30 Նոյեմբերի, 2012 00:00Հերթական այցով Հայաստանում գտնվող անձնակազմի կառավարման հարցերով ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի համատեղ փորձագիտական խմբի անդամները ս.թ. նոյեմբերի 30-ին հանդիպել են ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ. Տոնոյանի և ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Լ. Մնացականյանի հետ:
Փորձագետները ՀՀ ՊՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաներին տեղեկացրել են խորհրդատվական այցի ընթացքի մասին, անձնակազմի կառավարման ոլորտում առաջադեմ փորձը տեղական պայմաններին ու իրականությանը համապատասխանեցնելու միջոցով Հայաստանի Հանրապետության համար յուրահատուկ լուծումներ գտնելու նպատակով ներկայացրել նկատառումներ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև արհեստավարաժ սերժանտական և սպայական կազմերի միջև գործառույթների ու պարտականությունների բաշխման, արհեստավարժ սերժանտների դրամական բավարարման, սերժանտական կազմի ընտրության, կոչումային ու պաշտոնեական առաջխաղացման և նրանց համար ուսումնակրթական հնարավորություններ ապահովելու խնդիրներին առնչվող հարցեր: Հանդիպման արդյունքներով կողմերը նախանշել են անձնակազմի կառավարման ոլորտի բարեփոխումներում ՀՀ պաշտպանության նախարարության և համատեղ փորձագիտական խմբի միջև համագործակցության հետագա ուղիները:

30 Ноября, 2012 00:00Находящиеся с визитом члены совместной экспертной группы США и Великобритании по вопросам управления персоналом 30-го ноября с.г. встретились с Первым заместителем Министра обороны РА Д.Тонояном и заместителем Начальника Главного Штаба ВС РА, генерал-майором Л.Мнацаканяном.
Эксперты проинформировали высокопоставленных чиновников МО РА о ходе консультационного визита, представили замечания с целью нахождения особых решений для Республики Армения посредством приведения передового опыта в соответствие с местными условиями и действительности в сфере управления персоналом. В ходе встречи были обсуждены также вопросы, связанные с задачами распределения функций и обязательств между профессиональным сержантским и офицерским составами, денежного обеспечения профессиональных сержантов, выбора, продвижения в звании и служебного продвижения и обеспечения учебно-образовательных возможностей для них. По результатам встречи стороны наметили дальнейшие направления сотрудничества между Министерством обороны РА и совместной экспертной группой в реформах сферы управления персоналом.