Իտալիայի պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան
Ս.թ. հոկտեմբերի 16-ին եռօրյա պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն է ժամանել Իտալիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Ջիամպաոլո Դի Պաոլայի գլխավորած պատվիրակությունը:
Հոկտեմբերի 17-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում կայացած դիմավորման հանդիսավոր արարողությունից հետո տեղի է ունեցել Իտալիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակության հանդիպումը Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Ս.Օհանյանի, ՀՀ ՊՆ և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ ղեկավար կազմի հետ: Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարևորել են ռազմական կրթության ոլորտում համագործակցության զարգացումը, ինչպես նաև ռազմական արդյունաբերության և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ ոլորտներում համագործակցության ծավալումը: Կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի: Հայաստանի Հանրապետության և Իտալիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարները ստորագրել են «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Իտալիայի Հանրապետության կառավարության միջև պաշտպանության բնագավառում համագործակցության մասին» համաձայնագիր, որը կհանդիսանա երկկողմ համագործակցության իրավական հիմքը: Համաձայնագրով նախատեսվում է համագործակցություն անվտանգության և պաշտպանական քաղաքականության, ռազմաիրավական պատրաստության, զինված ուժերի կազմակերպման և կառավարման, կազմզորահավաքային պատրաստության, ռազմական կրթության, ռազմական արդյունաբերության, ռազմական բժշկության, խաղաղապահ և մարդասիրական գործողությունների և մի շարք այլ ոլորտներում: Այցի շրջանակներում Իտալիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարն այցելել է Վ.Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտ, ծանոթացել է ինստիտուտի կրթական ծրագրերին և ներկա գտնվել մարտական հերթապահության, խաղաղապահ առաքելության տարրերի և հատուկ նշանակության ուժերի ցուցադրությանը: Իտալիայի Հանրապետության պաշտպանության նախարարն այցելել է նաև Հայոց Մեծ Եղեռնի զոհերի հուշահամալիր և Ցեղասպանության թանգարան:

Визит возглавляемой Министром обороны Италии делегации в Армению
17 Октября, 2012 00:0016-го октября с.г. с трехдневным официальным визитом в Республику Армения прибыла делегация, возглавляемая Министром обороны Итальянской Республики Джампаоло Ди Паола.
17-го октября после официальной церемонии встречи, состоявшейся в административном комплексе Министерства обороны РА, состоялась встреча возглавляемой Министром обороны Итальянской Республики делегации с Министром обороны РА С. Оганяном, руководящим составом МО РА и ГШ ВС РА. В ходе встречи стороны отметили важность развития сотрудничества в сфере военного образования, а также осуществления сотрудничества в области военной промышленности и в других сферах, представляющих двусторонний интерес. Стороны также коснулись вопросов региональной безопасности и других вопросов, представляющих взаимный интерес.
Министры обороны Республики Армения и Итальянской Республики подписали соглашение «О сотрудничестве в сфере обороны между Правительством Республики Армения и Правительством Итальянской Республики», которое станет правовой основой двустороннего сотрудничества. Соглашением предусматривается сотрудничество в сферах безопасности и оборонной политики, военно-правовой подготовки, организации вооруженных сил и управления ими, организационно-мобилизационной подготовки, военного образования, военной промышленности, военной медицины, миротворческих и гуманитарных операций и в ряде других областей.
В рамках визита Министр обороны Итальянской Республики посетил Военный институт имени В.Саргсяна, ознакомился с образовательными программами, присутствовал на показе элементов боевого дежурства, миротворческой миссии и сил специального назначения.
Министр обороны Итальянской Республики также посетил Мемориал памяти жертв Геноцида армян и музей Геноцида.