ՀՀ ՊՆ տեսչական խումբը Թուրքիայի տարածքում
4 Դեկտեմբերի, 2012 00:00Եվրոպայում սովորական զինված ուժերի մասին (ԵՍԶՈւ) պայմանագրի շրջանակներում ս.թ. նոյեմբերի 26-ից դեկտեմբերի 3-ը ՀՀ ՊՆ տեսչական խումբը «Հայտարարված վայրի» տեսչություն է իրականացրել Թուրքիայի Հանրապետության տարածքում:
Տեսչության են ենթարկվել Թուրքիայի Հանրապետության ԶՈՒ 3-րդ դաշտային բանակի 9-րդ ԲԿ-ի 14-րդ մեխանիզացված հետևակային բրիգադը (Կարս) և 1-ին մոտոհրաձգային բրիգադի 5-րդ սահմանապահ գունդը (Իգդիր):
ԵՍԶՈւ պայմանագրի դրույթների շրջանակներում տեսչական խումբը ճեպազրույց է անցկացրել վերոնշյալ ստորաբաժանումների հրամանատարների հետ մարտական խնդիրների, վարժանքների և ընդհանուր հարցերի շուրջ: Տեսչության ընթացքում ճշգրտվել են զորամասերի հայտարարված աշխարհագրական կոորդինատներն ու սխեմաները, ստուգվել են պայմանագրով սահմանափակվող տեխնիկայի և սպառազինության (մարտական տանկեր, մարտական զրահապատ մեքենաներ, հրետանի) քանակը և դրանց առկայությունը հսկողության օբյեկտներում, դիտարկվել են զորամասերի սահմանագոտիները և ընդհանուր տարածքները:

The Inspection Group of the Armenian Defense Ministry was in Turkey
4 December, 2012 00:00The Inspection Group of the Armenian Defense Ministry was in Turkey from November 26 – December 3 to carry out inspection on the ``declared sites`` in the framework of Treaty on Conventional Armed Forces in Europe (CFE).
They carried out an inspection in the 14th mechanized infantry brigade of the 9th army corps of the 3rd field army of Turkey (Kars) and 5th border regiment of the 1st motorized infantry brigade (Igdir).
The inspection group held briefings with the commanders of the above mentioned military units on military tasks, trainings and general issues within the scope of the provisions of CFE. During the inspection, they specified geographical coordinates and schemes announced by the military units, checked the number of equipment and arms limited by the treaty (tanks, armored fighting vehicles, artillery) and monitored borders of military units.