Հայաստանում է ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի փորձագիտական խումբը
28 Նոյեմբերի, 2012 00:00Ս.թ. նոյեմբերի 25-ից հերթական այցով Հայաստանում է գտնվում ՀՀ ԶՈՒ անձնակազմի կառավարման ոլորտի բարեփոխումների գործընթացի հարցերով ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի, ԱՄՆ ծովային հետևակի Եվրոպական հրամանատարության, ԱՄՆ-ի պաշտպանական ռեսուրսների կառավարման ինստիտուտի և Մեծ Բրիտանիայի պաշտպանության նախարարության համատեղ փորձագիտական խումբը:
ՀՀ ՊՆ-ում տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում ԱՄՆ ծովային հետևակի Եվրոպական հրամանատարության ներկայացուցիչները անցկացրել են մի շարք բրիֆինգներ` նվիրված սերժանտական կազմի դերին և պարտականություններին, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի ծովային հետևակի սերժանտական կազմի կազմակերպման, գնահատման և կառավարման համակարգի վերաբերյալ: ԱՄՆ պաշտպանական ռեսուրսների կառավարման ինստիտուտի փորձագետները ՀՀ ՊՆ համապատասխան ստորաբաժանումների մասնագետներին են ներկայացրել նաև «Հիմնական զինվորական փոխհատուցումների համակարգը ԱՄՆ-ում, բյուջետային նկատառումներ, պաշտպանական պլանավորման ուղեցույց» խորագրով բրիֆինգը: Այցի շրջանակներում փորձագիտական խմբի անդամներն այցելել են ՀՀ ՊՆ Ենթասպաների դպրոց, որտեղ ներկայացրել են «ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի ԶՈւ սերժանտական կազմի ընտրությունը, վերապատրաստումը, առաջխաղացումը և կրթությունը` կոչումների տարբեր մակարդակներում» խորագրով բրիֆինգը:
Այցի արդյունքների ամփոփման նպատակով նախատեսված է փորձագիտական խմբի հանդիպումը ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանի հետ:

В Армении находится экспертная группа США и Великобритании
28 Ноября, 2012 00:00С 25-го ноября с.г. с очередным визитом в Армении находится совместная экспертная группа Департамента обороны США, Европейского командования морской пехоты США, института управления оборонных ресурсов США и Министерства обороны Великобритании по вопросам процесса реформ сферы управления персоналом ВС РА.
В ходе состоявшихся в МО РА встреч представители Европейского командования морской пехоты США провели ряд брифингов, посвященных роли и обязанностям сержантского состава, а также относительно системы организации, оценки и управления сержантским составом морской пехоты США. Эксперты института управления оборонных ресурсов США представили специалистам соответствующих подразделений МО РА брифинг под названием «Система воинской компенсации в США, бюджетные замечания, руководство по оборонному планированию». В рамках визита члены экспертной группы посетили Школу унтер-офицеров МО РА, где представили брифинг под названием «Выбор, переподготовка, прогресс и образование сержантского состава ВС США и Великобритании для разных уровней звания».
С целью подведения итогов результатов визита предусмтрена встреча экспертной группы с Первым заместителем Министра обороны РА Давидом Тонояном.