30 Նոյեմբերի, 2012 00:00Հերթական այցով Հայաստանում գտնվող անձնակազմի կառավարման հարցերով ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ փորձագիտական խմբի անդամները ս.թ. նոյեմբերի 30-ին հանդիպել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ. Տոնոյանի և ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Լ. Մնացականյանի հետ:
Փորձագետները ՀՀ ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին տեղեկացրել են խորհրդատվական այցի ընթացքի մասին, անձնակազմի կառավարման ոլորտում առաջադեմ փորձը տեղական պայմաններին ու իրականությանը համապատասխանեցնելու միջոցով Հայաստանի Հանրապետության համար յուրահատուկ լուծումներ գտնելու նպատակով ներկայացրել նկատառումներ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև արհեստավարաժ սերժանտական և սպայական կազմերի միջև գործառույթների ու պարտականությունների բաշխման, արհեստավարժ սերժանտների դրամական բավարարման, սերժանտական կազմի ընտրության, կոչումային ու պաշտոնեական առաջխաղացման և նրանց համար ուսումնակրթական հնարավորություններ ապահովելու խնդիրներին առնչվող հարցեր: Հանդիպման արդյունքներով կողմերը նախանշել են անձնակազմի կառավարման ոլորտի բարեփոխումներում ՀՀ պաշտպանության նախարարության և համատեղ փորձագիտական խմբի միջև համագործակցության հետագա ուղիները:

30 November, 2012 00:00On November 30, the advisory group of US and UK experts met with Davit Tonoyan, First Deputy Defense Minister and Major-General L. Mnatsakanyan, Deputy Chief of General Staff of the ARM Armed Forces.
The experts presented their findings and recommendations regarding the adjustment of the international experience in staff management to the local conditions and realities. At the meeting they also referred to issues like the distribution of functions and responsibilities of NCOs and servicemen, selection, promotion and the salary of professional sergeants, provision of education opportunities etc.
At the end of the meeting they summed up the outcome of the visit and outlined the further directions of cooperation between the joint expert group and the Ministry of Defense.