերի հայտարարված աշխարհագրական կոորդինատներն ու սխեմաները, ստուգվել են պայմանագրով սահմանափակվող տեխնիկայի և սպառազինության (մարտական տանկեր, մարտական զրահապատ մեքենաներ, հրետանի) քանակը և դրանց առկայությունը հսկողության օբյեկտներում, դիտարկվել են զորամասերի սահմանագոտիները և ընդհանուր տարածքները:

Инспекционная группа МО РА на территории Турции
4 Декабря, 2012 00:00В рамках Договора об обычных вооружённых силах в Европе (ДОВСЕ) с 26-го ноября по 3-е декабря с.г. инспекционная группа МО РА провела инспекцию «Объявленного места» на территории Турецкой Республики.
Была проведена инспекция в 14-й механизированной пехотной бригаде (г. Карс) 9-го армейского корпуса 3-й полевой армии ВС Турецкой Республики и 5-м пограничном полку 1-й мотострелковой бригады (Игдыр).
В рамках положений ДОВСЕ инспекционная группа провела брифинг с командующими вышеуказанных подразделений относительно боевых задач, тренировок и общих вопросов. В ходе инспекции были уточнены географические координаты и схемы объявленных военных частей, были проверены количество ограниченной договором техники и вооружения (боевые танки, боевые бронированные машины, артиллерия) и их наличие в объектах контроля, были изучены границы военных частей и общие территории.