Հայաստանում է ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի փորձագիտական խումբը
28 Նոյեմբերի, 2012 00:00Ս.թ. նոյեմբերի 25-ից հերթական այցով Հայաստանում է գտնվում ՀՀ ԶՈՒ անձնակազմի կառավարման ոլորտի բարեփոխումների գործընթացի հարցերով ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի, ԱՄՆ ծովային հետևակի Եվրոպական հրամանատարության, ԱՄՆ-ի պաշտպանական ռեսուրսների կառավարման ինստիտուտի և Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարության համատեղ փորձագիտական խումբը:
ՀՀ ՊՆ-ում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում ԱՄՆ ծովային հետևակի Եվրոպական հրամանատարության ներկայացուցիչները անցկացրել են մի շարք բրիֆինգներ` նվիրված սերժանտական կազմի դերին և պարտականություններին, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի ծովային հետևակի սերժանտական կազմի կազմակերպման, գնահատման և կառավարման համակարգի վերաբերյալ: ԱՄՆ պաշտպանական ռեսուրսների կառավարման ինստիտուտի փորձագետները ՀՀ ՊՆ համապատասխան ստորաբաժանումների մասնագետներին են ներկայացրել նաև «Հիմնական զինվորական փոխհատուցումների համակարգը ԱՄՆ-ում, բյուջետային նկատառումներ, պաշտպանական պլանավորման ուղեցույց» խորագրով բրիֆինգը: Այցի շրջանակներում փորձագիտական խմբի անդամներն այցելել են ՀՀ ՊՆ Ենթասպաների դպրոց, որտեղ ներկայացրել են «ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի ԶՈւ սերժանտական կազմի ընտրությունը, վերապատրաստումը, առաջխաղացումը և կրթությունը` կոչումների տարբեր մակարդակներում» խորագրով բրիֆինգը:
Այցի արդյունքների ամփոփման նպատակով նախատեսված է փորձագիտական խմբի հանդիպումը ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի հետ:

The Visit of the Advisory Group of US and UK Experts
28 November, 2012 00:00The advisory group of US and UK experts providing assistance on reforms in Human Resources Management system of the ARM Armed Forces has been in Armenia since November 25 on a regular visit.
The representatives of the United States Naval Forces Europe held briefings on the role and responsibility of the non-commissioned officers corps as well as the management and assessment of the United States Naval Forces Europe NCO corps system at the Ministry of Defense. The Experts of Defense Resources Management Institute held a briefing on fundamental military compensation systems in the United States, budgetary considerations, and defense planning guide for the corresponding agencies of the Ministry of Defense.
Within the framework of the visit the members of the advisory group visited the Non Commissioned Officers School of the Ministry of Defense and held a briefing on the selection, trainings, promotion and education of the US and UK NCO corps system at different rank levels.
To sum up the outcome of the visit the advisory group is to meet with Davit Tonoyan, First Deputy Defense Minister.